SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mozgy dievčat sa z matematiky tešia rovnako ako chlapčenské (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Udajne sice muzi a zeny maju v priemere rovnake IQ, u chlapcov je ta krivka viac plochsia, teda ked si zoberieme ludi s IQ nad 130 tak je tam (pre priklad) 5x viac muzov ako zien.
 

čítal som to

a platí aj na opačnom póle v pásme debility až idiocie.
 

 

samozrejme...
 

 

A z toho mi vychádza plochejšia krivka u dievčat.
 

 

Nie, v strede je dievcenska krivka vyssia ako chlapcenska, a na krajoch je zase vyssia chlapcenska...
 

 

Aha, predstavila som si iný graf. Kde je rozkmit chlapcenskej inteligencie väčší a dievčenskej menší.
 
Hodnoť

Ba čo viac. Z Heisenbergovho

princípu neurčitosti - t.j. že pozorovanie má vplyv na výsledok -
jednoznačne vyplýva, že ženám v puberte narastú prsia preto, a len preto, lebo niekto v okolí sa na dievčatá pozerajú, predstavujú si a očakávajú, že sa tak stane. (Takže nie preto, že by jeden mozog spustil, dokonca o niečo skôr, produkciu iný hormónov ako druhý mozog.


A dokonca, keby po pôrode sa nikto, lekári, sestričky, rodičia,... nepozrú ani nemrknú, na to co kto má tam dole a hned sa to definitivne na vždy zahali, bola by z toho Schrodingerova mačka. Dokonca nejakých 42 druhov (mačiek).
 
Hodnoť

 

Nejake rozdiely tam su aj tak. Hraval som napr. za mlada zavodne sach, a tam su skoro vsetky turnaje zmiesane, mozete sa prihlasit nech ste akykolvek "gender". A hoci existuju vynikajuce sachistky, tak statisticky tam aj tak dominuju muzi. Napr. v top 100 rebricku ELO byva tak max. 1-2 zeny. Na tie uplne najvyssie priecky sa zenam zatial nikdy nepodarilo dostat.
 
Hodnoť

 

Gro článku sa venuje výskumu na vzorke 104 detí. Nepokladám to za dostatočne rozsahovo relevantný príklad. Vzorka 10 400 detí by bolo niečo iné a u 104 000 detí by som ani nemukol. V USA by to nemal byť až taký problém. Ale nahnať 104 detí do miestnosti či labáku, spraviť im nejaké testy a potom hlavne rýchlo publikovať a robiť si vedecké renomé, no mňa to nepresvedčilo. Príde mi to také, no americké...
 
Hodnoť

 

V tom veku sa mozog dievčat už teší a sa teší na iné objavovanie. Chlapci sú vo vyhľadávaní týchto zdrojov radosti trochu opozdení.
Do istého veku sa mozog detí rovnako teší, keď mu ukážete jedlo, a potom z jedných vyrastú disciplinovaní vegáni a z druhých obézny prežierači sa.
Jednak je za tým genetika, ktorá vekom dostáva stále väčší priestor na fenotypický prejav a jednak výchova.

Koľko % z tých malých chlapcov tešiacich sa z matematiky, zostane aj neskoršie verných matematike a vedeckému bádaniu?
 
Hodnoť

Ale pre nás rodičov o žiadne

objavenie Ameriky nejde.
Podľa článku ten výskum nakoniec bol zbytočný, pretože, aspoň podľa článku iba skonštatoval, že
"Zo zozbieraných dát vyplynulo, že kým desať a jedenásťročné Slovensky majú o STEM predmety rovnaký záujem ako dievčatá vo všetkých krajinách Európy, vo veku dvanásť rokov ich záujem v porovnaní s európskym priemerom rapídne klesá."
To vieme aj my, aj bez výskumu. Akurát som očakával, že nám to tí výskumníci vypátrajú, prečo je to tak? Asi sa im minuli grantové peniaze.
Možno "příště"!
 


Najčítanejšie na SME Žena