SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ste za fyzické tresty? Vaše deti môžu mať neskôr obezitu alebo artritídu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Lenže dať dieťaťu na zadok je ľahšie ako mu niečo vysvetliť, a vychovávať ho. A ťažké je si uvedomiť, že sme niečo vo výchove zanedbali. Alebo sme dokonca príčinou alebo zlým vzorom.
Skôr než dieťa za niečo potrestáte, uvedomte si, v akej spoločnosti vaše dieťa je, či mu nie sú ľudia v okolí vzorom. Alebo či ním nie ste vy. Dieťa väčšinou len opakuje chovanie svojho okolia. Raz som videla ako matka trestala dieťa za to, že nadávalo. Ale slovník malo zjavne odpozoravný od samej matky.
Ďalej si uvedomte, že 70-80% jeho chovania je dané genetikou, temperament je vyslovene dedičný.
Výchova nie je o tom dieťa pretvoriť z neslušného na šlušné, ale naučiť ho chovať sa s rešpektom voči iným v rámci jeho vlastných osobnostných charakteristík.

A ako povedala pani v článku. Výchova bez bitky nie je výchova bez disciplíny.
 

 

ale moja známa sa čudovala, že nedám dieťaťu na zadok keď vybehne na ulicu. Povedala, že prečo mu po X-tý krát dohováram, keď tu ide o život. Ona deti moc nemlátila, ale pokiaľ išlo o vážne veci, bol to najúčinnejší spôsob, keď nepomohlo dohováranie. Ja viem, že mi môžete povedať, že sme mali zamknúť bráničku, ale sme ešte nemali postavený plot, tak som mala dieťa zamknúť dnu atď., lenže nie vždy sa dajú robiť také bezpečnostné opatrenia, že budete dieťa neustále chrániť a pokiaľ opakovane neposlúchne, tak čo má rodič robiť?
 

 

Pokiaľ je dieťa príliš malé na to, aby pochopilo, že mu hrozí nebezpečenstvo, nemá rodič inú možnosť, len zabezpečiť všetko tak, aby sa dieťaťu nič nestalo.
Dieťa nie je dospelé, nechápe množstvo vecí. Načo ho zbytočne frustrovať bitkou, keď má pri sebe dospelého človeka, ktorý to môže vymyslieť inak? Ale hľadať rôzne riešenia je príliš náročné. Nepoviem vám, čo by ste mali robiť aby vám dieťa nevybehlo na cestu, to je vaša starosť, vy ste rodič. A vy ste ten dospelý, rozumný, zodpovedný, ktorý by mal pochopiť, že nemožno si vyberať vždy len tú najľahšiu cestu. Vy máte byť ten pozitívny príklad. Ako ním ale chcete byť, keď namiesto vyriešenia problému kreatívnym spôsobom dieťaťu naplácate na zadok?
 

 

Jasné, mala som ho nechávať väčšinu dňa zamknutého dnu, alebo dať mu na dvore obojok, respektíve ho stále držať za ruku - to by bolo menšie týranie ako jedna poriadna na zadok? Nedala som na rady svojej známej a nezbila som ho, tak mi častokrát vybehol na ulicu. Našťastie sa vtedy nič nestalo. Nechcela som deti byť, lebo mňa často nespravodlivo mlátili, ale teraz si myslím, že keď dohováranie nepomáha, tak pri menších deťoch jedna výchovná na zadok neuškodí.
Už je syn veľký, takže to riešiť nepotrebujem - obe deti (majú 5 a 8) sa naučili na voľnosť, lebo plot sme dlho nemali, ale vzhľadom k ich veku mi už nevadí, že zdúchnu na skrývačky do vŕbového hradu, na expedíciu do trstinového pralesa atď. dokonca si myslím, že presne takéto detstvo majú deti mať - túlačky po dedine, skrýše atď.
 

 

oprava:
nie byť, ale biť
 

 

ospravedlňujem sa za útočný tón. Viem pochopiť, že mnohí sú proti fyzickým trestom, lebo často je to len pomsta zúrivého rodiča na bezbrannom dieťati, ktorá zanechá hlboké traumy. Chcela som len poukázať na to, že pokiaľ ide o veľmi vážne veci (napríklad o život) a dohováranie nepomáha, treba pristúpiť ku radikálnejším riešeniam a fyzický trest je účinný spôsob, najmä pri menších deťoch.
 

 

A čo tak sa mu venovať? Robiť veci spoločne a mať ho tak celý čas pod dohľadom? A obojok dieťaťu dávať nemusíte, ale ak je dieťa veľmi malé, tak ohrádka by bola na mieste.

Dať dieťaťu na zadok nespôsobí to, že dieťa urobí správnu vec lebo chce, ale lebo musí. To nie je dobrý príklad do života. Dokonca si myslím, že tá výchovná na zadok môže mať úplne opačný vplyv, dieťa sa začne búriť a naschval urobí to, čo má zakázané. Neviem načo vytvárať zbytočne negatívne emócie, keď to nie je nutné.
 

NinaPina

vzhľadom na modernú výchovu, dnes máme plno podvodníkov, gaunerov, zlodejov a dokonca aj vrahov. A to len preto, že za mladi im rodičia dovolili beztrestne robiť všetko, čo sa im zapáčilo. Nejde o to, aby sa dieťa zmrzačilo, stačí len symbolické po zadku ktoré nemusí ani bolieť a dieťa si zapamätá že to, čo urobilo, sa robiť nepatrí.
 
Hodnoť

 

Myslím, že neskoršie zdravotné problémy spôsobil hlavne chronický stres a fyzické trestanie bolo len jednou zo súčastí správania rodičov či okolia, ktoré ten stres udržovali. Je množstvo štúdií o vzťahu chronického stresu a autoimunitných porúch, ale napr. aj depresie.
Jedno po zadku artritídu "nespôsobí", ale dlhodobé "psycho" - hoc aj bez bitia áno.
A čo píšu viacerí vyššie, je tiež pravda - v istom veku je to niekedy spôsob, ako dosiahnuť, aby sa nejaké správanie nevyskytlo, na druhej strane vybíjanie zlosti na deťoch je deštruktívne.
 

sme 2ja čo si to myslia.

Výchova je, okrem iného, určovanie pravidiel. Mne otec struhol výnimočne, ale keď, veľmi dobre som si to zapamätal . A rodič nemusel strácať čas a nervy verklíkovaním príkazu. Dostal som po zadku, potom prišlo presné vysvetlenie za čo to bolo a bol pokoj (pamätám si zahodené jedlo a vysmievanie babke).

Rozhodne to neovplyvnilo moje zdravie.
Toto sú také letné uhorkové plky.

Asi pred 2-3 mesiacmi som na zastávke autobusu sledoval "zdravú" výchovu. Očividne vystresovaná a unavená matka donekonečna opakovala cca 5-6 ročnému synovi, že nesmie ísť na cestu, lebo ho tam niečo zrazí. Chalan nič, hrach na stenu. Vyliezol krok-dva na cestu a keď sa blížilo auto, uskočil. A očividne sa zabával. Keď sa to stalo asi 10.x zastarela sa staršia pani, ktorá to potom pekne zlízla.
Ale malo to bezvadnú pointu. Jedno auto zastalo, postarší pán vystúpil a opýtal sa čie je to dieťa. Matke vynadal, že nestíhala ani ústa otvoriť. Chalan na to kukal, vzápätí vyliezol na cestu zas a otočil sa, či sa všetci pozerajú. Klasický vzdor. Vodič ho chmatol z cesty, prehol cez koleno a vyklepal mu gate.
Potom urobil matke krátku prednášku o zodpovednosti za výchovu a odjachal.
Zlepšil mi náladu. angažovaní ľudia ešte žijú :).
 

ja si myslím to isté

že ten stres nespôsobuje samotná fyzická bolesť, ale zúrivý rodič.
Keby fyzická bolesť spôsobovala traumy, tak potom by tie deti, ktoré majú voľný výbeh a zažijú rôzne pády, mali byť tie najfrustovanejšie. Občas sa na mojich deťoch pousmejem ako majú rozbité kolená a lakte ale myslím, že to k letu a detstvu patrí. V skutočnosti sú nešťastné práve tie deti, ktorým rodičia nedajú voľnosť aby sa nezamazali, neroztrhali oblečenie, nezranili.
Problém fyzických trestov však je, že rodičia často mlátia deti nie s chladnou hlavou a nie s cieľom vychovať, ale si len vybíjajú zlosť.
Jedna staršia pani mi rozprávala ako jej dcéra ziape po deťoch a nikdy ich neudrie. Viac krát jej dohovárala, že prečo im namiesto vrieskania radšej nedá na zadok a že sa nečuduje, že vnučka má žalúdočné problémy, lebo ona sama pociťuje úzkosť, keď dcéru počuje ziapať.
V tomto prípade si myslím, že lešie by bolo keby matka tým deťom radšej naložila na zadok prv, ako jej prasknú nervy.
 
Hodnoť

Ti co hovoria netrestat zjavne ziadne

Ti co hovoria netrestat zjavne ziadne deti este nemali.
Deti sa vychovavaju formou odmeny a trestu.
Clovek sa automaticky vyhyba akemukolvek trestu a tuzi za odmenou.
Odmeny a tresty mozu byt rozne a zodpovedajuce zavaznosti udalosti.
Deti odmalicka inklinuju k zlemu a ulohou rodica/vychovavatela je naucit ho dobremu.
Bez trestu to nejde.
Nakoniec aj ludi v dospelosti ak porusia nejaky zakon trestame vazenim.
 

Skôr niekto iný by nemal mať deti!

Deti sa vychovávajú formou odmeny a trestu!!!
Ako malé opičky ? Táto forma výchovy - výcviku bola už zavrhnutá aj pri výcviku psov!
Bez trestu to nejde ? Čo skúsiť to osoboným príkladom .
Pri výchove svojich detí a aj pri výchove vnukov som nikdy netrestal . Ale asi to bolo tým , že sme mali doma vždy detskú izbu , deti nosili biele podkolienky a každého zdravili - ruky bozkávam!
 

 

Pises:
Bez trestu to nejde ? Čo skúsiť to osoboným príkladom.
Kolko si vychoval deti ? Myslim tym vychoval a nie ze si bol doma a tvoja zena sa o vsetko starala.

Pri výchove svojich detí a aj pri výchove vnukov som nikdy netrestal.
Ak uz si mal teda deti a ani raz si ich nepotrestal, potom to za teba robila tvoja zena.

Ked uz sme pri tych psoch, tak jedneho mame doma a prve 2 roky som s nim chodil na cvicak - prisnost a drezura a zvyseny hlas - to by som ani na deti nepouzil.
Boli sme na policajnej ukazke psov - mal som moznost vidiet ako to robia profesionali.
Zda sa ze si ani psa nevycvicil, nie to uz vychoval dieta.
Spytaj sa odbornikov na vychovu ako sa to moderne teraz robi.
Teraz je to vsade - vola sa to efektivne rodicovstvo - aj tam sa hovori o treste.
Rodicia sa musia vsak naucit ako trestat, ale bez trestu to nejde.
Ak by si svoje deti netrestal tak by z nich vyrastli ludia bez zabran a hodnot.
 

Decká treba mlátiť ako žito!!!

Vybiť si na nich svoju flustráciu z neuspešného života!
Spokojný?
 

 

Ak teba rodičia mládili ako žito, pretože si na tebe vybíjali frustráciu, je pochopiteľné, že ťa takto Romanove prípevky poburujú.
Ja som však videla aj prípady, kedy rodičia fyzicky trestali deti s chladnou hlavou, za vedomú neposlušnosť a vládne v tej rodine pokojná atmosféra, rodičia nie sú frustrovaní, lebo dieťaťu naložia prv ako sa situácia vyhrotí a stratia nervy.
Škoda, že ja som ten podobný odpor ku fyzickým trestom ako máš ty a mnohí diskutujúci neprekonala a málokedy som ho takto rozumne použila - mohla som si ušetriť veľa nervov a nemusela som občas zažívať podobné situácie ako tá matka na autobusovej zastávke. Viac krát počula starších ľudí povedať, že keby oni toto robili mame, čo môj syn mne, dostali by po pysku.
 

Mňa rodičia memlátili ,

ja som deti memlátil ako žito ale ani netrestal.
To čo píšeš , že rodičia dieťatu naložia s chladnou hlavou skôr ako to do "niečohoô prerastie ke OBLUDNÉ a SASISTICKÉ!
Nie je čo dotať.

Chcete sa slováci zabaviť ? kúpte si medvedíka mývala.
Chcete si slováci slobodne a beztrestne udrieť ? Zrobte si decko!
 

 

Zjavne nechapes o com som pisal.
 

ale chápem veľmi dobre.

Taký človek čo deti vychováva trestami a bitkou patrí na psychiatriu nie do rodiny .
 

 

Článok ale nebol proti trestom, ale len proti fyzickým trestom.
Problém malých detí však je ten, že pokiaľ trest nenasleduje hneď po prečine, zabudne za čo ho potrestali.
Keď malé dieťa chytí kaktus, hneď sa naučí: Pozor, bolí! a viac to nespraví.
Tak nevidím dôvod prečo by rodič tiež nemohol dieťaťu spôsobiť primeranú bolesť hneď po nesprávnom správaní.
Ja som napríklad zažila toto:
Moja 5 mesačná dcéra mala zvyk pri dojčení ma hrýzť. Ókrem toho, že som vykríkla, povedala som jej vždy prísne: Nono!, ale pamätala si to maximálne dva dni. Keď jej začal rásť zub, bola to bolesť ako keď vás niekto pichne špendlíkom a tak som mala iba dve riešenia:
1. Buď ju prestanem dojčiť, začnem ju kŕmiť tým svinstvom z prášku a zničím jej zdravie
2. Radikálne ju to odučím.
Rozhodla som sa teda, že ju hneď ako ma ukryzne, uštipnem do stehna. Odvtedy ma pohrýzla len dva krát a dojčila som ju päť rokov. Keby som bola prehnane humanistická a odmietala 5 mesačnému chúďaťu spôsobiť miernu fyzickú bolesť, uškodila by som jej omnoho viac.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Žena