SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Som vlastne jeho skutočná mama? Ako som svojmu synovi povedala o umelom oplodnení (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Urobili ste správne.

Poviem Vám názor vedca, ktorý som nedávno čítala. Podľa neho vajíčko a spermia je len materiál. Ani zo vzniknutého embria, pokiaľ ho nevložíte do maternice, nevznikne človek. Preto si myslí, a ja s ním súhlasím, že je zbytočné uvádzať druhú matku len preto, že darovala vajíčko. Nezabúdajte, že maternica, Vaša krv a placenta je pre narodenie a vývoj Vášho dieťaťa veľmi dôležitá. To, že nezdedí Vaše gény je nepodstatné uvedomte si, že aj z Vášho vajíčka nemusí zdediť všetky Vaše gény. Vývoj jeho génov ste ovplyvnili aj Vy prostredníctvo maternice. Ďakujem Vám, že ste sa na to podujali, ste vzorom aj ostatným matkám. Nemáte prečo si sypať popol na hlavu.
 
Hodnoť

 

Čo v týchto prípadoch znamená slovné spojenie "má právo" alebo "nemá právo"? Keby sme sa bavili o tom, že či je pre dieťa dobré alebo užitočné vedieť/nevedieť kto je jeho biologická matka, by som tej debate rozumel. Odkiaľ pochádza ten zákon, ktorý tomu dieťaťu dáva alebo nedáva nejaké právo? Odkiaľ tá matka pozná ten zákon, keď ho s takou istotou interpretuje?
 

 

Jeden z hlavných zdrojov je Zákon na ochranu osobných údajov. To znamená, že osobné údaje (a to iste platí aj u adopcii) môžu byt zdieľané iba v prípade, že každá strana na ich zdieľanie dala právne platný suhlas (to znamená napr. po dovŕšení štátom daného veku, primdostatocnej kapacite
, to zn. schopnosti rozpoznávať atd - takze napríklad dieťa, ktoré je adoptované a ma ľahší Dawnom syndróm a ma záujem poznať svoju biologickú matku, tak jeho suhlas by musel byt zaistený tak, aby to bolo v súlade so zákonom a aby bol platný atd).

Je to komplikovaná záležitosť ale základ prava je že matkou je žena, ktorá dieťa porodí. To znamená pani v tomto článku (ktorej mimochodom tlieskam) je na tom dobre. Komplikovanejšie je to v prípade surogacie, kedy dieťa vynosí a porodi iná žena. To je uz ale iná téma.
 
Hodnoť

Ale DNA nepustí

Vlohy nikdy nebude mať svojej "papierovej" matky ale iba darkyne a otca.Takže taký sebaklam a klamanie decka.
 

 

Neklame, ani seba, ani dieťa, povedala mu pravdu.
Nie je papierová matka, veď dieťa vynosila a porodila.
Zahŕňa ho materinskou láskou, tá je dôležitá.
Prečo by dieťa muselo mať vlohy po rodičoch? Nie je naším predĺžením.
 

 

je tam ešte aj 9 mesiacov úplného prepojenia tela matky a tela dieťaťa. Bez toho prepojenia a vyživovania a ostatných biologických nevyhnutností by zdedené gény nemali šancu. Ja chápem princíp genetiky, ale príde mi dosť podstatné práve to, čo sa udeje v matkinom tele.
 
Hodnoť

 

Toto mi pripadá také narcistické až to bolí. Možno si mohla pani radšej vziat nejaké "hotové" dieťa a nie sa umárať tým, ako veľmi je geneticky dieťa jej pokračovaním. Myslím, že toto "babranie" sa s rozmnožovaním je cesta do pekla. Myslím si to z pohľadu súčasnosti. Mozno nám v budúcnosti IT technológie umoznia sledovať genetické "zloženie" osôb oveľa podrobnejšie a budeme mat "genetický preukaz totoznosti". Na čo to bude ale dobré si už neviem predstaviť. Smeruje to k eugenike a to sa nám už nevyplatilo. Zdá sa mi, že niektoré tajomstvá by mali zostať neodhalené.
 


Najčítanejšie na SME Žena