SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zakazujú im nakupovať, neplatia alimenty. Finančné násilie netreba brať na ľahkú váhu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Takze ak poviem zene, ze si nema kupovat stvrtu kabelku, moze na mna zavolat policiu ?
 

 

toto je otázka výberu partnerky na trvalé spolužitie: aké hodnoty vyznáva, aké sú jej priority. Ak sú to kabelky, botičky, šatičky a spol, už je neskoro. No ale mohlo to byť aj horšie, nie?
 

Niektoré

Niektoré majú obsesívno-kompulzívnu poruchu na šminky, voňavky, luxusné veci a mnohé majú bulímiu a anorexiu. Majú to riešiť u psychológa, ale oni to neriešia.
 
Hodnoť

Ja poznám ženské finančné ruinovanie

rodiny. Muž maká, prináša do rodiny peniaze, stavia dom (ďalšia úspora výdavkov), stará sa o pozemok (znova úspora) , kupuje auto, udržiava ho, proste všetko ťahá.

A žena , skoro nič neprináša len vynáša. nájde si ešte také "hobby", cez ktoré márni čas, teda nevenuje čas na zveľaďovanie rodinného majetku, a ešte na hobby míňa peniaze. Nič neusporí všetko minie napr. na nejakú charitu. Tam venuje všetko čas a peniaze.

Čo potom s takou ženou ? Len ju finančne priškrípnuť. Alebo ju poslať kade ľahšie.
 

 

ja, žiaľ, poznám aj opačnú situáciu, kedy muž nielen rozhoduje, ale aj rozhadzuje a finančne ruinuje rodinu. Na otázku, čo s takým manželským partnerom, viem len jedno riešenie: rozvod a rozdelenie majetku, a to najrýchlejšie, ako sa dá...
 

áno

Super trooper riešenie, až na to že si to odnesú najmä deti. Najhorším vynníkom v týchto prípadoch je práve pocit nedostatočnosti, niekedy až neutíchajúcej lačnosti, ktoré si človek prináša z detstva (rodičia ma mali radi len keď mali zo mňa adekvátnu protihodnotu - v dôsledku rozvodu alebo lenivosti riešiť problémy, ktoré nás v živote postretli)
 

 

cize ta zena doma nevari na to maju kucharku, neupratuje na to maju upratovacku, ani sa nestara o deti na to maju opatrovatelku?
ak nieco z toho robi setri vydavky rovnako ako muz
 

Ak žena varí (výhodne z hľadiska

nákladov oproti kupovanej strave), ak upratuje, tak vtedy takisto šetrí náklady a teda je pre rodinu prospešná. Ja ale poukazujem na typ ženy, kedy rodinu fláka, ked "nemá" čas , lebo robí dobrovoľnícke práce a všetok čas tam dáva a navyše pomaly aj celú výplatu. Takú ženu potom treba priškrípnuť hlavne finančne alebo poslať kade ľahšie.
 
Hodnoť

 

Ale prečo píšete iba o násilí zo strany muža, keď aj naoak v oblasti peňazí je to veľmi časté
 

 

áno, je to obojstranné. Je to hlavne otázka prevencie a zodpovednosti s akým partnerom chcem žiť. Napr. :
1. žena si zoberie násilníka, manipulátora, tyrana - na otázku prečo si ho zobrala, odpovie, že jej imponovalo, že bol silný, ochranársky, vedel sa za ňu postaviť, dokonca sa o ňu pobil s iným - teraz ju obmedzuje, niekedy aj bije, žena nesmie nikam sama chodiť, má obmedzený prístup k peniazom, vyhráža sa jej, že ak podá návrh na rozvod, že príde o deti, ak zostane v práci dlhšie a príde neskôr domov, doma sú porozbíjané veci, deti plačú, že otec kričal a rozbíjal nábytok. Viac krát zasahuje polícia ale situácia sa stále opakuje.
2. muž si zoberie manželku "zlatokopku" - na otázku prečo si ju zobral odpovedá, že vynikala nad ostatnými, chodila pekne upravená, každý chlap sa za ňou otočil, proste "výstavný kus" a nevšimol si, že v domácnosti nevie nič urobiť, že nevie variť, že neupratuje, že potrebuje len šminky, nechty, kabelky ... - teraz majú problémy, hádajú sa, manželka sa nestará o deti, chodí s kamarátkami na kávičky, má vytetované pery, obočie, umelé nechty, lenže čo horšie, už sa tak správa aj dcéra, jemu to lezie na nervy, dcéra má v škole zlý prospech, ale muž ako otec zakročiť nevie, na jednej strane mu to vadí, nevie čo s tým, na druhej strane dcére kupuje drahé telefóny, platí jej kredit, kupuje drahé oblečenie, správa sa k nej tak, ako kedysi k svojej manželke, že jej kupuje drahé veci ...
3. muž starostlivý, chodí do práce, doma zabezpečuje všetko, varí, perie. Manželka chodí do práce, ale starostlivosť o domácnosť ju nezaujíma ani starostlivosť o deti. Manžela ponižuje, pohŕda ním, má voči nemu posmešné poznámky, našla si mladšieho priateľa, ale na situácii nechce nič meniť, nechce sa rozvádzať, vyhovuje jej to. Muž sa tiež nechce rozvádzať, ale situácia mu vadí, nevie sa zmieriť s tým, že manželka s našla mladšieho muža...
4. atď..
 
Hodnoť

joke

"penize penize, porad jenom same penize na mne chce..."
"a na co ji je tolik penez?"
"ja nevim, ja jsem ji jeste zadny nedal"... :)
 
Hodnoť

 

Niekedy financny nasilnik vnima sam seba ako obet. A trpi tym ze sa druha strana tiez pokusa vyjadrovat k financovaniu rodiny... a hovorim o situacii ked obidvaja primerane zarabaju....
 
Hodnoť

 

Existuje jedno veľmi jednoduché, dávno známe a vždy osvedčené riešenie, menovite:

Manželia si na začiatku vzťahu si rozdelia kompetencie, a potom si zmapujú svoje príjmy, ktoré sa budú tak deliť, aby každý ustál nemu pridelené povinnosti.

Napr. ak žena má nakupovať,variť a vôbec kŕmiť rodinu, tak asi má mať k tomu k dispozícii aj náležité financie, ktoré sa menia v závislosti toho, ako pribúdajú deti. A samozrejme rieši aj vybavenie kuchyne nábytkom, potom sporák, ostatnú bielu techniku a riad, ale aj hygienu, napr. pravidelné maľovanie kuchyne.
Ak manžel sa má starať o auto, tak má mať aj pravidelný prísun financií na servis a ostatné náklady. Ak sám chce vykonávať údržbu bytu, tak aj na to musí mať prísun financií.

A samozrejme každý z manželov má mať vreckové, s ktorým nakladá podľa vlastného uváženia.

Jednou dohodou sa nedá vyžiť celý život, teda dohody sa menia v závislosti od aktuálnej situácie, inak sa delia prachy, ak je žena na materskej, či niektorý z manželov je dlhodobo bez príjmov, teda je dlhodobo chorý, či nezamestnaný.

Vždy ale musia byť rozvrhnuté kompetencie a ku kompetenciám náležia aj prachy.

Najhorší model je model jednej kopy peňazí, z ktorej si každý z manželov berie podľa svojich subjektívnych predstáv a potrieb. Potom sa totiž stane to, že vyhráva ten z manželov, ktorý je agresívnejší, rýchlejší, bezočivejší, sebeckejší, či nezodpovednejší.

Keď aj žiaden z manželov nemá hore vymenované zlé vlastnosti, aj tak sa v takýchto prípadoch stáva to, že zo spoločnej kopy si postupne obaja berú prachy bez toho, aby o tom z partnerom konzultovali. Potom manželka si poslednú bankovku vezme trebárs na luxusnú kabelku, a manžel nemá prachy na obed na služobnej ceste, či manžel si kúpi do auta luxusný doplnok, a manželka nemá na Sunar pre dieťa.

Čiže naozaj netreba sa báť a najneskôr v prvý deň po svadbe musia byť kompetencie rozdelené a k tomu sa musia prideliť aj prachy....
 

Veľmi rozumne napísané,

dobre si to rozobral. Ja by som k tomu úvodu - začiatku vzťahu snáď dodal, že aspoň v prvých rokoch je dôležité aj to, kto aký majetok vloží do vzťahu. Jasné že je oveľa lepšie, ked obaja sú približne z tej istej majetkovej "kasty" a vložia do manželstva približne rovnako. Ak ale tomu tak nie je, potom predsa len ten chudobnejší by mal menej míňať a svojim príjmom viac prispievať na zveľadenie rodinného majetku.
 
Hodnoť

 

Kamoska z vysky mala takeho otca. Ked prvykrat hovorila, ako mama musi celu vyplatu odovzdat otcovi a on rozhoduje uplne o vsetkom, co sa kupi, vratane jedla, len sme na nu pozerali...Ona to brala ako normalne a este ho chvalila, ze ako vie dobre setrit, ze to robi pre nich a za usetrene peniaze ich v lete zoberie na dovolenku. Akoby to ani nebolo aj za mamine peniaze...Ked sme sa viac spoznali, tak priznala, ze mame to vadi, ale otec je panovacny, boji sa mu nieco povedat a tajne si nasla este dalsiu pracu, aby mala aspon nejake peniaze pomimo. A cim viac rozpravala o otcovi, tym viac sme boli presvedceni, ze je uplny tyran a psychopat, ponizoval celu rodinu, jedna z dcer to riesila drogami, druha bola bulimicka, ale nastastie, ked vystudovali, sa osamostatnili a dostali sa z toho.
 
Hodnoť

príliš jednostranný pohľad

a ženu vždy ako na obeť. ale ak žena s minimálnym vlastným príjmom disponuje bez obmedzenia účtom dobre zarábajúceho muža, míňa však viac než je ich príjem a každomesačne dostáva účet do kontokorentu, ba čo viac - pre pokrytie bežných výdavkov musí muž vybaviť po roku viactisícovú pôžičku... pričom stále argumentuje tým, že ona je predsa zodpovedná gazdiná a stará sa o rodinu ako najlepšie vie. a keď sa zamestnaný a zaneprázdnený chlap konečne spamätá a zistí, že spláca hypotéku, dve pôžičky, na účte má nulu a chce si to s ňou vyjasniť - je tyran a chrapúň???
 


Najčítanejšie na SME Žena