SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

22 svedectiev: Sexuálne obťažovanie zažila prezidentka, režisérka i čašníčka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Tie všetky spomínané prejavy majú spoločné to, že v nich chýba úcta a rešpekt k inému človeku a ponižujú ho na sexuálny objekt, ako keby to ani nebol človek.
tuláčka v daždi
Ako si to predstavuju
Dajte mi odkaz na youtube ako naviazat vztah a nepozerat sa do vystrihov ani na nohy a podobne ... To ze je v kazdom americkom filme ., rihana chodi hola a podobne..
1744297
Nesledujem návody na youtube, ale môžeš ju niekam pozvať, môžeš nadviazať nejakú konverzáciu a uvidíš, či má záujem. :-)
tuláčka v daždi
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

 

Dnes večer má pršať...mohol by som sa pridať?
 

 

Sorry, momentálne mám pod dáždnikom všetko obsadené. :-) Ale prajem pekný daždivý večer :-)
 

 

Ďakujem za milé odmietnutie. :) Brala by si túto partiu?
https://www.youtube.com/watch?...
 

 

To vyzerá ako partia presne pre mňa :D
 

 

aj tak to vzdy skonci v posteli... tak naco sa tu hrame?
 

Keby

som chodila po svete, s prepacenim, s ritou vonku, nic ti nedava pravo mi na nu siahat.
 

 

Nie, prosjm, zadok patrí do nohavíc. Nikto naň aj keď je holy nemá siahať, ale vy veľmi riskujete. A keď riskujete, nemusí to dopadnúť len dobre. Tak čo sa potom čudujete.
 

144 ta_s_nazorom |

Keby si ju neponúkala, tak si ju zakryješ.
 

Aha

takze ty ked prides do cukrarne tak vsetky vystavene zakusky oblizes lebo ved su vystavene tak su tvoje?
 

Niečo tu nesedi,

obnazeny chlap je evidentne uchylak. Zena s ritou vonku je podla teba OK. Podla mna je to rovnaka kategoria. Takze chod s ritou vonku a nebud prekvapena.
 

Až na taký "detail", že obnaženého

chlapa ženy neobchytávajú ani ho nijako inak neobťažujú, ale pred ním utekajú (mnohé preto, že sa ho boja - ako vidno aj z ich osobných výpovedí). Rozumiete tomuto zásadnému rozdielu? Ešte stále Vám to pripadá ako rovnaká kategória? Ešte stále trváte na tom, že keby bola žena vonku s obnaženým zadkom, muži si na ňu pokojne môžu siahnuť, alebo aj niečo horšie? - nech sa nečuduje?
 

Stale trvam na tom,

ze zena s holym zadkom alebo poprsim je rovnaka kategoria ako obnazujuci sa chlap. Je to rovnako vulgarne . Tym nijako neschvalujem sexualne obtazovanie, len popisujem, ako vulgarna akcia vyvolava vulgarnu reakciu.
 

Lenže vulgárnosť je úplne iný

problém ako (sexuálne) obťažovanie. A tento článok je o ňom, takže ani diskusiu netreba odvádzať na inú koľaj.
Ja zas stále trvám na tom, že ani vulgárnosť výzoru nejakej osoby nikomu nedáva právo dotýkať sa jej bez jej súhlasu alebo inak ju obťažovať. No a netrvám na tom len ja osobne, ale napríklad aj mnohé medzinárodné dohovory a slovenské zákony. Ja osobne to považujem za normálne - aspoň teda v civilizovanej spoločnosti.
Takže vulgárny výzor môže vyvolať tak nanajvýš pohoršenie (aj keď samotný pojem "vulgárnosť" je mimoriadne subjektívny, však - každý/každá má jej hranice inde) - ale nijako nie (aktívne) obťažovanie. A v tom je ten zásadný rozdiel, ako aj nedomyslenosť Vašej reakcie.
No ale, pokiaľ si Vy či iní mužia myslia, že ešte aj v dnešných časoch je nahota ženy automatickou pozvánkou k tomu, aby na ňu "skočili" alebo sa o to aspoň rôznymi inými prejavmi snažili, Váš názor Vám neberiem. Akurát sa skúste zamyslieť, či ste si s ním nepomýlili historickú epochu... :-(
 

Treba si najskor objasnit pojmy:

Vulgar = rude and likely to offend, especially because it is connected with sex or bodily functions

https://www.oxfordlearnersdict...
 

A? Je to v nejakom rozpore s tým,

čo som napísala? (Odhliadnuc od toho, že slovenčina môže mať trošičku posunuté konotácie slov v porovnaní s angličtinou - aj keď v tomto prípade nie veľmi.) Aspoň predpokladám, že sa stále bavíme o príklade, keď žena chodí na verejnosti s holým zadkom - v porovnaní s obnažovaním sa muža smerom k ženám na verejnosti, a to v kontexte problematiky sexuálneho obťažovania.
 

Prehnane akcentovanie sexuality,

artikulovane neodovodnenou nahotou na verejnosti mozno povazovat za ofenzivne sexualne spravanie. V pripade, ze to tak dotknuty jedinec - žena vnutorne nepocituje, navrhujem navstevovat skor nudisticke plaze, aby z hladiska spoločenských noriem nedochadzalo k nejednoznacnosti v rovine neverbalnej komunikacie. Prečo by vlastne mala zena chodit s holym zadkom, su za tym nejake hygienicke dovody?
 

No jo - ja som si myslela, že

diskutujeme k veci (a teda k téme). Totiž, myslela som, že ste pochopili príspevok pani ta_s_nazorom a reagovala som na Vašu odpoveď pre ňu. A teraz z Vašej reakcie vidím, že som bola veľmi naivná idealistka čo sa týka Vášho pochopenia - a uchopenia - problematiky... :-(
Takže posledný pokus: Pani napísala, že aj keby chodila po vonku s holým zadkom, nedávalo by to nikomu právo siahať jej naň. Vy ste napísali, že v takom prípade by žena s holým zadkom spadala do rovnakej kategórie ako obnažený chlap-úchylák. Na čo som reagovala s tým, že zásadný rozdiel medzi tými dvomi príkladmi je práve v tom (aktívnom) obťažovaní. A toto sa Vám snažím po celý čas priblížiť.
Malá rekapitulácia: "Žena s holým zadkom" bol samozrejme modelový príklad pre názornosť - a teda rýchle pochopenie - toho, čo Vám pani ta_s_nazorom chcela povedať: že akýkoľvek vyzývavý (áno, aj sexuálne vyzývavý) či pohoršujúci či urážlivý (či neviem aké ešte preklady anglickej definície vulgárnosti chcete) výzor ženy nedáva žiadnemu mužovi právo len na základe tohto jej výzoru ju ošahávať bez jej súhlasu, alebo inak ju obťažovať.
Áno, samozrejme že sexuálne vyzývavý výzor môže (a nie raz aj skutočne je) výzvou k sexuálnej komunikácii. Ale tá sa odohráva aj v iných rovinách a najmä inými spôsobmi, ako okamžitým ošahávaním či iným konkrétnym obťažovaním. A v prvom rade, KAŽDÁ (nielen sexuálna, ale tá určite vždy) komunikácia medzi ľuďmi má byť OBOJSTRANNE CHCENÁ, a teda ODSÚHLASENÁ. Pretože ŽIADNA žena nie je vec automaticky k dispozícii ľubovošným mužom, ktorú keď uvidíte a zapáči sa Vám, tak si s ňou môžete urobiť, čo chcete. A v civilizovanej spoločnosti pokiaľ muž chce nadviazať sexuálnu komunikáciu so ženou, tak musí na to najprv získať jej dobrovoľný a chcený súhlas - keďže, ako všetci a všetky vieme (a muži to teoreticky aj väčšinou hovoria), ženy a muži sú si rovní, a teda majú rovnakú ľudskú dôstojnosť - a teda sa majú obaja rovnako vzájomne rešpektovať. (Pozn.: Samozrejme, že v prvotnopospolnej spoločnosti sú rodové vzťahy nastavené inak.)
Záver: Ako som už skôr napísala, témou našej doterajšej diskusie nebola vulgárnosť výzoru/prejavov na verejnosti, ale obťažovanie žien mužmi len na základe tzv. vyzývavosti či vulgárnosti ich výzoru. Keďže ste zatiaľ neuviedli jediný relevantný argument pre oprávnenosť tvrdenia, že vyzývavý/"vulgárny" výzor dáva právo mužovi dotýkať sa ženy bez jej súhlasu (čo je jej obťažovaním) a ja nemám najmenší záujem diskutovať o úplne inej téme, v diskusii o hygienických dôvodoch chodenia s holým zadkom naozaj nebudem pokračovať :-)
Idealisticky verím, že po tomto detailnom vysvetlení Vám už bude jasné, čo neustále opakujem, aj prečo týmto doskusiu za seba uzatváram. Držím palce!
 

ja sa stotoznujem

s Vasim nazorom, ze obtazovanie je nepripustne aj so skutocnostou, ze nezijeme v prvotnopospolnej spolocnosti, preto som uviedol priklad nudistickej plaze, mohol som spomenut aj amazonsky prales, lebo to su miesta, kde holi zadok nevzbudzuje automaticky sexualne asociacie. Z toho dovodu je pre mna zena prehnane manifestujuca pohlavne znaky, alebo ako uvadza diskutujuca ta_s_nazorom, ze "moze ist hoci hoci s ritou vonku" rovnako uchylna ako obnazujuci sa chlap. To je cele, co som chcel povedat a tymto takisto uzatvaram debatu, v ktorej sa uz dalej zrejme nebudeme vediet posunut. Ja som reagoval na jeden konkretny prispevok, nesnazil som sa negovat obsah clanku.
 

Soros moze zalazit dalsiu mimovladku

Lebo som obhajoval "nasilie na zenach" ... Ale tu nejde o to . Tu ide o to co je v tom clanku , ale to posolstvo "muzi znasilnuju a zeny nic "
 

ale ved praveze nie

a o tom hovorim, pretoze:
1, sexualna agresia a delikvencia - nie je to "slobodna volba jedinca" byt takym z dovodu, ze ponizuje zenu na sexualny objekt, je to vysledok casto disocialnych osobnostnych rysov a dysfunkcneho sexualneho motivacneho systemu, co je hendikepom daneho jedinca a ak je nebezpecny pre spolocnost v tom, ze k tomu sexualne agresivnemu spravaniu dojde, patri za mreze. Toto ma velmi daleko k metoo vychodisku, kde je to akoze sexualne zneuzivanie konceptualizovane ako symptom domnelej "muzskej nadvlady", ze?
2, sexualne deviacie (to su ti vselijaki exhibicionisti, ktori sa odhalovali pred skolackami) - vychodiskom opat nie je socialny konstrukt, ale choroba jedinca, ktory patri do ruk psychiatra
3, neohrabane prejavy zamilovanosti - opat nie je vyhcodiskom socialny konstrukt, ale zamilovanost, ktora sa prejavule nezrelo, nemotorne, a skor je to na nacvik socialnych zrucnosti
4, etnicke skupiny - neriesim, neviem, co dane entikum povazuje za "normu"
5, prejavy psychosocialneho dozrievania u vcasnych teenagerov - to je predsa fyziologicky jav, tak, ako prvaci tahaju prvacky za vlasy, tak piataci-siestaci ich chytaju za prsia a zadok, aky respekt ocakavas u 11 rocneho cloveka? Hento je prejavom nerespektu? Ved to je blbost, tam o osobnosti nechyrovat, ten mlady clovek sa prave takto a vlastnymi korektivnymi skusenostami uci "normalne sexualne spravat",
6, to je asi to, o com vlastne toto cele asi ma byt - ilustrujem Kramarovym chytenim za zadok ci co to bolo - su jedinci, ktori svoju verbalnu a neverbalnu komunikaciu maju sexualizovanu a niektorym inym (nie vsetkym) jedincom to prekaza (ako vidis, napr. to neprekazalo zrejme tej jedinej, ktorej mohlo - tej dotknutej osobe v tej relacii), prip. z pozicie moci sa snazia sexualne zneuzit slabsieho partnera v tom vztahu (napr. co tam spominala v clanku ta umelkyna toho ineho umelca, co prisiel v trenirkach). A iste, toto je situacia, kde ked druha strana povie "prekaza mi to", tak to treba respektovat. To je cele.

Ale ako vidis, tych okolnosti, kedy je spravanie sexualizovane a sexualne motivovane je velmi vela, maju rozne vychodiska a tak to treba brat. Choroba nie je zneuzitim moci v zmysle nejakeho rodoveho konstruktu, takisto patologicka agresivita, takisto hormonalny vybuch vo vcasnej puberte, takisto zamilovanost.

To je cele.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

Najčítanejšie na SME Žena