SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Politologička: Právo na potrat neexistuje, Záborskej zákon porušuje iné práva žien (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

on je to o vyvoji

aj nas ako obcanov a obcianskej vyspelosti.
V kazdej spolocnosti dochadza k takym vlnam, ze sa nieco pritvrdi, obmedzi.... niekolko 10 roci to tak je a potom pride k akemusi obrodeniua uvolneniu, bude o mnozstbe tragickych a tazkych zivotoch muzov a zien... a na zaklade toho sa spolocnost zase zbavi tohoto dogmatickeho postoju... ono je to normalne.
 

je 21 storocie

zijeme v pandemii, zem nam doslova hori pod zadkom a my sa na slovaci este stale bavime o tom ci ma zena narok rozhodovat nad svojim telom. myslim ze tuto dogmu je uz nacase nechat tak.
 

 

Nuž , to treba povedať Záborskej..
 

Zrušme rúška

je pandemia ano, som za to aby sa žena mohla rozhodovať o svojom tele ale prečo sa ja nemôžem rozhodovať ja o svojom tele a je mi prinutena handra na moje dychacie cesty aby som mohol žiť dôstojne a dychať slobodne ako ludska bytosť?
 

 

Mozno preto, ze je to neohladuplne voci zranitelnym, ktorych treba chranit
 

 

neohladuplne voci tomu zranitelnemu plodu ktory treba chranit? a potom ako to stat vysvetli tym zranitelnym surodencom ktori vdaka dalsiemu hladnemu krku v rodine nebudu mat co jest a nebudu moct dochodit skolu. ako to vysvetli tej zranitelnej zene ktora nedostane pracu lebo ma deti. zranitelnej rodinnej atmosfere kde ich pan manzel mlati hlava nehlava. a nakoniec aj tomu zranitelnemu babatku ktore sa narodi do tohoto prostredia kde mu slovensky stat s velkou slavou na 1500 eur a ma vybavene lebo "zachranil zivot" ozaj?
 

 

on reagoval na ruska ty na potrat? kde sa stala chyba?
 

 

Mojko, a poznas take, ze tvoja sloboda konci tam kde zacina moja? My ostatni nemame pravo na dostojny zivot?

Zjavne nie, pretoze tvoj egoizmus je nadradeny prospechu celej spolocnosti. Ty ked Covid dostanes tak sa ti mozno nic nestane a budes mat len "chripocku" pripadne ziadne priznaky.

Lenze z tych 10 dalsich co v priemere nevedomky nakazis ak tu "handru" nosit nebudes bude pravdepodobne aspon jeden potrebovat nemocnicu a ak bude mat smolu tak mozno aj zomrie. Len pre tvoj egoizmus, nic ine.

O tom, co zbytocne chori ludia stoja celu spolocnost na zdravotnom poisteni, nemocniciach (pozri si kolko stoji jedna davka remdesiviru!) a vypadku HDP ani nehovorim. Takisto jacanie, ked sa bude zase zatvarat ekonomika aby zdravotnictvo neskolabovalo bude urcite najviac pocut od ludi ako ty.

Ale tvoj dostojny zivot "bez handry" je zjavne dolezitejsi ako zivot nas vsetkych ostatnych.


Sobecky uboziak.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Ty si pletieš tágo s Kartágom, potraty s covidom, rúško s handrou. A tie tvoje argumenty - to je odbornosť sama. Ak bude mať každý cestujúci v autobuse nasadené rúško tak ako sa patrí, pravdepodobnosť nákazy sa znižuje. Nič ti nebráni, aby si nosil vo vrecku, alebo vo vaku malú fľaštičku dezinfekcie a ak máš dojem, že si sa mohol dotknúť infikovaných vecí, tak si dezinfikuj ruky a možnosť nákazy sa opäť znižuje. Nuž, ale takí ako ty budú vždy hľadať, ako revoltovať. Som presvedčený, že ak by pominula povinnosť nosiť rúška v určitých priestoroch, ty by si si ho nasadil a dôvodil by si tým, že nikto nemá právo ti brániť, aby si sa chránil. Holt, každý sme nejaký.
 

 

Ani 21. storočie nezaručí, aby nemali ľudia čudné názory z čias niekoľko storočí dozadu. Jasné, uvedomelý názor ženy 21. storočia je, že má právo rozhodovať o svojom tele. Len nechápem, kde tam do kelu ťahá muža, veď ona nerozhoduje o nejakom plode, samostatnom jedincovi, dieťati, ale iba o svojom tele. Ako keď si zo svojho tela odstrihne nechty alebo ako vyrezaný kus slepého čreva. Čo má muž spoločné s jej telom? Prečo by mal za dotyk, kontakt s jej telom platiť alimenty? Je to len jej telo. Akurát to, ako je možné sa dočítať nižšie, že potrat je (vo väčšine prípadov) len výsledný efekt spoločnosti, ktorá dovolila mužom nárokovať si na ženské telo. Áno, spoločnosť to dovolila, v istom zmysle odsúhlasila mužom nárokovať si na telo ženy, teda je to len mäso, kus tela. Ale žena (ženy) sama mužovi toto nárokovanie odsúhlasila, veď ona tiež rozhoduje (aj po násilnom zmocnení sa mužom) len o svojom tele, o ničom viac. Potrvá ešte dlho, možno do 22. storočia, kým ženy pochopia svoj omyl a budú schopné vnímať, že rozhodujú o dieťati, človeku, jedinečnej a neopakovateľnej, samostatnej ľudskej bytosti. A vyrastú z takýchto detských názorov, ako sme vyrástli z predstavy, že žena nie je človek, ale iba živočích na uspokojenie muža. Čudujem sa, že im to stále nedochádza, aby hlásením sa k novému životu bojovali aj o svoju dôstojnosť nositeľky života a nielen kúska mäsa. Ženy sa dostali samé do pasce. Ak rozhodujú iba o svojom tele a nie o jedinečnej ľudskej bytosti, prečo by mal muž brať ohľad, že pred ním stojí samostatná ľudská bytosť nie len telo, na ktoré si niekedy robí nárok? Veď telo muža si žiada svoje, druhé telo a nie bytosť s citom, srdcom, nehou a láskou?
Ako spieva Jožo Ráž: Moje telo by stále jedlo, pilo a milovalo. Len by sa hralo, dobre a malo a stále si užívalo. A všetko je mu, všetko je mu málo. Skrátka, telo si so mnou robí čo chce...
 

1023223 si pekný

manipulátor a trepeš tu len samé nezmysly, aby si ospravedlnil svoje bludy založené na predpotopných tézach najreakčnejšej sekty na Slovensku. Sekty, ktorá ženy vždy ponižovala, upierala im akékoľvek práva, mučila a upaľovala. V článku máš vysvetlené, že ani OSN nepriznáva plodu žiadne ľudské práva. Záborská nie je odborníčkou na gynekológiu a pôrodníctvo. No napriek tomu si dovoľuje ignorovať názory odborníkov a to len preto, lebo je pravoverná katolíčka = má túžbu obmedzovať druhých, ktorí nezdieľajú jej katolicizmom pomýlené videnie sveta. Prečo má zákon štátu, ktorý je nezávislý od akéhokoľvek vierovyznania, ustanovovať, že k čisto súkromnému problému žien sa má vyjadrovať RKC a vnucovať im svoje bludy, aby ich odhovorila od ich súkromného rozhodnutia o svojom vlastnom tele. To nie je žiadna reklama? Je, a to veľmi silná antireklama, ale to už katolibanke Záborskej nevadí. Prečo návrh zákona z dielne katolibanu vedeného Záborskou neustanovuje, že v nemocniciach, na ktoré sa ženy obracajú, majú byť poskytnuté najnovšie ODBORNÉ VEDECKÉ informácie o problematike potratov, prečo neustanovuje, že ženám má byť poskytnutý najnovší a najmenej nebezpečný spôsob ukončenia tehotenstva, ktorý je používaný vo VYSPELÝCH štátoch sveta? A čo to je za debilitu, že muž má platiť alimenty za dotyk ženského tela? On platí za to, že dieťa, od ktorého pred narodením alebo po narodení utiekol, žije a ŽENA sa o to dieťa stará. Keby v tomto debilnom zákone bolo ustanovené, že každému mužovi, ktorý opustí tehotnú ženu, alebo ženu s dieťaťom, alebo ktorý ju týra, bude chirurgicky odstránený jeho penis s mieškom, asi by podobní inteligenti ako ty rýchlo zmenili svoj predpotopný názor.
 

 

Milý Lerak!
"Sklidni hormón", predýchaj emóciu, ukľudni sa, nohy v teple a hlavu do ľadu a skús reagovať racionálne, konštruktívne a nie invektívami. V opačnom prípade sám svedčíš o bezduchosti svojich argumentov. Píšeš nezmysly. Tá sekta o ktorej hovoríš bola nesmierne progresívna už v staroveku, keď hájila práva aj otrokov a žien a stavala ich na rovnakú úroveň so slobodnými rímskymi občanmi. Štúdium v tomto smere by Ti pomohlo.
A že OSN nepriznáva plodu žiadne ľudské právo je čo za argument? Kto je OSN? Kto ho tvorí? My ľudia, ktorí sa rozhodujeme raz tak a inokedy inak. Pred pár storočiami vtedajší svet považoval za nemysliteľné zrušenie otroctva, lebo tak bol usporiadaný svet. Dnes sa nad takými názormi pozastavujeme. Ale ľudstvo vyspelo. Žiaľ, nie vo všetkých alebo aj iných oblastiach. Dnes sa odvolávame, že žena nerozhoduje o ľudskom živote, o novej bytosti, ale iba o "svojom tele", s ktorým si môže robiť čo chce. Ten nový život je len kus jej tela. Tak ako kus tuku, ktorý si dá liposukciou odsať. Nie nový človek. So svojím telom v tomto zmysle, nech si robí čo chce. Prečo by však mal muž niesť zodpovednosť za kus jej tela? Veď ona nerozhoduje o novom živote, len o svojom tele. Alebo skús priznať, že to nie je len rozhodovanie o "jej" tele, ale o novom živote, na ktorom sa aj muž podieľal a potom je to debata o niečom inom. Však áno?! Tak ako zabiť otroka bolo v minulosti samozrejmé a dnes sa na to pozeráme inak, tak i odstránenie plodu sa mnohým zdá samozrejmé, ale šťastie pre tento svet, že mnoho ľudí sa na to pozerá inak. Raz možno pochopíš aj Ty.
Pani Záborská nikoho neobmedzuje, ale zastáva sa práv tých, za ktorých nikto nehovorí.
No a bludy šíriš Ty. Ak je tehotenstvo čisto súkromný problém ženy - a to so sú Tvoje slová - nech si ten problém žena rieši, prečo by mal byť k tomu a k zodpovednosti prizvaný muž. Je to súkromné rozhodnutie o svojom vlastnom tele, - opäť Tvoje slová. Je to len jej telo. Ak pripustiš, že tehotenstvo nie je len problém jej tela, tak vyvrátiš svoje vlastné scestné argumenty.
A od akého to dieťaťa muž utiekol? On neutiekol od dieťaťa, on utiekol iba od ženy, ktorá súkromne rozhoduje o svojom tele. Veď koniec koncov je to jej výsostné právo, tak nech si o ňom rozhoduje.
Takže kľud, invektívy bokom a daj väčší rozlet šedej mozgovej kôre.
 

 

Uhm.. Jožo Ráž ako uznávaný sociológ, antropológ a sexuológ v jednom..
 
Hodnoť

 

Záborská by sa mala skôr presadzovať o zavedenie povinnosti mužov starať sa o svoju jednu rodinu, v ktorej môže počať resp. počal život. O povinnom odrezaní, keď muž teda manžel by “nasmeroval spermie” do inej. Som zvedavý, ako by asi zahlasoval taký Kollár.

Preco je navrh stále len o obmedzení rozhodovania sa žien o ich živote? Nechýba tu tak trocha zodpovednosť mužov, pani poslankyňa?

Prečo nepresadí zákon, na základe ktorého by pani poslankyňa mala povinne sa starať o tri až štyri nezaopatrené deti? Ak sa nenájdu na Slovensku, tak potom dajme tomu z Afriky? Veď pani poslankyňa je dostatočne zabezpečená finančne, aby zvládla sa postarať o ťažko skúšané životy takých detí. Konečne by pani poslankyňa urobila vo svojom živote aj niečo prospešné.
 

Správne, ale

...už teraz tie decká ľutujem. Čo by ich teta AZ vychovávala.
 
Hodnoť

 

Na začiatok chcem povedať, že súčasný zákon by som nemenil.

Zaujalo ma niečo iné. V článku sa píše:
"Najviac dopadne tento zákon na ženy vystavené chudobe, žijúce v odľahlých oblastiach a matky samoživiteľky. Budú musieť opakovane cestovať do zdravotníckych zariadení, na čo nemusia mať nielen peniaze, ale ani čas - napríklad ak sa samy starajú o dieťa. V zahraničí si zákrok nebudú môcť dovoliť."

Každému tehotenstvu predchádza pohlavný styk, to asi písať nemusím.
V akých vzťahoch musia tie ženy žiť, keď sa po otehotnení obávajú porodiť dieťa?
Čo za ľudí sú muži, ktorí by odmietli dieťa, ktoré počali so svojou partnerkou?
Som možno staromódny, ale mať sex so svojou ženou, pričom nie som ochotný znášať jej tehotenstvo a (spoločné) dieťa, je na úrovni znásilnenia.

Pri niekoľkých tisícoch potratov ročne sa musí jednať o niekoľko desaťtisíc mužov.
 

 

Netreba to idealizovat, tie zeny ani vo vztahoch zit nemusia.
Ked je nieco prijemne a zadarmo, tak to ludia budu robit a vzdy sa najde cast ktora nemysli ani na 5 minut dopredu.

Zlo tohoto zakona je v niecom inom. Nie nadarmo sa vravi ze cirkev planuje po storociach...
Tento zakon ma za ulohu prakticky znemoznit interrupciu zenam z odlahlejsich oblasti, s malym prijmom a nizsim vzdelanim.
Narodia sa tak deti do nechcenych, malo bonitnych rodin, kde bude vobec stastie ak sa tam vyskytne otec naokolo.
Tieto rodiny a deti v nich budu v nudzi - materialnej, vedomostnej, emocionalnej.

Ake to stastie ze urcite bude naokolo ochotna cirkev so svojimi pastiermi dusi, ktora im pomoze, tu trosku chleba im daju, tam deku, trochu dusu pohladkaju, inde zas "doplnia" vzdelanie aby si chudence deti nemysleli ze ta hlupa evolucia je jedina "teoria" ako sme sa dopracovali az sem...

Je to proste iba prvoplanovy kalkul ako vychovat dalsiu generaciu oveciek, poslusnych krestanov ktori v tych odlahlych castiach nemaju nic ine len uja farara...
Nove ovecky - viac krestanov - silnejsia legitimita - vacsi politicky vytlak... a cyklus sa uzatvara.

Pre sukubu zaborsku a jej skupinku traumatizantov to nie je o "zachranenych detoch", to je len blabol pre publikum.

Je to len o cislach pre cirkev, nakolko mnozstvo ludi v urcitej faze zivota precitne a pochopi ze nabozenstvo je bullshit, co je pre RKC problem, kedze tym stracaju legitimitu...
 

Malá otázka

Vieš o niekom, komu cirkev na slovensku materiálne pomohla? Nemyslím tým že urobila zbierku ale zo svojho. Každý mesiac žiadajú výpalné do vatikánu. A centové (ani 50) mince mi do kasičky nehádžte (vyjadrenie farára) vy lakomci. Ale to že on vyzerá ako súdok je v poriadku. Moj názor na cirkev je iba taký že je to cirkev s.r.o
 

 

Osobne nepoznam nikoho komu by rkc materialne pomohla, ale nechcem to uplne vylucit. Predsa len, tak ako sa v radoch rkc vyskytuje nadpriemerne mnozstvo pedofilov a sexualnych predatorov, v tom mnozstve ludi je urcita sanca ze sa tam dostane aj nejaky fararko ktory uprimne veri tym blabolom a z "vlastneho" (tzn. nasich dani a klobucika) nieco posunie dalej. Mozno som len naivny v tomto bode.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Žena