SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nemôže vás to tak bolieť. Gynekológovia naprieč Európou neberú ženy vážne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Držím im palce

.
 
Hodnoť

 

v 21. storočí bojujeme za dôstojné podmienky pre ženy v práci, pri rodení, ... vraciame sa späť? Veci, ktoré majú byť samozrejmé si musíme vydobyť?
 

Nevraciame sa späť: veci, ktoré

by mali byť vo vzťahu k ženám samozrejmé, si ženy musia ešte stále tvrdo vydobýjať. Čiže my sme sa ešte nikam nepohli - v "civilizovanej" spoločnosti (ovládanej mužmi) to odjakživa bolo takto... V skratke sa tomu povie patriarchát. A ten sa zatiaľ ešte veľmi nezmenil, žiaľ :-(
 

 

vlastne máte pravdu, je to patriarchát :-(
stačí sa rozhliadnuť ...
 
Hodnoť

 

Ako chlap sa často stretávam s tým, že keď hovorím o tom, ako naše ženy stále zažívajú sexizmus, tak sa ma pýtajú, že "kde je ten sexizmus" a "a vidíš čo robia tie šialené feministky?" a pod. Pritom moja žena je veľmi samostatná, emancipovaná a dlho si aj ona myslela, že ženy preháňajú - obaja sme z trocha špecifického prostredia, kde je žien viac (akadémia). No zmenila prácu, robí v korporáte a zrazu to sama pociťuje a nevie, čo s tým. Veci typu "už Vám niekto povedal, že ste temperamentná?" (keď dá najavo, že si myslí, že to čo chlap povedal, je blbosť". Príp. ju proste ignorujú a povedia, že si to spravia po svojom, aj keď je ONA odpovedná za danú prácu.
Ale aj tak mne/jej potom povedia, že je hysterická.
A keď čítam toto, tak je mi zle. Ale pokiaľ budú ľudia stále tvrdiť, že sa vlastne nič nedeje, že ženy preháňajú, že celé meetoo prinieslo iba kastráciu chlapov a pod, tak sa to nezmení, toto treba učiť od detstva.
 
Hodnoť

Hm,

a ste si istí, že NAOZAJ všetcí tí gynekológovia boli muži? Ženy sa tejto špecializácii buď nevenujú, alebo ak sa jej venujú, sú vždy voči pacientke ohľaduplné a empatické?
 

Tí, o ktorých sa píše

v článku, určite - a rovnako aj tí, ktorí sú uvedení v spomínaných prieskumoch: takéto prieskumy sa robia veľmi seriózne (práve aj kvôli spochybňovaniu, ktorému sú následne vystavené - čo je zase veľmi charakteristické pre vnímanie tejto tematiky patriarchálnou spoločnosťou). Kvalitatívne prieskumy a analýzy spracúvajú konkrétne skúsenosti konkrétnych žien s pôrodmi atď. Pokiaľ ženy opisujú svoje konkrétne prípady, pričom pri nich prevažuje podiel mužov-gynekológov a pôrodníkov, niet dôvodu im neveriť - a zrejme je oprávnený dôvod uvažovať nad rodovo podmieneným násilím v pôrodníctve a gynekológii.
Samozrejme, že aj ženy sú gynekologičky (hoci je možné, že ich je relatívne o dosť menej). No keďže často majú samy podobné skúsenosti a zážitky (napr. s bolestivosťou, priebehom pôrodu a pod.), je možné, že sú v tomto predsa len empatickejšie voči svojim klientkam než muži. To je moje osobné vysvetlenie - nepoznám nejakú štatistiku alebo aspoň analýzu zameranú na porovnanie násilného správania gynekológov a gynekologičiek, resp. pôrodníkov a pôrodníčok.
Na druhej strane sa mi zdá zrejmé, že pokiaľ je celá inštitucionálna starostlivosť o reprodukčné zdravie (v zdravotníctve) nastavená voči ženám-klientkam diskriminačne, porušujúc ich základné ľudské práva a vystavujúc ich násiliu, potom tomuto nastaveniu podliehajú aj ženy-gynekologičky a pôrodníčky a preberajú príslušné praktiky do svojej vlastnej činnosti a správania - je to proste systémová záležitosť (česť výnimkám, ktoré nepodliehajú tlaku prostredia a zle nastaveného systému - samozrejme, také sú medzi ženami aj mužmi). Dokladuje to o. i. aj správanie pôrodných asistentiek voči rodiacim ženám (tých je v zdravotníctve absolútna väčšina - ak to nie sú výlučne ženy). Keďže sú však v inej "mocenskej" pozícii, je to už trochu iná problematika.
 
Hodnoť

 

To je tazke. Niektore veci ako operacie bez anestezie su barbarstvo. Na druhu stranu sa mi kamarati lekari a aj lekarky najviac stazuju na bio eko matky, ktore vedia a maju naplanovane vsetko. Presne podla modreho konika. Nezriedka tak, ze to moze poskodit ich zdravie alebo zdravie dietata. Otazka potom je, ci ich posluchat kvoli starostlivosti o ich telo a predpisat im treba bielidlo na vyliecenie zapalu pluc alebo uprednostnit mensiu mortalitu a liecit ich tou "chemiou", ktoru matky nemaju rady.
 

 

Nebol som pri prvom pôrode svojej manželky a hovorila, že sa k nej správali zle. Pri ďaľšom pôrode som už bol a bol k nej takí pozorní, že sme im chceli napísať do návštevníckej knihy pozitívnu reakciu, že aký pokrok. Ale iné mamičky, ktoré tam boli bez partnera nám povedali, že k nim sa tak dobre nesprávali.
Inak keď som tam bol, pýtal som sa personálu, prečo hneď po pôrode nepriložili dieťatko k matke, ale hneď ho brali do vedľajšej miestnosti. Že som čítal, že v tých prvých chvíľach sa dieťatko fixuje na matku. Doktor mi odpvedal: Príliš veľa čítate.
Keď sme boli rodiť naše tretie dieťa, už to robili sami od seba, že po hneď pôrode priložili dieťa k matke. Asi si niečo prečítali aj oni. :)
 

petoj

Pán Petoj. Traduje sa takáto múdrosť:
" Kto nič nevie, musí všetkému uveriť!
.
Pôsobíte so svojimi tvrdeniami dosť smiešne. A máte teda za kamarátov.
Nuž žiadne bio a eko matky neexistujú. To je výmysel neschopných zdravotníkov, ktorí nie sú spôsobilí vykonávať svoje povolanie. Teda Vaši kamaráti, tiežlekári.
Tie BIO a EKO matky chcú z drvivej väčšiny aby sa s nimi zaobchádzalo ako s rovnocennými partnermi, dôstojne a v zmysle lege artis. Vaši pochybní kamoši s diplomom z "osobitnej" slovenskej lekárskej univerzity totiž nevedia čo je to poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zmysle lege artis. ( Ozaj spýtajte sa ich na to)
Tieto ženy sú vnímavé a nič iné nechcú ako súkromie, rešpekt, a dôstojnosť. To sú pojmy, ktoré slovenský bravčový zdravotník nepozná!
.
Vy ste len taký zmanipulovaný pán, ktorý keď nič nevie, tak verí svojim manipulátorom, propagandistom, ktorí svoje zlyhania a neschopnosti obhajujú okydávaním inak zmýšľajúcich ľudí. Mimochodom je to neetické. Ale snáď by sme od slovenského zdravotníka nechceli aj nejakú etiku?
Trošku snahy o kritickejší postoj by Vám nezaškodil.
 

 

"Tie BIO a EKO matky chcú z drvivej väčšiny aby sa s nimi zaobchádzalo ako s rovnocennými partnermi"

Vyhne sa lekar vysetrovaniu, obzalobe a vycitkam svedomia, ak tej matke vyhovie a dieta neprezije? O tomto to cele je a Urad pre dohlad casto spomina "standardny postup", co uz trochu napoveda o vysledku pri inom postupe. Po podpise reverzu by niektori lekari boli ochotnejsi pocuvat. Ini nie kvoli tomu ich svedomiu a povedomiu o zdravotnictve. Nie je to len o studentoch slovenskych fakult - ti z ceskych sa chvalia, ze v norodeneckej umrtnosti su medzi najlepsimi 10 statmi na svete. Preco by mali prijimat ine postupy a zhorsit sa na uroven zapadnej Europy?

O lege artis kazdy vie. Aj lege artis starostlivost moze byt rozna kvoli skusenostiam. Ked lekar nieco robil takto tisic krat a niekto si najde nieco ine - teda mozno podla studii na rovnakej urovni* - tak pri inom postupe sa ovela lahsie stane chyba. Alebo sa zabudne na nieco, na co by sa po skusenostiach nezabudlo. Priniest rodicke v bolestiach papier na podpisanie by bol hyenizmus.

*mamicky si ziadaju castejsie nieco horsie. Neockovanie nikoho nezabije, ale prispeje ku komplikaciam. Liecenie bylinkami namiesto niektorych liekov moze mat rovnaky ucinok, ale treba niekoho, kto vie ponuknut spravne mnozstvo v zavisloslosti na rocnom obdobi, pode, peknych dnoch atd. To vlastne robi farma-firma, ale bylinkar lahko zlyha.
 

Pán Petoj.

Mám už dosť veľa rokov. Bol som pri pôrode všetkých našich detí a poznám postoje remeselných lekárov. Jednoducho nevzdelanosť a ľudská hlúposť dohromady.
.
To čo inerpretujete je iba gynekologická propaganda.
Lekár znalý práv pacientov a teda je potrebné vedieť aj rozumieť ich duchu, nemôže mať problém so slobodne zmýšľajúcou rodičkou, pacientkou, keďže zákony, charty a pod. myslia snáď na všetky situácie. Problém však býva v tom, že slovenskí lekári nevedia čo je to dialóg a aká je ich úloha ako obslužného presonálu.
Nechápu že o všetkom rozhoduje pacientka, či rodička.
Avšak s menej submisívnymi pacientkami je viac práce. Je v tom samozrejme aj strach zo zlyhania, keďže ako mi je známe a x krát potvrdené, slovenského lekára dokáže zaskočiť hocijaká aj veľmi jednoduchá právna otázka. Potom sa takýto lekári snažia takéto pacientky vymedziť, zosmiešniť a samozrejme urážať koľko sa dá, aby sa prispôsobili ich remeselno bravčovým praktikám z roku 1950. Asi tam je právna, ľudská a medicínska úroveň súčasných "zdravotníkov".
.
Čakať od tejto skupiny ľudí že sa prispôsobia dobe, dovzdelajú sa a budú sa snažiť uplatňovať ľudské práva v praxi tak ako sa to deje vo vyspelejšom zdravotníckom svete by bol naozaj naivita.
BIO A EKO matky sú len skupinou, ktorú takto pomenovali naši zdravotníci v právnom a odbornom bezvedomí, keďže s nimi nevedia zo svojej totalitaristickej podstaty viesť dôstojný dialóg.
.
Mimochodom, prvá BIO a EKO matka bola moja manželka, ktorá si v roku 1988 želala len ľudskú dôstojnosť, prítomnosť manžela pri pôrode a slobodný výber lekára.
Tieto požiadavky rozbesneli medicínskych hlupákov podobným spôsobom ako ich rozbesnia slobodne zmýšľajú matky aj dnes. Veľa sa to v ich hlavách nezmenilo.
 

 

"Čakať od tejto skupiny ľudí že sa prispôsobia dobe, dovzdelajú sa a budú sa snažiť uplatňovať ľudské práva v praxi tak ako sa to deje vo vyspelejšom zdravotníckom svete by bol naozaj naivita"

Ale ste ochotny vy alebo vasa rodina za to zaplatit? Na Slovensku to nie je idealne kvoli statistikam zahrnujucim aj osady a domace porody v nich, ale napriklad keby sa Cesko prisposobilo (priemernej) zapadnej Europe, tak by umieralo viac o jedneho novorodenca z 1000. Keby sa prisposobili USA kde lekari naozaj pocuvaju pacienta ktory plati, tak su to naviac 3 mrtvi novorodenci z 1000. To je viac ako dvojnasobok. Zvysite riziko neprezitia dietata na dvojnasobok (mimochodom viac ako odmietnutim ockovania) len preto, aby bola vypocuta buduca mamicka? Ja si myslim, ze to za to nestoji a u mojich deti by som radsej pocuval lekara.

Mozno by mal mat kazdy moznost si nastavit, o kolko vyssia pravdepodobnost umrtia dietata mu stoji za pohodlie a ludskejsi pristup. Potom by to lekari podla nastavenia a rizika bud nechali na mamicku alebo by dorazne povedali, co ma robit. Suhlasite?
 

Pán Petoj 3

Prepáčte, ale Vy ste taký zmanipulovaný že sotva viete čo hovoríte. Ženy z Modrého koníka Vám jednoducho nesiahajú ani po členky:))
.
1. Nie, nie som ochotný platiť za to čo mne a každému pacientovi garantuje zákon. Rešpekt, úcta, ľudská dôstojnosť, elementárna slušnosť a slobodnosť pacienta pri rozhodovaní nie je nadštandardná služba, ale súčasťou odbornosti lekára. Len veľmi hlúpy človek to môže pokladať niečo ako za nadštandard. Mimochodom, nerešpektovanie týchto garancií môže mať aj trestno právnu dohru.
2. Miešate niečo čomu vlastne ani nerozumiete. Slobodnosť pacienta nevytvára negatívnu úmeru k úmrtiu novvorodencov či niečo podobné. Také krajiny ako Švajčiarsko , Holandsko či Francúzsko majú veľmi slobodný systém, a tiež domáce pôrody pomerne vo veľkej miere, ale slovenskí zdravotníci sa s nimi môžu rovnať iba ťažko.
3. Proti konšpiráciám, fabuláciám a propagande našich nedovzdelaných zdravotníkov funguje kritické zmýšľanie. Skúste ho štartovať.
 

 

1. Tak ako chcete garantovat zachovanie urovne starostlivosti co do umrtnosti? Kazdy, hoci aj robotnik povie, ze sa tazsie pomyli na niecom, co robi denne. Ked to bude chciet kazda mamicka inak, tak bude viac rizik uz len z toho, ze je to inak ako su zvyknuti. Ja tomu pripisujem, ze su tam statistiky horsie.

2. A kde je teda ten rozdiel? Preco je na tom Svajciarsko horsie ako CR?

3. Lepsi su nedovzdelani hulvatski zdravotnici a kvalitnejsi vysledok ako mili zdravotnici, ktorych starostlivost neprezijem. Je mi jedno, ze mam pravo na operaciu, kde bude lekar operovat dole hlavou, jednou rukou pre moje zabavenie zonglovat a druhou rezat. Chcem aby lekar robil svoju pracu poriadne a ci sa zabavim, to je druhorade. Ked je obkecavanie pre lubovolny dovod nevhodne, tak by mal lekar komunikovat priamo, hoci neprijemne. Aj tak mam pravo to odmietnut.

---
Pocet mrtvych nemluvniat na 1000:
CR: 2.6
Francuzsko: 3.2
Holandsko: 3.5
Svajciarsko: 3.6
Velka Britania: 4.2
 

Pán Petoj 4

Pán Petoj. Vy vo svojich konšpiráciách a chaose v hodnotách dobehnete ešte aj Zem a Vek.
.
1.Môžem Vás ubezpečiť že rešpektovanie práv rodičiek nemá žiadny vplyv na úmrtnosť novorodencov. Povedzte svojim nedovzdelaným kamarátom, nech už nešíria tie sprostosti a nedokazujú svoju boľševickú podstatu. A nech neohlupujú klamstvami. Problémom pán Petoj asi je, že Vy vôbec nechápete o čom je reč a nerozumiete čo sú to ľudské ptráva a práva pacientov.
.
2. Neviem ako ste prišli na to že Švajčiarsko je na tom horšie aoo ČR? V čom preboha? To Vám ako kto nabulíkal? Tí čo si nedokážu priznať chybu v tom že celé roky používali zastaralé postupy a treba to napraviť?
.
3. Na tejto úrovni znalostí je debata ťažká. Ak si myslíte že nedovzdelaný hulvát je vo výsledku lepší ako odborník, ktorí dodržiava postupy podľa WHO tak ste teda ozaj dokonale zmanipulovaný.
.
4. Tie čísla sú len čísla, a nehovoria o kvalite ZS. Navyše nedá za dokázať že sú pravdivé.
 

 

1., 3.: Preco? Mne ide len o vysledok. Kaslem na odporucania WHO. Ak ma lekar vylieci bez nasledkov, lebo to je moj dovod ist za nim. Vsetko naviac je bonus, rozhodujem sa podla uspesnosti.

2., 4.: Cisla su z CIA factbook. Takze je to aspon z tohoto pohladu nezavisla strana.
 

Pán Petoj 4

Odprúčania WHO vždy vedú ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti . Sú totiž vyjadrením dlhodobých skúseností a odporúčaní na základe praxe tých najlepších svetových kapacít a najlepších svetových pracovísk.
Vaše tvrdenie, alebo nádej že Vás zaujíma výsledok je síce vecne v poriadku, ale odporuje logike. Tam kde pracujú hulváti a zastaralými spôsobmi nemôže jednoducho existovať dobrý výsledok. Ak existuje, ide skôr o zhodu šťastnejších udalostí a nie o pravidlo.
.
Štatistiky sa dajú čítať všelijako, akurát zvyčajne tie východoeurópske krajiny mmávajú vždy horší výsledok. Tým Vašim chýbajú súvislosti a majú o ČR alebo SR asi takú výpovednú hodnotu ako štatistiky o nemocničbných nákazách. Všade existovali, len na Slovensku nie. Tým pádom sme bolio najlepší na svete.
.
Moje záverečné hodnotenie.
Bolo by dobré aby ste sa k svojim pochybným kamarátom postavili trochu kritickejšie. Avšak je to problém ak na Vás platí múdrosť: "Kto nič nevie, musí všetkému uveriť. "
 

dam ja moju skusenost

lekar mi posledne povedal ze on rozhodne a ja to musim akceptovat.
posledne mi bolo tvrdene ze som nezdopovedna ked odmietam trisomny test... (30rokov, biochemicky nalez v norme, morfologicke sono OK ). Lekari toho maju vela uznavam. ale ja mam svoje prava ako pacient. lebo je to moje telo a ja s nim budem zit. chapem ze 700e za trisomny test je jedna z mala moznosti ako zarobi na gynekologii, ale toto si ozaj mohol odpustit....
 

 

Odmietnutie rozhodnutia lekara je samozrejme vase pravo. Hlavne v pripade testov to moze mat zmysel ak potom nehodlate lekarov obvinovat z nedostatocnej diagnostiky.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Žena