SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Medicínsky sexizmus sa prejavuje aj pri duševnom zdraví (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

cynicka Zurekova ...

... aj napriek tomu, ze muzi vedu v statistike samovrazd, v pocte bezdomovcov, v pocte obeti nasilnych trestnych cinov, v pocte prehratych sudnych sporov pri rozvode tu bude stale splietat to svoje o "diskriminacii" zien (netusim ze v com) ci politickom zastupeni (pani autorka, politici sa zatial stale volia, nie dosadzuju na zaklade toho co maju medzi nohami) a to rovno na medzinarodny den muzov a pri clanku o dusevnom zdravi. Ale to je v poriadku, pravdepodobne o dnesku nevie ani samotna autorka ... na co by jej to bolo predsa.
 

 

Milý pane, tento článok nevyšiel dnes, teda na MDM :) Ale na čo by vám to bolo predsa - čítať pozorne... a tiež nezamieňať si prerozprávanie a interpretáciu vedeckého výskumu s autorkiným osobným názorom, však? :) Pekný deň.

PS: na mužské samovraždy upozorňujem napríklad tu v našom podcaste: https://zena.sme.sk/c/22473672...
 

zakladnym problemom

vasej interpretacie je generalizujuci pristup, z ktoreho je jasne feministicke vychodisko.

Zaroven interpretacia vyskumneho timu ako "zdravotnici" je minimalne sporna, nakolko o ich vzdelani nic nevieme, ale vieme, ze traja autori su zamestnancami sociologickeho ustavu nejakej baskickej univerzity a jeden je konzultant v oblasti rodinneho a komunitneho zdravia.

Najhorsie, co mozte pri studiu odbornej literatury urobit, je selektivne vyberat z plejady odbornych vystupov tie, ktore podporuju konkretne svetonazorove vychodisko. Toto bolo podstatou eugeniky, o.i.
 

 

Slovom "zdravotníci" v texte neoznačujem autorov a autorky štúdie.
A na feministickom východisku nevidím nič zlé - buď je človek feminista, alebo je sexista.
Z plejády vedeckých výstupov vyberám tie, ktoré sú zaujímavé, súvisia s témami, ktorým sa na oddelení dlhodobo venujeme a týkajú sa žien (v tomto prípade v skutočnosti aj mužov). Ak máte tipy na relevantné výskumy, o ktorých sme nepísali, ale mohli by sa hodiť, pokojne nám ich môžete poslať na zena@sme.sk.
 

žiadne buď / alebo

podľa wiki ste sexistka.

Z tej plejády vedeckých výstupov, ktoré sú zaujímavé, súvisia s témami a ktorým sa na oddelení dlhodobo venujete môžete napríklad vybrať tie, ktoré úplne vyvracajú Váš feministický bull*hit. Ale možno máte pravdu, keby máte ako žena prístup k normálnemu vzdelaniu, tak takéto hlúposti nepíšete.
 

tiež odporúčam

keď sa

cítite diskriminovaní, prečo nežiadate o mužskú rubriku?

táto ženská je absurdne plná mužských diskutérov - prečo je to asi tak?

na BBC je celá rubrika the Helath gap - tam to máte aj s dostatkom výskumov

vedel iste napríklad, že väčšina nových liekov sa testuje najprv na zdravých mladých mužoch? medzi dobrovoľníkmi na testy desaťročia chýba dosť žien, pravda okrem antikoncepcie a pod.

a to sa týka aj liekov na hlavu, psychologických pokusov atď.

isteže medicína je sexistická aj voči mužom, akurát že menej a menej často....o tom bol článok Michaely Žurekovej

nie je tam nič o tom, že muži majú všetko okolo duševného zdravia perfektné.....to tam vidíte iba vy - prečo?
 

oprava

je to Health gap
 

Mať výhrady

proti uverejňovaniu sexistického a feministického blábolu neznamená cítiť sa diskriminovaný.
 

toto

bol silný argument kypiaci použitím kritického myslenia
 

No,

aspoň že nebol patriarchálne sexistický, ako medicína...
 

neponýlili ste sa? :D

Ako viete, ako sa cítim?
Prečo sa pýtate na nežiadanie mužskej rubriky?
Ako viete, že diskusia je plná mužských diskutérov? (podľa definície sexizmu ste tiež sexistka)
Podľa čoho usudzujete, čo v článku vidím iba ja?

Vyhlásiťť, že medicína je sexistická je ekvivalent výroku, že matematika je rasistická. BBC ani ich rubrika nie je v tomto prípade podstatná. Z môjho pohľadu bol celý článok iba príprava na vsunutie posledného odstavca textu do článku.

Tiež v článku nie je nič o tepelnej rozťažnosti raketoplánov pri vstupe do zemskej atmosféry alebo o hnilobe jabĺk v Československu za obdobie 1988 - 1989, ako aj plno iného. Ale neviem, žeby som sa konkrétne vyjadroval k niečomu takému.

Samozrejme jedna Vaša veta ma úplne mentálne odrovnala. "medzi dobrovoľníkmi na testy desaťročia chýba dosť žien, pravda okrem antikoncepcie a pod." a preto je medicína sexistická, že ženy sa dobrovoľne nehlásia na testy nových liekov, aha. Čo ďalej? Čo napríklad nedostatok tehotných žien na testoch, však aj to treba vedieť, aké lieky poškodzujú v akom štádiu tehotenstva detský plod. Či nie?
 

opäť

ohňostroj kritického myslenia

medicína je sexistická a je o tom x výskumov, ktoré bbc zverejnila

že matematika je rasisitická je výrok jednej osoby.....podpora výskumami - 0 celá nič

ak nevidíte rozdiel, je mi to ľúto
 

o kritickom myslení

by som radšej na Vašom mieste nepísal, nakoľko ste niekoľkokrát dokázali, že ho máte nedostačujúce. Tiež gratulujem k vyhýbaniu sa otázkam, ktoré som Vám položil na základe Vášho pôvodného príspevku.

Výskumy zverejnené BBC majú výpovednú hodnotu ako výskumy zverejnené autorkou tohoto článku. Podstatná väčšina médií a časti vedeckej obce sú ľavicovo orientované ako aj samotné výskumy môžu mať svoje politické pozadie. Že v tejto rubrike sa dočíta človek o hlúpostiach odvolávajúce sa na vedu nič nehovorí o ich dôveryhodnosti. Spomínali ste, že medicína je sexistická, lebo je málo dobrovoľníčok, čo je samo o sebe riadna hlúposť.
 

Prečo je v ženskej rubrike toľko

mužských diskutujúcich? Čítate túto rubriku pravidelne? Ak áno, tak sa takto nebudete pýtať. Veľká časť tém je prirodzene zasahujúca aj do sveta mužov, týka sa aj ich a nie je ich chyba, že v SME nie sú za x rokov aj ako reakciu mnohých diskutujúcuch, dávať časť tém do Cestovania, Zdravia či iných rubrík, ak je to téma ktorá sa týka práve cestovania alebo zdravia... "čudné" že?
Asi náročné na pochopenie (aj vás) aj redakcie.

Príklad článkov ktoré skutočne nie sú len o ženách a týkajú sa aj mužov (ktorí tu roky svoju rubriku nemajú a pre nastavenie SME pravdepodobne ani mať nebudú – ale, ona by ani ako samostatná rubrika nebola potrebná, keby bolo množstvo článkov vybalansovanejšie a boli by veci o zdraví dávané pod Zdravie, o cestovaní pod Cestovanie.sme a pod.):
https://zena.sme.sk/c/22534197...

https://zena.sme.sk/c/22534175...

https://zena.sme.sk/c/22466631...

https://zena.sme.sk/c/22528039...

https://zena.sme.sk/c/22526486...

https://zena.sme.sk/c/22466641...
(Autor - Lukáš Miklošovič), chápem že Recepty sú "tradične a stereotypne" dávané asi do ponuky ženám, paradoxne.. keďže sa tu toľko píše o stereotypoch, sexizme a pod. Asi je problém mať niečo ako Životospráva / Gastro, kde by boli články presahujúce jednu časť populácie.

https://zena.sme.sk/c/22453611...
(Polovica Slovákov - nepíšu polovica žien), téma -> Zdravie

https://zena.sme.sk/c/22518633...
(na fotke aj muž, čo to?) :D

https://zena.sme.sk/c/22535593...
- mnohí asi muži neriešia skladovanie potravín, lebo na to sú iba ženy? Ja ako mnoho iných, či single a pod., to považujem za užitočný obsa, ale je to príklad nie celkom ženskej témy.

https://zena.sme.sk/c/22237871...
- toto nemá mužov zaujímať? Netýka sa ich to?

https://zena.sme.sk/c/22526525...
- muži doma nepracujú?

Rád si prečítam vašu reakciu.
 

vaša sociálna

bublina je zrejme plná mužov, ktorí pravidelne nakupujú potraviny, zaujíma ich ekológia, starajú sa o duševné zdravie seba a svojich detí a trápi ich diskriminácia single osôb

ak je tomu tak, tak vás bez irónie obdivujem

a teraz si otvorte diskusie p pôrodoch, napríklad ten o izolácii predčasne narodených detí - a hľa, plná diskusia mužov

dokument o pôrodoch - zasa veľa mužov

tato diskusia samotná.....no....čo už

keď už sme pri tom singlizme.....prečo je v našej spoločnosti stará dievka synonymom bosorky a starý mládenec synonymom šviháka?

samozrejme mimo vašu vyspelú sociálnu bublinu, lebo vy sa v nej žiadnej skupine nevysmievate ani o nej nepestujete stereotypy.....
 

aj keď

Váš príspevok nebol adresovaný mne, vyjadrím sa k nemu. Váš prvý odstavec zobrazuje drvivú väčšinu mužov z môjho najbližšieho kruhu. Je to úplne bežná vec.

Že je veľa mužov v diskusiách o pôrodoch alebo iných "ženských" témach je možno spôsobené tým, že mužom na tých témach záleží viacej ako ženám. ;)

Neviem kto sa tu baví o nejakom singlizme, ale nejaká povesť o bosorkách a švihákoch je úplne mimo.
 

 

Nikto nie je zvedavy na vas osobny nazor. Ak chcete pisat co si myslite, tak zvazte zmenu prace z novinara na blogera. A mimochodom, clanok bol 19teho na hlavnej stranke. To bohato staci.
 


Najčítanejšie na SME Žena