Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mama feminizmu: Hádala sa s mužmi, nebála sa voľnej lásky, ušla spod gilotíny (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mary Shelley bola manželkou známeho anglického romantického básnika Percy Bysshe Shelleyho (1792 – 1822). Shelleyho prvá manželka Hariett, ktorú opustil kvôli Mary, čakala v tom čase druhé dieťa a neskôr spáchala samovraždu. Shelly upodozrieval Hariett z nevery mysliac si, že nie je otcom dieťaťa. Aj takú podobu mala slobodná láska, ktorú vyznávali Godwin, jeho manželka Mary Wollstonecraftová a ich dcéra Mary Shelleyová.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mám rada takéto články, pri ich čítaní sa vo mne prebudí duša učiteľky a ako obyčajne, mám potrebu uvedené informácie doplniť z vlastných učebných textov: Slávne matky a ich dcéry.

Mary Wollstonecraft a Mary Shelley, rod. Mary Wollstonecraft Godwin

Mary Wollstonecraftová vždy išla proti prúdu. Každú tézu vyjadrenú vo svojich prácach v osobnom živote pretavila do praxe, čím poburovala konzervatívnu anglickú spoločnosť. Nemanželské dieťa, pokusy o samovraždu, intrigy v láske, sexuálne škandály, opovrhovanie manželstvom a tradičnými hodnotami. Taký bol život prvej feministky.
Mary Wollstonecraftová zomrela ako 38 ročná desať dní po narodení svojej druhej dcéry Mary na otravu krvi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Akú dlhú cestu prešiel proces emancipácie žien. Volebné právo získali ženy na Slovensku v roku 1919 ako občianky demokratického Československa a od roku 1920 boli podľa ústavy rovnoprávne s mužmi. Ešte moja babička si pamätala dobu keď nemala volebné právo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Žena