SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Medzi nami: Po deťoch som nikdy nezatúžila, spokojný život viem mať aj bez nich (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Žena sa môže rozhodnúť slobodne

... alebo môže v slobodnom rozhodovaní dospieť k rozhodnutiu spolu so svojim partnerom. Iná možnosť totiž neexistuje, muž sa takto rozhodovať nemôže. Bolo by tragédiou pre modernú spoločnosť, keby sa subjektívne a selektívne hodnotenie tohto existenčného faktora stalo podkladom pre jeho scestnú zákonnú úpravu. Zostáva len veriť, že to nerušené celoživotné štúdium v zahraničí vyústi do pochopenia podstaty existencie ľudstva. A literatúra, ktorá je podľa očakávania zavŕšením takejto celoživotnej cesty bude filozofickým obohatením slovenských aj svetových štúdijných zdrojov pre budúce generácie. Držím palec!
 

 

To, že žena nechce mať dieťa je postihnutie. A to zdôvodnenie že"je to komplikované" je vyslovene trápne.
Nejde o to, že to je bilogický imperatív. NIČ neodbremeňuje ženu od tohoto imperatívu.
Ani na chvíľu niet pochýb, že to je záväzok a zodpovednosť. Často nenaplnené očakávania! No a! Nie je náhodou život o tom? A aký má zmysel život? Žiť? Žiť dobre?
Nuž skrátka rozhodnutie nemať deti je presne poplatné dnešnej dobe, keď kultúra užívania si je vysoko cenené. Lebo to konzumná kultúra prikazuje, pretože konzumovať je to dôležitejšie. A potom zostane človek bez potomka. A bez zmyslu. Že po ňom ani pes neštekne je len jedna časť pohľadu. Ale že ten biologický imperatív zostane nenaplnený je smutné.
Píšem, a počúvam, že historicky je tá žena úplne mimo!!! Reči o tom, že úloha muža a ženy je zakotvená v tej "tradičnej podobe" len v posledných 100 - 200 rokoch je čistý blábol...
Milá pani je jasným príkladom keď inteligentný človek zdôvodňuje (dokonca výskumom) nezdôvodniteľné!!!
 

 

P.S.: Dobrovoľnej bezdetnost žien sa asi nikto nebojí asi tak, ako sa nikto nebojí ľudí s jednou nohou kratšou....
 
Hodnoť

Ktovie

či by dokázala dať deťom lásku a opateru taká žena, ktorá netúži po deťoch.
Sú rodičia, ktorí sa odmietajú vzdať svojho komfortu kvôli deťom a považujú ich za čosi obmedzujúce.
Take deti obvykle od 1 roka končia v tom lepšom prípade v jasliach....
Taký výskum neexistuje?
 

 

Samozrejme že by lásku a opateru bola schopná dať. Povaha nie je závislá na rodinnom stave či počte detí.
Na druhej stane, ktovie prečo dáva mladomanželom pred sobášom školenie farár, ktorý v manželstve žiť ani nemôže a takisto nemá mať ani deti... A toto sa považuje za úplne normálne.
 
Hodnoť

 

Ludova mudrost vravi, ze nebudes lutovat, ze si mal dieta. Ale mozes lutovat, ze ho nemal. Alebo dokonca, ze si ich nemal viac.
 

 

A iná ľudová múdrosť hovorí, že keď ženu zbiješ, to ako keď roľu pohnojíš. Všeličo sa hovorí, ale pravda to nie je.
 

 

ano a vselico zasa pravda je.
 
Hodnoť

 

Výskum v životnej spokojnosti a wellbeingu nám paradoxne ukazuje, že ženy a páry, ktoré dobrovoľne nemajú deti, sú spokojnejšie ako tie, ktoré ich majú. Je to veľmi nepopulárny fakt,"
Komické a hlúpe konštatovanie "výskumu".Ono ja tejto aj jej podobným osôbkam neupieram právo na ich voľbu a nechuť mať deti.Ani ju neodsudzujem,ale na čo preboha sa robia takéto štúdie či výskumy,aby mali oficiálnu barličku pre svoje okolie?
 

 

Vyskumy sa robia preto, lebo ich niekto zaplatil :). V tejto suvislosti je zaujimave, ze r-k cirkev (na rozdiel od inych cirkvi) nedovoluje svojim sluzobnikom, ktori su v "aktivnej sluzbe", aby mali a vychovavali deti (asi su aj vynimky, tusim zeny vdovy s detmi sa mozu stat mniskami, neviem, mozno aj muzi vdovci s detmi sa mozu stat knazmi).
 

 

Údajne je to pre dedičské záležitosti.
 

 

Ano, zasa svetoznamy papez zo zaciatku novoveku to nepovazoval za potrebne dodrzovat a mozno percento knazov, ktori to porusuju, nie je velke.
Ale ine cirkvi sa asi vedia postarat o rodiny knazov, ked ti umru, ci prestanu sluzit.
 

na čo

by bol pozostalym kostol?
 

 

A kto tvrdi, ze knaz vlastni kostol?
 
Hodnoť

podla mna

to je blbost, aspon teda v mojom okoli som nepocula, ze by zena, ktora nema deti bola egoistka a dalsie spominane privlastky,skor si myslim, ze je to v psychike tej zeny, ktora sa tak rozhodne a riesi to v sebe stale dokola, priroda nepusti, ale mozem sa aj mylit, v kazdom pripade, to fakt este dnes niekto pozera na to, co o nom hovori, jej malomestiacke okolie? a zvlast sebavedoma cielavedoma zena, ktora sa rozhodne nemat deti? come on! to si predsa navzajom odporuje, zena ktora je schopna sa tak rozhodnut, ma na haku, co si o tom mysli jej okolie
ina vec je, ze v 50ke ju to zacne matat odznova, teda vacsinou
 


Najčítanejšie na SME Žena