SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Čo dovolíme dnešným dievčatám, môžeme zúročiť v roku 2040 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Zaujímavý návrh ako majú vzdelané

a emancipované dievčatá vyhynúť a ponúknuť priestor pre tie nevzdelané.
 

 

Paul Hawken nech to skúsi realizovať v Afrike, pred pár rokmi tam domáci podobných pohlavných aktivistov ohrozovali na živote s odôvodnením, že chcú, aby ich národ vyhynul.
 
Hodnoť

 

Uz vidim ako to realizuju niekde v Nigerii...
 

 

Nadácia Melindy a Billa Gatesovcov dala veľké peniaze do oblasti plánovaného rodičovstva a antikoncepcie v Afrike. Zarazila ma reakcia právničky z Londýna pôvodom z Nigérie, ktorá bola silno proti. Veď to vôbec nevyhovuje africkým zvykom a tradícii. S ohľadom na klima zmenu, populačnú explóziu a hlavne migračnú krízu je jasná potreba pomáhať na mieste vzniku problému. Postupnosť pomoci:
1. Antikoncepčné a aj sterilizačné programy
2. Zdravotná starostlivosť o deti, aby sa matka nebála, že keď sa rozhodne pre menej detí môžu jej zomrieť.
3. Vzdelanie pre tie deti
 

 

Prečítajte si rozhovor s právničkou ,ktorá Vás tak zarazila čo vykonáva v Afrike Melinda s Billom https://www.postoj.sk/43110/na...
 
Hodnoť

 

Nevzdelané majú päť detí, a nemajú klimatickú úzkosť...
 
Hodnoť

Marginalizované

Ja to furt hovorím. Dajte tým marginalizovaným 13-ročným dievčatám možnosť vzdelávať sa a jednoduchý prístup k bezplatnej antikoncepcii a hneď prestanú rodiť 6-7 detí...
 

 

Najprv by bolo treba zmenit system socialnych davok. Moja mama ucila na ZS a mala aj talentovane Romky, no ked prisli do puberty, zrazu na nich rodina zacala tlacit, aby co najskor otehotneli a oni mohli poberat peniaze za deti. A tak este na ZS mnohe otehotneli a bolo po vzdelani.
 
Hodnoť

 

Pravdu má. Ale celé to súvisí aj s prerozdeľovaním zdrojov, myslím.
 

Aj

... A tiež s náboženstvom, v neposlednom rade (a kultúrou, históriou)
 
Hodnoť

 

Furt to isté, plánované rodičovstvo, rozumej antikoncepciu a potraty pre tretí svet, aby ostalo viac materiálnych statkov pre nás.
 
Hodnoť

105.....

tu predsa nejde o materiálne statky, ale o prežitie planéty. A predstavte si, že plánované rodičovstvo nie je len o antikoncepcii a už vôbec nie o potratoch, to len p. Záborská a jej podobní to tak vidia.
 
Hodnoť

 

>Pre planétu je však spomalený rast populácie šanca nadýchnuť sa.

Este by som pockal, ako dopadne covid resp ci sa to prilis nezredukuje ta populacia.

Problem tychto rad je v tom, ze sa dostanu iba k bielym ludom, ktori premnozeni nie su...
 

 

pokial nedojde k nejakej katastrofickej mutacii, covid ma v uplne najhorsom scenari potencial zabit tak pol percenta populacie. To aktualny populacny rast dobehne za priblizne pol roka, takze na nejaky extra nadych to naozaj nevyzera. A s rastom nespravi nic, kedze ludi v reprodukcnom veku sa az na uplne vynimky netyka.
 
Hodnoť

Žureková neplánovane znova baví

Seriózne, tu absolútne nikomu nepríde divné a nesprávne, že autorka sa odvoláva na názor herca? Nie len, že sa berie s plnou vážnosťou jeho vidina budúcnosti o 20 rokov, ono sa ešte akceptuje aj jeho riešenie.

Aj to riešenie vymyslenej budúcnosti je nesprávne. Keď už tak, radšej investujme do vzdelania mužov ako potencionálnych budúcich otcov, nakoľko v procese plodenia detí zohrávajú rovnako nepostrádateľnú úlohu a na rozdiel od ženy môžu svojho bimbasa vytiahnuť v správny čas. A nie len to, muži sú dokonca pracovitejší, efektívnejší, verzatilnejší, lepšie zvládajú stres a riziko, sú viac kariérne motivovaní a súťaživí, prekážky a problémy vnímajú ako výzvu, sú schopní vykonávať prácu, ktorú ženy ochotné robiť nie sú a na konci dňa donesú na stôl vďaka svojím lepším vlastnostiam aj viacej peňazí, z čoho bude ťažiť celá rodina a aj celá spoločnosť. Lebo toto je mužom prirodzené a preto by sme im to mali umožniť a dopomôcť plniť čo najlepšie. Pre ženy je prirodzené byť matkami a rovnako tak aj chcú byť matkami, tak prečo by sme investovali do ich vzdelania, keď sa to spoločnosti na ich dobrovolnej materskej nikdy nevráti?

Očakávam poďakovanie od Mišky, že som jej znova veci vysvetlil tak, ako sú. Takto (možno nevedomky) zavádzať čitateľov, no no no! Nabudúce mi môžeš emailom poslať svoje názory na konzultáciu, ušetríš sa takejto blamáže. :)
 

Nuž pán čimčara....

tak zatrhnime vzdelávanie dievčencom a ušetríme spústu peňazí.
 

ako vieš

že som pán?
 

 

Pokiaľ si to nenapísal ako úsmevnú nadsádzku, ktorou chceš podporiť pointu článku (myslím, že nie),. tak si práve prejavil názor neprimerane namysleného muža a narcisa, ktorý nevidí svoju existenciu v primeraných súvislostiach.
V jednom s Tebou súhlasím...že vzdelávať treba aj mužov...mimo iné aj preto, aby odkaz článku o vzdelávaní a postavení žien mohol mať trvalú šancu. Len by som to doplnil....Tvojim slovníkom ... to vzdelávanie by malo zahŕňať nielen to, aby vedeli, že majú svojho bimbasa včas vytiahnuť, ale aj to, že ho nemusia vždy zasúvať a že k zasúvaniu by mali rešpektovať isté pravidlá.
Tak isto s Tebou súhlasím v tom, že pre ženy je prirodzené byť matkami (platí u drvivej väčšiny, výnimky sú vždy vo všetkom), ale z toho vyplývajúci uzáver: "tak prečo by sme investovali do ich vzdelania, keď sa to spoločnosti na ich dobrovoľnej materskej nikdy nevráti" je prejavom archaického mužského pohľadu na ženu, ktorý priviedol na svet feminizmus a doviedol ho do až k jeho extrémnym rovnako neprimeraným prejavom podobného rázu, ako je ten Tvoj. Vzdelaná, obetavá a milujúca matka je zázrak a dar životu i spoločnosti aj do budúcna a jej prínos je oveľa väčší ako tá Tvoja predstava o ekonomickej návratnosti...hoci ani tá nesedí. Existencia takých matiek však závisí aj od existencie rovnako cenných rozumovo vzdelaných a citovo vyspelých mužov rešpektujúcich a milujúcich ženy, lebo iba v tejto koexistencii to funguje a môže fungovať.
Takže...pani Žúreková...tentokrát bez irónie...nie je to len o tom, čo dovolíme ženám...koniec koncov, okrem pretrvávajúcich hlúpych názorov v hlavách niektorých ľudí dnes majú ženy minimálne v rozvinutých krajinách všetko dovolené...je to o vzdelávaní a výchove oboch pohlaví a po oslobodení ich vzťahov od nezdravých prežitkov o nájdení a opätovnom prijatí zdravých a rozumných morálnych i spoločenských pravidiel ich spolunažívania.
 

článok si zaslúži

kritiku. Ako to už u MŽ býva, vždy je to písané feminisickým atramentom. Nemá to fakty a ani argumenty. Takže v tomto myslíš správne, podporovať takúto pointu článku nebudem.

Tiež mi vysvetli, čo je na mojom názore neprimerane namyslené a narcistické a kde nevidím svoju existenciu v primeraných súvislostiach? Tiež mi prosím vysvetli vetu "že ho nemusia vždy zasúvať a že k zasúvaniu by mali rešpektovať isté pravidlá".

Teraz ti ešte skúsim objasniť, ako vidím to vzdelanie a tú dobrovoľnú materskú. Vzdelanie vnímam ako veľmi dôležitú súčasť života vyspelej spoločnosti bez rozdielu na vek alebo pohlavie. Vzdelávať by sa mal človek celý život a nemyslím len chodenie do školy. Priam ľudí k tomu nabádam. Tiež je v poriadku, keď chce byť žena matkou, lebo je jej to prirodzené. Väčšina žien chce mať deti a to medzi svojim 20 a 30 rokom života, čo je tiež úplne v poriadku. Tiež je v poriadku, ak žena deti mať nechce a ide čisto po kariére, tých žien je samozrejme o dosť menej, ale to nie je dôležité. Z tých veľa žien, čo osobne poznám, sú iba dve, čo deti mať nechcú, ostatné ich len nie že chcú, ale sú deprimované a zúfalé, že starnú a partner a deti v nedohľade. Tiež väčšina z nich chce mať deti hneď po škole, tak znie otázka, ako sa spoločnosti vráti to, že ženám financovali vzdelanie počas 5-6 rokov, keď po ukončení vzdelania si šli zakladať rodiny a nie pracovať vo vyštudovanom odbore (napríklad medicína). Tá postupnosť a načasovanie mi jednoducho nedáva zmysel. A v neposlednom rade, ak autorka podsúva fabulovanú budúcnosť a jej riešenie založené čisto na feministickej ideológií, tak v tom prípade by si sa nemal čudovať, ak vytiahnem presne opačnú kartu a k tomu všetkému aj podloženú. A síce všetko to, čo som napísal, môžeš spochybniť ale nemôžeš to vyvrátiť.

A nakoniec sa vyhradzujem voči tvojej predstave, že som akýmsi stelesnením toho, prečo vznikol feminizmus. Vyznávam slobodu a zodpovednosť a som veľmi nadšený z kompetentných a šikovných žien, ktoré sa pozitívne vymykajú stereotypu (a veru že ich je veľmi málo). Tiež som do žien ochotný investovať čas a energiu, aby som im v živote pomohol sa posunúť ďalej a veľa krát som sa o to aj snažil (neúspešne). Väčšina však nechce prevziať zodpovednosť na seba a preto je feminizmus pre ženy taký ľúbivý, pretože zo žien robí obete a vôbec ich nevedie k samostatnosti a k zodpovednosti. Preto v článkoch autorky nikdy neuvidíš radu "ženy, vzdelávajte sa" ale len "ženám by malo byť umožnené vzdelávať sa", neuvidíš tu radu "ženy, aby ste zarábali viacej, robte toto" ale len "ženy zarábajú menej a to je nespravodlivé". Feministky na úrovni autorky nikdy nepomáhali ženám, len im škodili. Očividne to však nikomu neprekáža.
 

 

Ďakujem, že si si dal námahu s odpoveďou.
Článok možno brať ako názor autorky, ktorý môže ale aj nemusí konvenovať s iným názorom. Ak má človek pocit, že je treba kritizovať (aj ja ho u niektorých článkov mám), dá sa to slušne a bez podtónu podceňovania autora, v tomto prípade autorky článku. Možno Ty si to neuvedomuješ a necítiš to, ale z Tvojich riadkov to podcenenie kričí. To, ako opisuješ silné vlastnosti mužov a dávaš ich tak implicitne do kontrastu s vlastnosťami žien, o ktorých povieš iba to, že je pre nich prirodzené byť matkami a na konci to korunuješ tým, že preto spochybňuješ efektívnosť investície do ich vzdelania sa inak ako podcenenie žien a v kontraste s tým namyslenosť a narcizmus chápať a cítiť nedá. Skús tento môj postreh brať nie ako snahu zhadzovať Ťa...ale ako spätnú väzbu, ako si zapôsobil v tomto príspevku.
S tým zasúvaním si pri krátkom zamyslení poradíš sám...nemám chuť ísť tu na tomto fóre do väčších detailov...iba som naviazal na situáciu, ktorú si Ty opisoval slovom "vytiahnuť".
Vo svojej odpovedi si už síce priznal aj ženám právo na vzdelanie...ale v súvislosti s materstvom opäť spochybňuješ jeho návratnosť a to argumentom, ktorý ja pokladám za časovo ohraničený a iba jednostranný. Ak je žena dobrou matkou...tak spoločnosti vráti za tie roky na materskej násobne viacej ako sú výdavky spotrebované na jej vzdelávanie. A nakoniec dnes, keď drvivá väčšina žien sa do práce vracia a po materskej má ešte dlhú profesionálnu kariéru, to nakoniec platí aj v tom Tvojom úzkom vyhodnotení vynaložené náklady versus priamy ekonomický prínos.
Áno...myslím si, že taktom prezentované myslenie o ženách a prístup k nim, ktoré boli pred 100 a viac rokmi príčinou aj obmedzených občianskych práv žien, viedli k feminizmu, ktorý sa dnes už dostal v niektorých aspektoch do podobných extrémov, ako je extrémny pohľad na ženy, akým si ho vykreslil vo svojom príspevku. Opäť...nechcem byť voči Tebe apriorne kritický...ale takto ten príspevok vyznel.
Výsledok je, že dnes sú, podľa mňa, v kríze obe pohlavia...ženy i muži ustupujú zo svojich silných rolí...ženy sa snažia kariérne presadiť voči mužom a muži akoby strácali dych poznačený konzumom a pohodlím....nechce sa mi top tu rozpisovať. Musím povedať, že som vo svojom profesionálnom živote nejeden krát bol svedkom, keď ženy v profesionálnej debate a prejave predstihli mužov. Ani nie preto, že by boli "šikovnejšie"...boli jednoducho pracovitejšie, menej lenivé...použil som to tvrdé slovo na adresu mužov...lenivosť...lebo, žiaľ, mnohí jej podliehajú.
Samozrejme, vec je komplikovanejšia...dnešná situácia nie je len výsledkom mužsko-ženského konfliktu...ale aj zmeny ekonomicko-sociálneho modelu, kde ženy musia ísť do práce a budovať kariéry aj preto, lebo jeden plat v rodine väčšinou a mnohým nestačí... Ale, žiaľ, aj preto, lebo počúvať doma reči o tom, ako ju niekto živí a preto sa musí o neho postarať a on si môže doma oddychovať sa vzdelanému človeku 21. storočia zdá nespravodlivé a urážlivé. A nespravodlivé a urážlivé to skutočne je. A deje sa to.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Žena