Britský výskum, o ktorom informoval web CNBC.com, naznačuje, že hospodársku krízu niektorých firiem môže zachrániť práve ženská ruka. Spoločnosť Credit Suisse analyzovala od roku 2005 viac ako 2500 firiem a zistila, že podniky, ktoré majú vo svojom vedení ženu, sú až o 26 percent úspešnejšie ako podniky s čisto mužským manažmentom.
„Firmy s väčším podielom žien vo vedení majú tendenciu byť bližšie k spotrebiteľovi a vedia sa lepšie orientovať na medzinárodných trhoch,“ povedal hlavný iniciátor analýzy Michael O'Sullivan. „Zapojenie ženy do riadenia firmy poskytuje lepšie rozhodovanie a vyššiu ostražitosť na to, čo sa deje v spoločnosti.“
Viac produktivity
Podľa výskumu rodová rozmanitosť na pracovisku prináša produktívnejšiu prácu. Súvisí to aj s rozdielnym správaním mužov a žien vo všeobecnosti. „Ženy sú spájané viac s empatickým, starostlivým a podporujúcim správaním, ale i väčšou mierou emócií. Od mužov sa, naopak, očakáva skôr direktívne správanie, ktoré je orientované na plnenie úloh a menej riadené emóciami,“ vysvetľuje Silvia Orosová, psychologička z konzultantskej spoločnosti Assessment Systems Slovakia.
Ženy na vedúcich pozíciách majú tendenciu dávať väčší dôraz na tímovú spoluprácu a podporovanie priateľských vzťahov na pracovisku. Ak žena prejaví známky správania typického skôr pre mužské pohlavie, môže byť vnímaná z pozície spolupracovníkov negatívne.
„Spoločnosť má odlišné očakávania od správania mužov a žien. Výskumy ukázali, že ženy, ktoré vykazujú známky asertívneho, súťaživého či direktívneho správania, sú často hodnotené negatívnejšie ako ich rovnako sa správajúci mužskí kolegovia,“ vysvetľuje Orosová.
Kariérne „vykoľajovače“
Ak chce žena úspešne zvládnuť vodcovstvo v pracovnom prostredí, mala by podľa psychologičky využívať svoje pozitívne prirodzené povahové vlastnosti nezávisle na tom, či ide o typický ženský alebo mužský prístup k riadeniu. „Efektívne vedenie ľudí a pracovných tímov sa spája so zdravou odolnosťou voči stresu a záťaži, primeranou dávkou empatie, kooperatívnosti a sebapresadzovania, ako aj schopnosti prispôsobiť sa meniacemu sa prostrediu,“ tvrdí Silvia Orosová. Z takéhoto pohľadu je rozdielnosť pohlaví nepodstatná.
Rovnako ako pri faktoroch, ktoré môžu ubrať na rešpekte a dôveryhodnosti. „Lídrov môže ohroziť viacero kontraproduktívnych tendencií v správaní,“ upozorňuje Orosová. „Ide prevažne o druhy správania, ktoré v primeranej miere pomáhajú dosahovať pracovný úspech, no ich nadužívanie vedie k opačnému výsledku. Nepredvídateľnosť, prehnaná podozrievavosť, úzkostlivosť v rozhodovaní, prílišná rezervovanosť, tvrdohlavosť, arogancia a absencia sebareflexie, manipulatívne správanie, teatrálnosť, prílišná výstrednosť, nepružnosť a neschopnosť konať samostatne.“
Profesor organizačnej a pracovnej psychológie Robert Hogan tieto spôsoby správania označuje ako kariérne „vykoľajovače“, ktoré môžu mať fatálne následky v riadení a často vedú k zlyhaniu manžérov.
Viac o umení riadenia si prečítate v článku Ako byť úspešnou šéfkou?