SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Alkoholizmus, problém, okolo ktorého sa chodí po špičkách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Ako si predstavujete boj proti alkoholu?
Pýtam sa normálne, bez irónie: Ako si to predstavujete? Bojovať proti alkoholu, spraviť z toho spoločenskú, či politickú agendu. Sme svojprávni ľudia. Kto chce piť, nech si pije. Že Vy dohovárate kamarátovi, to je OK, to chápem. Ale nejako celospoločensky, či nebodaj politicky? Ako konrétne?
Tibor Pospíšil
chce to spoločenský konsenzus: od politikov po spotrebiteľov.. politici nastavením zákonov a daní, nastavením výuky od školského veku, trestanie porušení (predaj mladistvým), edukácia - napr. aj cez takéto články. celkom sa to nevymýti, ale bojom proti sa to dá nazvať a takmer určite prinesie aj pozitívne výsledky. príkladov je dosť: na futbalových zápasoch predaj radlerov alebo piva do 8 stupňov, zdraženie alkoholu, prísne trestanie nedovoleného pálenia.. je mnoho krajín, kde alkohol kúpite len v špeciálnom obchode "liquer store", a ten nie je na každom rohu.. v meste ako snina, svidník, stropkov.. tj 10 tis. obyvateľov sú napr. len 2 také obchody. zažil som to napr. v juhoafrickej republike, v usa, kanade ale je mnoho takých krajín. určite to do istej miery pomôže v "regulácii". áno, občan dediny pri maďareskej hranici si odskočí opiť sa do maďarska, ale už tam je nejaká prekážka... a - áno - musel by byť konsenzus európskej únie, lebo EU hranice umožňujú preniesť si aj slona, nieto x fliaš alkoholu...
Jano555
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

áno, presne toho riešenia sa obávam

tresty, obmedzenia ... to je podľa mňa cesta do pekla. Takto to nefunguje.

Naopak osveta a snaha zmeniť názor (že piť sa patrí / musí) presviečaním namiesto násilím ... to schvaľujem.
 

Určitá časť

obyvateľstva bude vždy imúnna voči akejkoľvek osvete...tam, kde nezaberie Komenský, musí nastúpiť Pinochet.
 

Prečo Pinochet?

Však samotný alkohol vie ľudí spoľahlivo vyselektovať. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Ja sa prihováram za zmenu spoločenskej klímy (=nepiť je normálne). Ale ak si niekto nedá povedať, tak držať ho pred nevyhnutným koncom je aj tak nemožné.
 

 

Nemusí. Štátny boj proti drogám (vrátane alkoholu) je hrozne drahý a pritom globálne robí omnoho viac škody, než osohu. Informovať a vzdelávať určite, ale prísne zákazy sú málo účinné a majú značné negatívne externality.

Niektorí ľudia sa proste chcú dať dolu a netreba im v tom brániť.
 

A čo také si,

Kefalín predstavujete pod pojmom "negatívna externalita"? A konkrétne aké spomínané externality by mali prísne zákazy? Nebrániť niekomu v tom aby sa "dal dole" by sa ešte dalo ako tak tolerovať, problém je ale v tom, že alkoholik poľahky zničí život ďalším piatim - šiestim ľuďom, kým sám zhebne. A než začne niekto argumentovať tým, aký je drahý boj proti alkoholu mal by si zistiť, aké škody každoročne v spoločnosti užívanie alkoholu spôsobí.
 

 

Kefalín si pod tým predstavuje, že výrazne vzrastie násilná trestná v súvislosti s výrobou a distribúciou; v rámci vymáhania zákazov budú potrebné prísnejšie zásahy aj do slobôd ľudí, ktorí vôbec nepijú, a celá spoločnosť bude zase o niečo menej slobodná.

Americká prohibícia zase nebola až tak dávno, aby sme sa z nej nemohli poučiť; a po príklad, ako to dopadá, keď štát bojuje s tvrdými drogami, tiež nemusíš chodiť ďaleko ani v čase, ani v priestore.
 

Násilná

trestná činnosť hádam spadá do kompetencie polície, to mňa trápiť nemusí. Ako sa zákazy proti konzumácii alkoholu prejavia na slobodách abstinentov, netuším. Americká prohibícia nás môže poučiť nanajvýš v tom, že neschopná a skorumpovaná polícia si neplní svoju funkciu a treba ju nahradiť schopnou a neskorumpovanou. Rezignácia na boj s drogami a alkoholom je rezignáciou na vymožiteľnosť práva - to už môžeme rovno legalizovať lúpeže, vraždy a znásilnenia, lebo veď kradnúť a vraždiť sa bude vždy.
 

 

Nie. Toto garantovane skončí pri extrémnych ziskoch a náraste moci mafie, znížení vymožiteľnosti práva a obmedzení aj zdanlivo nesúvisiacich slobôd, resp. rovno pri policajnom štáte, kde nebude stáť za to žiť. V porovnaní s tým je alkoholizmus (hoci aj taký vidiecky ruský, nie súčasný slovenský) úplne zanedbateľný problém.
 

Takže,

inými slovami, problém je nie prohibícia, ale neschopný štát a polícia, ktoré ju nedokážu presadiť. Treba nazývať veci pravými menami.
 

 

Opäť nie. Čím viac ľudí zákon obmedzuje, tým viac sily treba použiť na jeho vymáhanie, tým je to drahšie a od určitej úrovne sa to jednoducho neoplatí, nutne skončíš v diktatúre. Je jedno, či ide o alkohol, drogy, potraty alebo čo. Trh má nad štátom alebo políciou vždy navrch. Možno ho zdeformovať, ale nikdy nie poraziť.

Rovnako ako pokusy zaviesť socializmus, je to vopred odsúdené na istý neúspech. Jediné, čo dosiahneš, je spúšť a skaza.
 

Neviem čím to je,

ale napríklad taký trh so zbraňami nad štátom a políciou u nás (ani nikde v EU a tobôž nie v UK) navrch nemá. A ak je zneužívanie (nehovorím o úplnej prohibícii, len o drastickom obmedzení zneužívania) alkoholu pre populáciu takým nepostrádateľným, nič iné než diktatúru si nezaslúži.
 

 

ja som vymenoval balík možných opatrení..
tresty, sankcie - ak niekto páli načierno, alebo predáva mladistvým.. toho sa obávaš?
obmedzenia: je overené, že fungujú. len je potrebná zdravá miera. liquere store ťa neobmedzuje, len v tom, že nie je otvorený non-stop, a dáva lepšie možnosti jemnej regulácie. apropos v mnohých z tých krajín je "mäkký" alkohol uvoľnený pre bežný predaj: pivo 10 stupňové, slabšie vína, radlery...
koľko je pijanov, ktorí majú o 22:00 už dosť, ale kvôli neregulácii sedí v krčme do 24:00 a páše jedno poldeci za druhým...

a samozrejme spolu s tým osveta.
 

Keď počujem "spoločenský konsenzus"

vyhadzujú sa mi vyrážky
 

 

noooo... možno...
musíš ku kožnému... (?).. alebo šup naspäť do školy... :)))
ale je pravda, že ... v dnešnej dobe, v našej krajine, sú to len slová...
 

 

No na začiatok úplne postačí vytvoriť atmosféru , v ktorej nebude ostrakizovany nepijan... Viem svoje
 

áno

síce osobnú skúsenosť nemám, ale tiež počúvam, že "nevypiť si" mnohí interpretujú ako trhanie kolektívu. Snažiť sa to zmeniť osvetou určite áno.
 

 

Mozem ti napisat, Tibor, svoju skusenost. Moj otec je abstinujuci alkoholik. Pil 30 rokov, pil vela, zle to bolo, Nastastie nebol agresivny fyzicky, ale keby si mal vzal do parady psycholog, urcite vo mne najde skryte silne traumy.

Ja som pil vzdy spolocensky, zacal som neskoro. Postupne som pil viac a viac a na jesen som si uvedomil, ze zacinam byt alkoholikom aj ja. Kravatovym, doma popijajucim, ale kazdy den a coraz viac. Prestal som v Septembri. Zvladam v pohode, zatial.

Tlak ale je, kamosi vsetci piju, spolocensky. Ale nastastie mam dobru bublinu a tak to nie je take ako niekde v mojom rodisku na Horehroni.

Vsimam si vsak aky je alkohol vsadepritomny a presne ako pise autorka, vo svojich dosledkoch podcenovany.

Je to svinstvo, ohen sa ktorym neradno sa zahravat.
 

Ja si riziko uvedomujem

Ja to riziko chápem. Aj si myslím, že má zmysel s tým niečo robiť. A áno, atmosféra (kto nepije, nie je náš) je na Slovensku zlá. Nepiť je skutočne normálne. Úplne normálne.
 

v podstate

nie je dovod pit.
 

Ďakujem, ja som si už svoje odpil.

To je moja rada na univerzálnu odpoveď, keď abstinenta niekto ponúka s pitím. A keď ti ktosi povie: "Neblázni, jeden ti neuškodí."? Treba sa len zasmiať a dodať, že fakt nebudem. Zajtra to bude 30 rokov, ako po protialkoholickej "rekreácii" v Pezinku nepijem, takže viem, čo funguje. Inak, tú "rekreáciu" nemyslím ironicky. Boli to skvelé tri mesiace, aké som tam strávil. Bolo to liečenie, no cítil som sa tam zároveň ako na rekreácii.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na SME Žena