V obchodných regáloch dnes nájdete najrôznejšie príchute a každý milovník tohto nápoja si príde na svoje.
Ľadový čaj však nie je len výmyslom posledného desaťročia. Jeho pôvod sa datuje do šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, keď vznikol v USA.
Prvý tlačený záznam o ľadovom čaji pochádza z roku 1879. Marion Cabellová Tyreeová vtedy popisovala vo svojej publikácii Houskeeping, ako sa dá vyrobiť ľadový.
Jej postup bol jednoduchý – nechať vylúhovať jeden deň zelený čaj, potom naplniť pohár ľadom, dvoma lyžičkami cukru a následne priliať tento čaj.
Medzitým sa objavovali aj ďalšie recepty na jeho prípravu, na skutočný „boom“ si však musel ešte pár rokov počkať.
Najväčšiu slávu zožal po tom, ako ho majiteľ čajových plantáží Richard Blechynden predstavil na Svetovej výstave v roku 1904 v St. Louis.
Teplé počasie ho inšpirovalo k novej receptúre. Jednoducho do svojich vzoriek čaju pridal ľad a osviežujúci nápoj sa takmer okamžite stal veľkým hitom.
Rozšíril sa po celej Severnej Amerike a stal sa neoddeliteľnou súčasťou mnohých domácností a príležitostí.
O šesťdesiat rokov neskôr sa začal objavovať ľadový čaj vo forme práškovej zmesi, o ďalších štrnásť rokov prišiel aj do Európy.
Pestrý výber chutí
Ľadové čaje sa napokon rozšírili po celom svete. Zákazníci majú dnes na výber z bohatej ponuky chutí – od klasických zelených čajov až po čaje s ovocnými príchuťami.
K dispozícii sú napríklad aj netradičné príchute ako jazmín-liči či limetka-mäta. V mnohých štátoch USA vám kedykoľvek, keď si vypýtate čaj, prinesú práve ľadový nápoj.
Aj v prípade ľadových čajov však platí – iný kraj, iný mrav. V mnohých krajinách sa môžete stretnúť s rozličným spôsobom spracovania a odlišnou chuťou.
V niektorých európskych krajinách môžete kúpiť nesýtené aj sýtené ľadové čaje. V Japonsku je zase populárny nesladený zelený čaj, ktorý je bežne dostupný v predajných automatoch.
Indický ľadový čaj (Chai) dostanete na mnohých miestach vo svete. Obsahuje indické korenie, zatiaľ čo thajská verzia je sladená cukrom a kondenzovaným mliekom.
V južných častiach USA je obľúbený sladký čaj, v iných končinách krajiny sa podáva nesladený. Chutný nápoj navyše vytvorí ideálnu kombináciu s rôznymi druhmi jedla.
Napríklad citrónový sa hodí k bielemu mäsu či údenej rybe, broskyňový variant je zase vhodný k čerstvej rybe či červenému mäsu.

