SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prezidentka je pekná žena s dobrým vkusom. A viac o tom nehovorme (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Konecne s Vami

v niecom suhlasim - odhliadnuc od modnych stylov, vahy, ucesov, politiky...prezidentka je velmi pritazliva zena
(Krasa je samozrejme stale velmi subjektivna zalezitost)
 

A viac o tom nehovorme?

Novinari a specialne bulvarni budu o tom hovorit vzdy. Pre zeny to bude vzdy najpopularnejsia tema a nevidim dovod preco by sa na tejto vlne nemohla spropagovat aj politicka. Myslim, ze nebudem daleko od pravdy, ked poviem, ze niektore vydavatelstva vyhradia novinarov, specialistov na jej vzhlad. Takisto v zahranici pekna prezidentka uchvati viac ako zachmureny politik. Nebojme sa byt ludmi aj ked tu na obzore mame novu totalitu falosnej politickej korektnosti.
 

 

Suhlasim,
ja som reagoval len na cast o vizazi prezidentky.
 
Hodnoť

Chutný nadpis

Prezidentka je aj pekná žena s dobrý vkusom.
To fakt nikomu v redakcii neudrie do očí?
 
Hodnoť

 

Pani prezidentka žiaľ bude musieť zniesť módny a estetický drobnohľad, keďže na týchto elementoch postavila svoju kampaň. Musíme teda o tom hovoriť aj naďalej, je to nevyhnutné pre zachovanie kontinuity predvolebného naratívu.
 

na tom kampaň

nebola postavená. Možno tam tieto elementy boli, ale kampaň na tom urtčite nestála.
P. Jánošová ma podľa mňa pravdu. Ale nič s tým neurobí. Ľudia sa tým budú zaoberať, jedni aj druhí.
 

 

Kampaň bola prevažujúco postavená na "ženských zbraniach". Ženskej kráse, emotivite, krehkosti, pocite ohrozenia a potrebe chrániť.
 

Zrejme ste sa na kampaň iba

pozerali a nepočúvali ste vyjadrenia p. Čaputovej ani nevnímali jej celkové vystupovanie: ani trochu nezdôrazňovala svoje emócie či krehkosť, a už vôbec nie pocit ohrozenia a potrebu chrániť. Naopak, vystupovala veľmi pokojne, racionálne a sebavedome, v prirodzenom rovnocennom partnerskom vzťahu voči ostatným kandidátom. Presne tak, ako to aj chcela - plne autenticky čo sa týka jej osoby.
 

 

Nehodnotím teraz samotné diskusie, tým sa mimochodom po prvom kole pani Čaputová skôr vyhýbala. Mám na mysli najmä atmosféru jej kampane mimo diskusií - videá, bilbordy, statusy, naratívy.

Dobrý príklad ničím výnimočnej kritiky, ktorá bola vyhodnotená ako "útok":

https://www.facebook.com/zcapu...
 

A čo máte na mysli takým slovom, že

naratív, Barbier?!
Ale nie o tom som chcel. To odkiaľ berieš, že Čaputová sa vyhýbala diskusiám po prvom kole? Šefčovič povedali?
 

 

Naratív - rétorika - frázy a slogany dominujúce v kamapni, prevažne emočne sýtené.

Pani Čaputová napríklad odmietla diskutovať v cudzom jazyku:
https://www.aktuality.sk/clano...

Ku tej hyperbolizácii "hrozieb" nemáte nič?
 

a prečo

by mala p. Čaputová šaškovať na požiadanie Šefčoviča v cudzom jazyku v domácej TV?
 

 

Neviem, či je takúto formu preverenia spôsobilostí pre výkon najvyššej ústavnej funkcie vhodné nazývať šaškovaním. Predvolebné debaty s týmto rozmerom boli bežné aj u našich českých susedov.
 

vedieť cudziu reč

predsa nie je podmienkou spôsobilosti, aj keď by som to absolútne podporil. V nedávnom rozhovore to pekne vykreslila p. Vášáryová, aké to mala jednoduché s Ičom Blatníkom - kde ho na akejkoľvek recepcii odložila, tam ho po nejakom čase s určitosťou aj našla.
Výzva Šefčoviča na rozhovor v angličtine, či francuštine, bola veľmi populistická a úplne mimo. Debata v slovenskej televízii je predsa určená pre slovenských občanov. Mimochodom, neviem, ako by reagovalo Slovensko, keby sa začali medzi sebou baviť po maďarsky.-), hoci aj len dve vety.
 

Ja som ju nevolil preto,

že vie lepšie po anglicky ako Šefčovič. Nevie. Rokmi v Bruseli sa na Šefčoviča musela angličtina nalepiť dostatočne. Čaputová za roky svojej praxe komunikovala hlavne v slovenčine, takže nemôže byť v diskusii po anglicky tak obratná ako on. Určite však vie predniesť v angličtine pripravený prejav (https://youtu.be/Qsix55wgzLQ) a nepochybujem, že sa dohovorí po anglicky v neformálnych rozhovoroch. Viac ani momentálne nepotrebuje. Bolo by od nej nezodpovedné, keby pri oficiálnych rozhovoroch nevyužívala tlmočníka a dávala tak jednostrannú výhodu partnerovi, ktorý je v angličtine viac zbehlý. Ani rozhovory médiám nemusí dávať v angličtine. Dzurinda to v CNN napríklad urobil, a vôbec neoslnil. A na záver: Gašparovič nevedel po anglicky ani ceknúť a aký to bol dobrý :-) prezident!
Ale inak, debát pred druhým kolom bolo viac ako dosť a Šefčovičovo obvinenie, že sa im Čaputová vyhýba bolo jednoducho nepravdivé.
Ad "hrozby". Čaputová o žiadnych hrozbách nehovorila. Hovorila o útokoch. A Rašiho výrok útokom bol. Naviac nepravdivým. Čaputová nie je a nebola nepredvídateľná. Kto chcel, informácie si o nej našiel a nepochybujem, že aj Raši ich mal. Napriek tomu na ňu zaútočil vydávajúc ju za akúsi potenciálnu hrozbu.
 

 

Oslí mostík "útoky-ohrozenie-ochrana" bol nosnou dejovou líniou kampane pani Čaputovej. Dokonca mala aj osobnú ochranu (apriori nevylučujem, že bola dôvodná). Tých precitlivených reakcií však bolo neúrekom. Ak výrok Rašiho považujete za "útok", tak sa rozchádzame v základnom sémantickom rozlišovaní.
 

to nie je o sémantike

to je o pochopení, čo tým chcel náš Feši povedať - a tam sa hádam zhodneme, že to nemohlo byť myslené ako nič iné.
Ohrozenie-útoky-ochrana sú v ponímaní prezidentky reálne, aj keď to má ďaleko od estetickej a módnej linky, kde naša debata začala.
Naproti tomu som si nie istý, že p. Šefčovič naozaj pociťoval reálnu LGBTI hrozbu, s ktorou neustále operoval. Na to je dosť inteligentný
 

 

Ja výroky Rašiho za útočné nepovažujem a takéto ich vyhodnotenie vnímam ako neprimerané. Rovnako, ak by bol povedal, že pani Čaputová je nepopísaný list papiera.

Každý môže mať ale samozrejme tie hranice niekde ine. Niekto môže za útok považovať aj to, keď naňho spoza rohu vybehne čivava. Môže o tom legitímne hovoriť ako útoku agresívnej šelmy. O to kontrastnejšie by však vyznievala ambícia dotyčnej osoby "postaviť sa zlu".
 

akceptujem

a oceňujem kultivovanú debatu.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Žena