Štedrá večera na veľmi zvláštny spôsob
Vianočné tradície zahŕňajú okrem iného aj množstvo jedla, pochutnávanie si na dobrotách, ktoré chutia najlepšie práve v tomto sviatočnom období, no vo svete existujú vianočné špeciality, ktoré by neprebúdzali hlad v žiadnom mesiaci v roku.
V Juhoafrickej republike si sviatkujúci pochutnávajú na starostlivo opečených húseniciach nočného motýľa zvaného Emperor moth.

V zvláštnosti svojich gurmánskych počinov však u väčšiny asi zvíťazí Grónsko.
Vianočnými pochúťkami sú jedlá ako kiviak a mattak. Mattak je surová koža a tuk z veľryby. Kiviak je ešte väčší extrém. Ide o „chuťovku“, ktorej základ tvorí vták alka.
Tá sa zabalí do kože z tuleňa, zakope do zeme a nechá sa „dozrievať“ niekoľko mesiacov. Keď už je jej telo rozložené, približne v období Vianoc, obyvatelia Grónska si na ňom pochutnajú.

Svojskú štedrú večeru majú Japonci. Patria k národom, ktoré sa veľmi ľahko nechajú zlákať reklamami.
Dôkazom je kampaň KFC, ktorá vyzývala od roku 1974 ľudí, aby si na Vianoce dali jedlo z fastfoodu. A mnoho z nich túto „tradíciu“ doposiaľ udržiava.
Namiesto Mikuláša a Santa Clausa iné „príšery“
Deťom vo svete darčeky nosia samí muži. V Taliansku však deti veria v malú vianočnú revolúciu. La Befana, čarodejnica, ktorá lieta na metle, nosí deťom sladkosti a darčeky v čase sviatku Epifánia, ktorí Taliani oslavujú 5. januára.
Podľa legendy ide o ženu, ktorá Trom kráľom počas noci narodenia Ježiša poskytla nocľah.
Chceli ju zobrať so sebou, no odmietla, lebo musela upratovať, no neskôr sa vybrala hľadať ho sama. A tak vraj doteraz lieta po svete a hľadá ho.

Ukrajinskí obyvatelia na základe tradície zdobia stromy umelými pavúkmi a pavučinami. Majú vraj priniesť šťastie, tak ako to kedysi veľmi dávno urobili v rodine veľmi chudobnej ženy.
Počas vianočnej noci jej strom pavúky vyzdobili jagavou pavúčou sieťou. Aj na Islande uctievajú na Vianoce zvieraciu postavu – mačku Yule. Podstatou tradície je však strach.
Islanďania si dávajú pod stromček vždy aj nejaké oblečenie. Legenda totiž hovorí, že toho, kto oblečenie nedostal, si nájde Yule a zje ho.
Aj v Rakúsku a Nemecku sú strašidelné postavy súčasťou Vianoc. Deti tu straší Krampus, postava podobná diablovi často v naozaj hrozivom spracovaní s veľkými rohmi a ostrými zubami.
Do tejto postavy sa obliekajú spoločníci Mikuláša, deťom dávajú uhlie a šibú ich brezovým prútikom.

O niečo vtipnejší symbol sa objavuje vo vianočnej scenérii Španielska, konkrétne v Katalánsku.
Ide o figurínu zvanú „caganer“ zobrazenú pri vykonávaní veľkej potreby. Katalánci ju umiestňujú do tradičných scénok Vianoc, napríklad k Betlehemu.
Túto zvyklosť využili aj v marketingu a v rovnakej polohe môžete kúpiť rôzne sošky známych celebrít ako Bob Marley, Marilyn Monroe, filmových a rozprávkových postáv či politikov.
Zázračné drobnosti
Vo Veľkej Británii je milou tradíciou zapojiť sa do prípravy vianočného pudingu. Nejde však o veľkú námahu.
Päť týždňov pred Vianocami počas nedele, ktorú nazývajú Briti "stir-up sunday" (v doslovnom preklade miešacia nedeľa), si pripravia puding.
Ten musí každý člen nachvíľu miešať v smere hodinových ručičiek a niečo si priať. Želanie by sa vraj malo splniť.
Vo Švédsku si oslavujúci pripravujú ryžový puding. Do jedného z nich hodia mandľu a ten, kto ju vo svojom dezerte objaví, môže v blízkej dobe očakávať svadbu.
Svadobno-vianočnú tradíciu dodržiavajú aj naši českí susedia. Nezadané dievčatá sa predtým, ako vojdú do domu, postavia k dverám chrbtom a vhodia do miestnosti svoju topánku.
Ak špička mieri k dverám, vyzerá to pre dievča nádejne a do roka by sa malo vydať.
Viacerým by sa mohol pozdávať nórsky zvyk. Niektorí Nóri pred Vianocami takmer vôbec neupratujú.
Príchod Vianoc si spájajú aj s príchodom zlých duchov a čarodejníc a tak všetky metly skrývajú a chránia ich tak pred ukradnutím.
Tradície pre zábavu
Často zabúdame, že vianočné sviatky majú byť príležitosťou na oddych, trávenie času s rodinou a aj odviazanie sa. Vo Venezuele na to všetko sviatkujúci myslia.
Zábava je tu veľmi dôležitá, aj medzi takými zbožnými ľuďmi. V hlavnom meste Caracase počas vianočných sviatkov veriaci "letia" do kostola na kolieskových korčuliach.
Kvôli takémuto spôsobu dopravy sú dokonca dočasne uzavreté cesty. V Kanade zas berú Vianoce skutočne vážne.
Kvôli tomu zriadili niečo ako kanceláriu Santa Clausa, odkiaľ živá legenda spolu s elfmi odpovedá na listy od detí.
Alternatíva k vianočným stromom
Nie každý národ, ktorý oslavuje Vianoce a kresťanské sviatky, má klimatické podmienky na to, aby si počas nich ozdobil ihličnatý strom ako to robievame my v strednej Európe.
K takýmto krajinám patrí India. Aj keď tvoria Kresťania len 2,3 % obyvateľstva, nejde o zanedbateľné číslo, pretože to predstavuje približne 25 miliónov ľudí.
Vianoce oslavujú bohatou večerou a rozdávaním darčekov, no namiesto jedličiek zdobia banánovníky a mangovníky.
Alternatívu k ihličnanom si našli aj obyvatelia Nového Zélandu, ktorým v okolí domov rastie priam "vianočný strom" so zelenými listami a sýto červenými kvetmi Phutukawa. Iný strom tak k svojim oslavám nepotrebujú.
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce