SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Teplo pod šikmou strechou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

teplo v zime príjemne v lete...

V prvom rade by som ocenil tento článok nakoľko sa jedná o tému, ktorej je treba v dnešnej dobe zdražovania energií venovať naozaj zvýšenú pozornosť. Trošku ma mrzí, že autor pozabudol na letnú energetiku a dotkol sa jej len veľmi okrajovo čomu v podstate nasvedčuje aj samotný titulok... V poslednej dobe sa čoraz viac stretávame s výraznými výkyvmi počasia a aj v našom zemepisnom pásme sme vystavovaný extrémnym teplotám, ktoré trvajú často krát aj niekoľko mesiacov. Viď príklad toto leto. Každý kto obýva podkrovné priestory s nekvalitne zateplenou/prevedenou strechou vie aký je to pocit... Tu prichádzajú na rad často krát nie veľmi šťastné riešenia ako napr. klíma, ktorej prevádzkové náklady sú 2-3 násobne vyššie ako náklady na vykurovanie... Autor spomína, že postačujúcou informáciou je parameter tepelného odporu, ktorý je však v prvom rade (ak to tak môžem nazvať) ukazovateľom výkonnosti izolácie v zimnom období . A tu prichádza na rad parameter tepelnej kapacity, ktorý je často krát pri izolačných materiáloch podceňovaný. Jednoducho povedané sa jedná o schopnosť akumulácie izolačného materiálu resp. hmoty z ktorej sa izolácia vyrába. Praktickým príkladom je prehrievanie v letných mesiacoch a stabilná teplota v zime. Čím vyššiu tepelnú kapacitu mám izolačný materiál tým menej pociťujeme prehrievanie priestorov v lete a ich chladnutie v zime. Čiže môžeme povedať, že aj izolačný materiál vie z určitej časti zastávať úlohy klimatizácie. Bohužiaľ vo výpočte tepelného odporu nezohráva tepelná kapacita žiadnu úlohu to znamená, že je veľmi ťažko bez zohľadnenia tejto vlastnosti porovnávať izolačné materiály ktoré majú rovnaký tepelný odpor... Nadväzujúcim parametrom je objemová hmotnosť izolácie - ktorá sa pri spomínaných materiáloch pohybuje rádovo od 10 do 260 kg/m3. Je ťažko uveriť, že nám izolácia s váhou 10 kg na m3 a jej akumulačnou schopnosťou zabezpečí príjemnú klímu po celý rok aj keď jej tepelný odpor je vynikajúci...
 

suhlas

Plne suhlasim, i ked som nazoru ze tepelno-akumulacnu funkciu treba v podkrovnom interieri nahanat skor pri vybere stavebnych materialov ako izolacie samotnej.

Oplastit podhlad jednou vrstvou protipoziarneho SDK a z rovnakeho materialu vystavat priecky je vaznou chybou, aj ked je to riesenie lacne, rychle a popularne. Ale to by bolo na dlhsie.
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 


Najčítanejšie na SME Žena