SME
Utorok, 20. august, 2019 | Meniny má Anabela

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Priesvitné materiály a kocky všade, kam sa pozriete. Taká bude jar 2018 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Priesvitné materiály a kocky všade, kam sa pozriete.
V akom veku prestala veda baviť autorku? Tie kocky sú štvorce :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Teba zrejme veda nikdy nebavila. Slovo kocka má viac významov a jedným z nich je vzor na látke, ako aj samotná látka s týmto vzorom. Uvádza sa v každom výkladovom slovníku slovenského jazyka. V najnovšom Slovníku súčasného slovenského jazyka takto:
5. hovor. ▶ štvorcový al. štvoruholníkový vzor na látke; látka s takýmto vzorom: pestrá k. na košeli; škótska k. na sukňu; sako z béžovo-čiernej kocky
Na doplnenie: Ak si žena ide vybrať alebo kúpiť kocku (na šaty, na kabát), neznamená to, že by išla do hračkárstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

5. hovor. Hovorové slová, ako vyplýva z ich názvu, sa najčastejšie používajú v hovorenom, neformálnom prejave. V písomnej podobe sa s nimi stretávame najmä v beletrii, predovšetkým v dialógoch jednotlivých postáv. Použitie hovorových výrazov však nie je vhodné v odborných textoch, vo verejných prejavoch, v úradnej korešpondencii ap.

Čítajte viac: https://jazykovaporadna.sme.sk...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nesúhlasím celkom s týmto stanoviskom mojich bývalých kolegýň z jazykovej poradne. Nie sú to novinárky - na rozdiel odo mňa, ktorá som žurnalistiku vyštudovala. Práve publicistický štýl - teda novinársky - sa vyznačuje veľkým množstvom hovorových slov a vôbec emociálne zafarbených jazykových prostriedkov. Príznačné je to predovšetkým pre beletristické žánre, teda nie spravodajské alebo analytické žánre. Poznámku o jarnej móde by sme mohli označiť ako kurzívu; v nej sú hovorové slová prípustné, ba žiaduce. V odkaze z jazykovej poradne sa pod verejnými prejavmi myslia skôr nežurnalistické verejné prejavy (napr. príhovor predsedu vlády). V žurnalistických prejavoch sa hovorové slová (ktoré sú inak spisovné!!!) nepovažujú za vhodné v obyčajných správach (v riporte alebo v spravodajskom rozhovore ich už možno použiť), a najmä v analytických žánroch, ako je úvodník, (ekonomický) rozbor. Závisí aj od typu periodika, inak sa píše v odbornom (napr. historickom, jazykovednom, medicínskom) časopise a inak v denníku; inak v serióznej a inak v bulvárnej tlači. To sme sa vzdialili od kocky! Dokonca aj od štvorca a kára.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Žena