SME
Štvrtok, 2. apríl, 2020 | Meniny má Zita

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vynálezca antikoncepcie chcel upokojiť cirkev. Ženy dodnes veria, že musia krvácať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

John Charles Rock

známy gynekológ-pôrodník, ktorého ako skúseného lekára trápilo zdravie žien, ktoré podlomili opakované pôrody. Tie spôsobujú mnoho zdravotných problémov, ako je napríklad prolaps maternice, ale nie menej zanedbateľné je aj predčasné starnutie žien, mnohodetných matiek.
Rock pracoval aj na klinike pre neplodné manželské páry, a tak sa spomína aj ako priekopník umelého oplodnenia.
Jeho práca nad vývojom antikoncepcie, ktorá by umožnila katolíckym manželským párom plánovať svoje rodičovstvo bola úspešná (kniha John rock: Voluntary Parenthood), či ale jej cieľom bolo zbaviť ženu "nepríjemného" menštruačného krvácania je otázne.
V pozadí tejto otázky už totiž nie je zdravie žien trpiacich mnohopočetnými graviditami, ale zbaviť ich "problematických príznakov typických pre menštruáciu".
Ak je toto dôvod na užívanie hormónov dnešnými mladými ženami, potom sa nad tým treba naozaj vážne zamyslieť.
 

 

Že si ty chlap? Ktorý o menštuácii nevie ani prt makový, inak by si tam nedal úvodzovky, ani by si nekvákal blbosti, že tu nejde o zdravie trpiacich žien.

Menštruáciu som dostala, keď som mala trinásť. Od začiatku boli moje cykly problematické, nepravidelné, sprevádzané migrénami a zvracaním a takým silným krvácaním, že prvé dva-tri dni som strávila prakticky zavretá v kúpeľni.

Traja gynekológovia nad tým mávli rukou, To je len prvých pár rokov, to sa čašom upraví samo, uvarte si kamilkový čaj. Prajem im týždeň bolestivých hnačiek každý mesiac!

Štvrtý mi nasadil hormonálnu antikoncepciu. A ajhľa, zázrak. Moje problémy boli preč! Konečne som mohla žiť ako človek! Úprimne priznávam, občas som sa na tú pauzu vykašľala. Antikoncepciu som vysadila, až keď som sa vydala, s tým že sme sa s manželom dohodli, že ak sa problémy vrátia, nasadím ju znovu. Ale medzitým mi iná gynekologička, mladá žena, zistila, že (čiastočnou) príčinou mojich problémov bola Hašimotova tyreoiditída...

Takže sa asi naozaj musíš vážne zamyslieť. Nad tým, že občas, ak nemáš ani šajn o čom hovoríš, je radšej lepšie ostať ticho.
 

A to riešime "iba" menštruáciu.

Nečudo že sa v iných veciach nevieme pohnúť dopredu.
 

1466126

Čo my?! Cirkev na slovensku sa dopredu nepohla od čias inkvizičných procesov.
 

Ja sa tiež hlásim ku kat. cirkvi

Nestavaj to tak, že ak je stanovisko cirkvi proti antikoncepcii, že automaticky chce utrpenie pre ženy. V cirkvi je veľa blbcov. Tak isto ako mimo nej. Navrhujem aby sa pre zrovnoprávnenie pohlaví zaviedlo pravidlo, že každý štvrtý týždeň budú muži dostávať trikrát za deň železnou tyčou po guliach.
 

 

Tiež som katolíčka. A s mojou hormonálnou antikoncepciou nikdy žiadny kňaz nemal problém. Viem to, lebo moje nielen pobožné ale aj akčné tetušky sa okamžite utekali poradiť s ich kňazmi (názor môjho spovedníka sa nerátal, lebo je mladý a teda určite jeden z tých pokrokových liberálov).

Všetci povedali to isté: keďže v tomto prípade nebol úmysel zabrániť počatiu, ale ukončiť dlhodobé zdravotné problémy a zmierniť utrpenie, je to v absolútnom poriadku.

Dokonca aj keď sa pýtali, a čo keď sa vydá, čo tehotenstvo. Odpoveď bola, že ak to nie je možné zo zdravotných dôvodov, tak to proste nie je možné. A je lepšie sa s tým zmieriť a napríklad si dieťa adoptovať, ako snažiť sa otehotnieť za každú cenu a ohroziť tým život ženy.

Na druhej strane: ak by šlo iba o prevenciu počatia, nevidím dôvod, prečo by žena mala umelo zasahovať do svojho fungujúceho hormonálneho systému. Sú aj jednoduchšie spôsoby. Napríklad kondóm. A ak s tým má muž problém, nech sa páči, je aj hormonálna tabletka pre mužov, ktorá ovplyvňuje hormóny, riadiace tvorbu spermií...
 

Tak. Aké pekné svedectvo.

Neviem, prečo si každý myslí, že je jednoduché byť kresťanom. Mať vyriešené všetky morálne dilemy, lebo šak veď ich za mňa vyriešil môj Boh a mne stačí slepo útočiť na tých druhých a som za vodou - rozumej v nebi. Antikoncepcia je dobrý príklad. Veľa katolíkov žije v ťažkej schizofrénii- chce poslúchať Boha aj mať sexuálny život taký, ako je v súčasnosti predkladaný za správny väčšinovou spoločnosťou, médiami, odborníkmi, psychológmi, ... a aj kamarátmi. Koho za to máme nenávidieť - cirkev, Boha, spoločnosť? Nie - to by bolo riešenie z tohto sveta. To by bolo niečo, čo je plne pochopiteľné a vypočítateľné pre dnešný svet - a to by nebolo hodné toho zázraku, ktorý nás každého čaká. Pamätám sa na tú prednášku na fare o plodných dňoch a o naťahovaní sekrétu medzi prstami až mi je z toho zle až teraz. Stavím sa že polovica párov si hneď po nej rýchlo utekala kúpiť plnú krabicu kondómov do drogérie. Takže nejaké pokusy o riešenia cirkev ponúka. Držím palce (vlastne palec a ukazovák) tým čo to zvládnu. Zároveň však rešpektujem - a to plne - direktórium cirkvi v tejto otázke. A všetci potratisti mi môžu vyliezť na hrb.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Vy ste neni normálni

To musíte fakt mazať slušnú diskusiu, ktorá ide k inému výsledku, ako si predstavujete vy? Útoky na cirkev sú akceptované, ale pekné posolstvo je potreté?
 

 

To je tu normálka. Mne mažú príspevky, kde slušne upozorňujem na nebezpečenstvo klimaalarmiznu a gretenizmu.
 


Najčítanejšie na SME Žena