SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Detstvo z hliny, dreva a ľanu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

bože moj

nechcela by som vtedy byt dieta..ani za nič...klačat na polienku..v 16 tich sa vydávat...narobit sa ako kon..porodit 10.12. detí...no strašné len pomysliet! Chválabohu ,že dozadu íst nemožeme..
 

:)))))))

ale musíš sa na to pozrieť v súvislostiach. Dnešné ženy a muži, keby ich "časostrojom" preniesli do tej doby, tak na tretí deň zomrú od vyčerpania... Teplá voda zabudni, elektrika možno v krčme, striedma strava. Mäso raz do týždňa, vysoká detská úmrtnosť "zabezpečila" zdravú, odolnú generáciu. Dnešné deti ? To je pastózna hrčka tuku, jeseň - jar morená virózami, v lete hnačkami ... Dnes sa toľko nenadrieš "ako kôň", ale vystresovaná si ako burzový maklér a nič nestíhaš...
 

 

S otužilosťou a zdravím vtedajších detí by som to nepreháňal. Mnohí vtedy nemali zuby už v tridsiatke a najmenší zápal pľúc bol pre nich istá smrť. Nehovoriac o tom, že ešte aj v 90. rokoch 19. storočia bol na Orave hladomor ako v subsaharskej Afrike !
 

 

SME nejako mäkne, zabudli v článku spomenúť aspoň 3x holokaust.
 

 

Riško drž si balónik, zabudli spomenúť aj krčmárov, nakoľko aj teraz ich je kopu a okrádajú Slovákov a nie sú to židia.
 

 

Doba sa mení, dnes to nie sú krčmári kto okráda Slovákov.
 

 

Riško drž si balónik, pred nedávnom som pozeral reláciu v TV s biskupom Bezákom. Na židov povedal to, že ľudia ich nemali radi kvôli tomu, že boli krčmári. Na inteligenta trochu slabý argument. Teraz Vám už nevadí, že koľko ľudí slope, fetuje, hrá na automatoch, ktoré prevádzkujú Slováci?
 

 

Názory slobodomurára Bezáka ma nezaujímajú, možno keby kvôli vlastnej kariére netvoril so Židmi jednotu, uviedol by ako hlavný dôvod fakt, že Židia na tomto území sa pridávali do služieb maďarizácie a ešte aj po jeho rozpade demonštrovali pred bratislavskou Redutou za pripojenie Bratislavy k Maďarsku. Bolo to v časoch keď Slovákov v Uhorsku pre ich neochotu vzdať sa národnej identity prenasledovali, zatvárali do väzenia a vraždili, označovali ich za štvavých panslávov a s ich potomkami zaobchádzali takto: http://upload.wikimedia.org/wi... Toto sú jediné a hlavné dôvody pre ktoré sa tu židia netešili príliš veľkej obľube, Bezák zrejme sám nebol v relácii STV triezvy keď toto zamlčiava a až absurdne argumentuje krčmami, čím robí zo Slovákov národ opilcov. Zrejme tak usudzuje podľa seba.
 

Riško drž si balónik, akí sú Slováci dob

V dnoch 26. novembra až 6. decembra 1906 sa v Ruzomberku konal proces s knazom Andrejom Hlinkom. Na jeho vlastnu ziadost prevzali jeho obhajobu dvaja miestni zidovski advokati: Dr. Izidor Biheller (vtedajsi predseda Zidovskej obce) a Dr. Bernat Heller. Dr. Bernat Heller spolu s Dr. Henrikom Laknerom o necele dva roky neskor, po cernovskej masakre, obhajoval pred sudom viac ako styri desiatky nespravodlivo obvinenych obyvatelov Cernovej, medzi ktorymi (ako hlavna obzalovana) bola aj nevlastna sestra Andreja Hlinku - Anna Hlinkova-Fullova. Oba spomenute pripady boli jednoznacnou demonstraciou sympatii zidovskej obce voci pravam Slovenskeho naroda na emancipaciu. Cela zalezitost vsak mala tragicku dohru. V roku 1938 pri vzniku Slovenskeho statu neboli advokati Biheller a Heller uz medzi zivymi. Zili vsak ich vdovy. Napriek nespornym zasluham svojich manzelov pri obhajobe muza, ktory sa povazoval za duchovneho otca noveho statu, boli obe starsie zeny deportovane do koncentracnych taborov. Pani Hellerova zahynula v roku 1944 v Terezine a pani Bihellerova-Mullerova v Oswiencime! Podobny osud stihol aj vacsinu clenov ruzomberskej Zidovskej obce.
 

Riško drž si balónik

Kladny postoj ruzomberskych Zidov za cias Rakuska-Uhorska k Slovakom a slovencine dokazuju este nasledovne dva pripady. V roku 1909 ruzombercania poslali panovnikovi ziadost, aby v Segedine vazneny Hlinka bol oslobodeny. Na ziadosti boli podpisy vsetkych ruzomberskych Zidov, bez vynimky! Druhou spomenutou udalostou bolo zasadnutie rady mesta Ruzomberok 27. juna roku 1914, kde bola podana ziadost, aby sa na statnych, ako aj cirkevnych skolach vyucovalo po slovensky. Tridsatsest clenov mestskeho zastupitelstva hlasovalo za navrh, medzi nimi aj 7 zidovskych clenov rady: Dr. Eduard Fischer, Maximilian Fischer, Pavel Horowitz, Jakub Klein, Moric Porges, Dr. Moric Roth a Dr. Nathan Schlesinger.
 

 

To sa nevylučuje s tým čo som uviedol vyššie, nič z toho si nevyvrátil. Navyše Andrej Hlinka sa Židov v tej dobe zastával, apeloval vo svojich prejavoch na ich múdrosť a rozvahu, časť z nich tak dokázal obrátiť na svoju stranu. To je ale len malá, štatisticky bezvýznamná časť vtedajšieho židovstva na tomto území, stačí si pozrieť koľko osôb židovského vyznania sa tu hlásilo k Maďarom, svedčia o tom publikácie zakladateľa slovenskej sociológie Antona Štefánka a mnohé ďalšie dobové pramene. Paradoxne medzi súčasnými Hlinkovými odporcami ktorí odmietajú jeho zásluhy sa nájdu zvučné mená ako Ivan Kamenec: http://spravy.pravda.sk/hlinka... , Juraj Stern, Peter Weiss: http://spravy.pravda.sk/skupin... , Marína Závacká a mnoho ďalších... to podporuje tvrdenia že ružomberskí Židia tvorili svojimi názormi len jedno promile.
 

 

Nemám čas ti oponovať, ale uvedom si, koľko Slovákov kolaborovalo s Maďarmi alebo neskôr s Rusmi a koľko Slovákov bolo proti samostatnému Slovenku.
 

 

Nie viac ako dnes, keď kolaboruje s názorovými prúdmi Slovensku nepriateľskými celá vláda SR. Ale to sme už odbočili od podstaty predošlej diskusie.
 

 

No a ja som celkom rád, že nemusím denne čítať a vidieť v TV, ako sa kradne, ako tomu bolo za Ficovej vlády. Bol to vtedy hnus a ešte teraz mi je z toho zle, že nikoho neposadili za to do lochu.
 

 

Nemusíš to čítať a vidieť v TV len preto, že tu vládne klika, ktorej zahraniční donori majú rovnaké pozadie ako majitelia médií na Slovensku.
 

 

Riško, nenariekaj nad médiami, že ich ovláda niekto cudzí. Čo bráni našim zbohatlíkom miliardárom, aby mali svoje vlastné média? Alebo im stačí, že majú v tých médiach nastrčených svojich ľudí a nemusia investovať zo svojho?
 

 

Nenariekam, len ti odpovedám na tvoje od podstaty odvádzajúce otázky. Skrátka všetky médiá na Slovensku píšu rovnako - líšia sa len formou, nie obsahom.
 

 

Asi majú rovnaké zdroje informácií alebo podobne myslia. Mne to nevadí, vôbec mi nechýba napr. Republika a pod. noviny. Akurát Ďaďo ma štve, že takého magora držia v štátnej TV.
 

 

Od revolúcie síce ubehlo už 21 rokov, ale tvoje zmýšľanie je stále boľševické, len by ste kádrovali, cenzúrovali a potláčali nepohodlné názory.
 

 

Riško, ja nechcem demokraciu na spôsob Mečiara, Slotu, Fica,....
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Žena