Nie všetci majú na výber a niektorí z nás nadchádzajúce vianočné sviatky s rodinou, blízkymi či priateľmi nestrávia. Nemilou predstavou sú posledné dni v roku, ktoré by mal človek prežiť bez spoločnosti niekoho iného.
Sú prípady, kedy ide o osobné cielené rozhodnutie, existujú však aj skupiny ľudí, pre ktorých sú sviatky strávené osamote trpkou realitou. Patria medzi nich napríklad ľudia bez rodiny, seniori, ktorých blízki žijú vzdialení stovky kilometrov, či muži a ženy bez partneriek a partnerov.
Podľa psychologičky Ľubice Tománkovej vychádza problém vianočnej samoty z toho, ako človek žije počas celého roka, kto sú jeho priatelia, s kým sa stretáva a aké má zázemie.
„Keď toto všetko nemá celý rok a prídu Vianoce, tak sa ho to dotýka viac a hlbšie. Ale keď zázemie počas roka má, má kamarátov, susedov, môže v ňom zaloviť a niekoho požiadať, či sa k nemu môže na Vianoce pridať, alebo či sa niekto pridá k nemu,“ hovorí Tománková.

Dôležitá je otvorenosť
Výhodu majú ľudia, ktorí sa pre osamotené Vianoce rozhodnú sami s cieľom naladiť sa na seba a byť v pokoji. Pre iných však takáto predstava nemusí byť realizovateľná.
Ak im samota nevyhovuje, podstatná je podľa psychologičky otvorenosť a zároveň aj ochota obrátiť sa na druhých.
„Jednak či dokážem požiadať niekoho druhého, že nechcem byť sám, a potom ako si vyberiem, koho požiadam. Či je pre mňa dôležitejšie byť s niekým a naozaj urobím pre to všetko, budem hľadať, pýtať sa a pozývať k sebe, alebo je to o tom, že to skúsim u jedného a keď to nevyjde, tak zostanem radšej sám.“

Ponúknite pomoc, spravte si radosť
Vianočnú samotu môže obrátiť na pozitívnu skúsenosť napríklad pomoc druhým. Či už je to napríklad ponuka, že potiahnete za kolegov v práci (napríklad lekári), alebo dobrovoľníctvo v rôznych charitatívnych organizáciách a komunitných centrách.
Podľa psychologičky si môže človek navodiť príjemný pocit v závislosti na tom, čo preňho Vianoce znamenajú a tomu ich prispôsobiť.
„Ak sú preňho napríklad o obdarovávaní, môže obdarovať rôznym spôsobom seba, urobiť si radosť, byť na seba dobrý - láskavejší, viac sám seba počúvať. Ak vie, že je to šport, knižky, akákoľvek činnosť, ktorá mu robí radosť, tak si ňou môže pomôcť aj v tomto čase,“ radí.
Koncoročné sviatky dokážu človeku spôsobiť stres, psychický tlak aj vyčerpanosť. Tie môžu viesť k depresiám či úzkostiam. „Ak nevie byť človek sám ani cez rok, tak je to naozaj veľmi ťažké,“ myslí si Ľubica Tománková.
„A keď mu to v tej chvíli veľmi prekáža, tak je načase začať tvoriť plán, čo s tým urobí, aby to o rok nebolo rovnaké. Ak je to každý rok rovnako, človek je na Vianoce smutný, ale nič s tým nerobí, tak to nie je len o Vianociach. Je to o tom, čo robí celý rok a ako k svojim prianiam a túžbam pristupuje,“ uzatvára.
Sedem tipov pri boji so samotou
1. Plánujte niečo, na čo by ste sa mohli tešiť. Vymýšľajte, ktorú kultúrnu akciu navštívite po Novom roku, vyberajte letnú dovolenku v rámci first minute. Možností je veľa.
2. Obdarujte sa. To, že Vianoce budete tráviť sami, ešte neznamená, že si pod stromčekom nemôžete niečo pekné nájsť. Prekvapenie sa konať nebude, ale spravíte si radosť.
3. Snažte sa vyhnúť alkoholu. Ten vám síce môže na chvíľu vylepšiť náladu, ale keď pominú účinky, pocit samoty môže byť ešte umocnenejší.
4. Zamestnajte sa. Pustite sa do ručných prác, vyšívajte, kreslite, vyrobte niečo, varte alebo pečte. Produktivita môže mať na vašu náladu len pozitívne účinky.
5. Oslovte svojich známych. Zistite, či sa vo vašom okolí nenájde niekto, komu tiež hrozia sviatky osamote a skúste sa spojiť. Spoločne navarte a zasadnite za štedrovečerný stôl alebo prinajmenšom choďte spolu na polnočnú omšu.
6. Vyskúšajte sa s niekým zoznámiť online. Zoznamovacie portály nezostávajú "opustené" len preto, že sú Vianoce a určite sa nájde niekto, s kým sa môžete podeliť o svoje pocity a zároveň tak cítiť menšiu samotu.
7. Pomáhajte. Choďte na Štedrý deň napríklad vyvenčiť psov do útulku alebo pomôcť dobrovoľníkom v stacionároch pre bezdomovcov. Priložte ruku tam, kde sa vám žiada a zabudnete na to, že vás trápila samota.
Pomoc na telefóne
Ak sa nemáte na koho obrátiť, voľbou prvej pomoci by mohol byť aj telefonát na linku dôvery.
Linka dôvery /nonstop/
055/ 622 2323
Je akousi telefonickou prvou pomocou pre ľudí s pocitom beznádeje. Nešťastné ženy, opustení starší ľudia, každý s pocitom zúfalstva, kto nevie ako ďalej. Pôsobí pod II. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice.
Linka nádeje /nonstop/
055/ 644 1155
Pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor. Pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce