SME
Pondelok, 22. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Epidurál možno nebude potrebný. Vedci odporúčajú pri pôrodoch nový liek (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Bezbolestnejšie?

?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Som...

... anesteziológ a už dávno som nečítal takú znôšku blbostí. 1. remifentanil nie je žiadny nový revolučný liek, ale je na trhu už vyše 20 rokov a aj na Slovensku či v Čechách sa už roky bežne používa. Ja som sa s ním stretol v Mestskej nemocnici v Ostrave už v roku 2005. 2. PCA čiže patient controlled analgesia (pacientom kontrolovaná terapia bolesti - analgézia) sa používa od 70tych rokov, jej masové rozšírenie nastalo hlavne v 90tych rokoch. OK, PCA pumpy sú asi na slovenské pomery drahý špás, ale tu je to prezentované ako nejaká novinka. 3. Áno, remifentanil sa na pôrody bežne nepoužíva, v tomto je to niečo čo práve získava na popularite, ale epidurály (podľa rozboru Cochrane Library) sú stále účinnejšie v potlačení bolesti ako remifentanil. Výhodou remifentanilu je menšia miera možných komplikácií resp. závažnosť komplikácií, nakoľko je to menej invazívna metóda ako epidurál.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bývalej známej dali niečo po čom 4 hod. Spala, takže si vlastne oddýchla, keď nám to rozprávala, a nemala epi. Čas by som presne nebral v úvahu, čisto štatisticky časový údaj, len vraj novorodenec slabšie dýchal, poraď čo to mohlo byť, lebo oblbováky typu valium sa mi nehodili na popis.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Inak ja som zaklínač hadov 😊
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bože môj, opäť keď píšete o medicíne tak vyjde z toho bulvár. Ako pripomenul kolega vyššie to nie je žiadny novy liek, ani spôsob podania, možno modernejšia indikácia. Mám dojem, že by sa hodilo medicínske články dať pred publikovaním prečítať niekomu z odboru. To je dobre mienena rada, skutočne si takto znevažujete meno a dobre mienené veci sa nakoniec zmenia na humor :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tento článok je potrebné vnímať ako reklamu na sieť nemocníc Svet zdravia...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Žena