SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kam dať odpady z domácnosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nebezpečný odpad z autoservisov

Ďakujem za článok, je to super, že vás to začína zaujímať.
Privítal by som niečo podobné o nebezpečnom odpade,
ktorý produkujú autoservisy -plastové obaly z oleja.
Je to pravda, že musia mať zmluvu s nejakou spoločnosťou,
ktorá sa im stará o likvidáciu tohoto druhu odpadu? A ak takúto
zmluvu nemajú, kto im udelí sankcie? Kto je poverený kontrolovať
autoservisy, či to dodržiavajú?
 

 

- áno musia. Ak produkujú takýto druh odpadu, musia ho vedieť aj zlikvidovať = odovzdať na likvidáciu oprávnenej osobe. Na to musia mať s touže osobou zmluvu (to majú dohliadajúce úrady najradšej) ale už som vyhádal aj že stačí objednávka.
Každý podnikateľ produkujúci odpady musí písať a na príslušné miesta posielať hlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním. Tam píše koľko akého odpadu vzniklo a čo sa s ním stalo. Ak podnikateľovi vznikne za rok viac ako 0,1 t nebezpečného odpadu, musí mať aj povolenie OÚŽP na nakladanie s nebezpečným odpadom.
Obaly znečistené ropnými látkami sú nebezpečný odpad jak vyšitý. Čiže pre ne musí byť zriadené zhromaždisko nebezpečného odpadu s nepriepustnou nádobou (občas je požadovaná aj záchytná vaňa s certifikátom o nepriepustnosti nie starším ako tuším 3 roky) , riadne označené a opatrené identifikačnými listami prítomného nebezpečného odpadu. Zhromaždisko neb. odpadu musí byť vybavené sadou prostriedkov na likvidáciu havárie (úniku) nebezpečných látok. Obvykle vreco vapexu, lopata, metla, plastový sud, sorbčné rohože, hasiaci prístroj a pod. Ak je vydané povolenie na nakladanie s neb. odpadom, jest požadovaný aj havarijný plán, ktorý sa predkladá na schválenie SIŽP.
Veci okolo nakladania s odpadom kontroluje OÚŽP a SIŽP, inšpektorát odpadového hospodárstva.
Kontroluje sa stav miesta (chcú vidieť zhromaždisku, či sú na mieste všetky lejstrá a ceduľky, havarijné náradie a tak) a administratíva (platnosť povolení, havarijný plán, či hlásenie súhlasí s povolením (už som videl ako jeden trúba sám na seba ohlásil, že mu vznikol odpad na ktorý nemal povolenie ... potom to bolo dosť drahé) a najmä či to čo do firmy došlo (dľa skladových kariet) z firmy aj odišlo (dľa hlásenia o vzniku odpadu bla bla bla) . Tipicky :"tu vidíme, že ste nakúpili 500 l motorového oleja. Z hlásenia vyplýva, že ste oprávnenej osobe odovzdali na likvidáciu 300 l motorového oleja. Ukážte nám tých zvyšných 200 l v sklade, alebo na zhromaždisku" Ak ich serviskár nemá, je zle.
 
Hodnoť

Otázka na triedenie

V prvom rade super článok.

Mám však takú otázku: Patria tie nové TESCO tašky do plastov?
Myslím tie, čo majú taký nízky "polčas rozpadu", čo sa roztrúsia na sneh už po asi týždňovom uskladnení doma.
 

 

do plastov nie,viď text :

Zo smetí hnojivo
Tam, kde prichádza do úvahy samostatné spracovanie bioodpadu na obecnom kompostovisku či priamo vo dvore, praktické sú rozložiteľné vrecká, v ktorých môže odpad putovať priamo na spracovanie. Aj keď na prvý pohľad pripomínajú plast, v skutočnosti ide o materiál, ktorý sa pri styku s vodou rozpadne skôr, ako sa stihne jeho obsah skompostovať.
 
Hodnoť

Pre niekoho známe zásady,

doporučujem dať ako povinné čítanie aj úradníkom všetkých levelov bratislavskej samosprávy, aby sa trochu zorientovali v otázkach zberu a spracovania komunálneho odpadu.
.
Lebo u nás v Starom Meste ešte stále nedoriešili otázku umiestnenia a prevádzkovania kontajnerových stojísk: stále sú to kutacie miesta pre bezdomovcov so všetkými negatívnymi dopadmi na okolobývajúcich platiteľov miestnych daní a poplatkov. S pravidelným prísunom hodnotných surovín od spoluobčanov prichádzajúcich do centra za prácou aj so svojimi vrecami smetia (CPčkári prichádzajú do Blavy spravidla z oblastí, kde sa komunálny odpad ešte kultúrne nezačal likvidovať: Záhorie, Žitný Ostrov, Senecko a pod.).
 
Hodnoť

vyžadujú kompletné ?

z článku:
Mnohí z nich ponúkajú pri rozvoze elektroniky odobranie tej pôvodnej a nie je výnimočné, ak žiadajú, aby boli spotrebiče kompletné – s motormi, uzavretými chladiacimi okruhmi a všetkými súčasťami, ktoré si vyžadujú pri recyklácii špeciálnu pozornosť.
Nevidím dôvod vyžadovať aby boli kompletné. Skôr ide o buzeráciu.Ak niekto demontuje z chladničky motor,samozrejme že dôjde k úniku chladiva ( večšinou freón) ale nevidím dôvod ak by ju odmietli odobrať.V tom prípade skončí v kríkoch popri cesty,čo je horšie.
Ale neviem prečo by som mal odovzdať kompletnú pračku.Predsa prívodný kabel,motor a nejaké drobnosti sú zdrojom materiálu pre kutilov.Rovnako tak elektronika.
To som už viackrát počul,že musí byť kompletná. Ak budem vedieť že mi ju nezoberú,taktiež môžýe skončiť v kontajneri komunálneho odpadu,alebo v kríkoch.Prečo by tam musel byť transformátor,repráky,prívodný kabel a kompletná DPS ? Laikovi je to nanič,ale n kutil to využije.
Podobne to bolo aj so starými autami.Vraj pojazdné - kolesá,autobatária a nemenujem ostatné veci.
Nechápem v tomto prípade slovu recyklácia.
Musí to byť likvidácia a výroba nového .Predsa neraz je výhodnejšie recyklovať tým spôsobom,že nejaký starý diel ešte môže slúžiť a netrteba vyrábať nový.
 

 

Nechapem tiez, ak ked si pamatate na srotovne, cloviecik prisiel so skodoveckou, a tam ju pred ocami doslova rozbili. Z ekologickeho hladiska by ju asi mali rozobrat, nie?
 
Hodnoť

Budú obce podnikať s odpadom?

Áno, preto naše brehy tokov majú toľko elektroniky.
Práca s odpadom je u nás biznis pre bezdomovcov
a hlavne pre odpadové spoločnosti.
Je zaujímavé, prečo je stratové pre obce.
zaoberať sa napr. kompostovaním - koľko stojí v predajni
trošku zeminy do kvetináča. Ale obce platia za pokosenú trávu
jej vývoz na skládku. Prečo nemajú záujem ? Využili by VPP a mali by
príjem do obecnej kasy na zníženie poplatkov za ostatný odpad.
 
Hodnoť

aby obec mohla robiť to

o čom píšeš musí mať nejaký pozemok,kde by mohla kompostovisko prevádzkovať ak je to nad 10 t ročne.Ten treba zakúpiť,oplotiť.Výroba kompostu zas nie je lacná záležitosť,potrebuješ nejaký dobrý mechanizmus na prípravu kompostu,zamestnancov,lebo na aktivačných sa spoľahnúť príliš nedá.Na balenie kompostu nejakú linku atď.Iste je možné získať na tieto veci dotácie,ale koľkým mestám sa to podarí?Nehovoriac o obciach s málo obyvateľmi,ktoré na tieto projekty majú minimálnu šancu niečo získať,aj keď záujem by bol.Spojiť do projektu viac obcí zase zvyšuje nároky na dopravu,čo v celkovom meradle výsledný produkt výrazne predraží.A stane sa nepredajným.
 
Hodnoť

pozrel som si zoznam

zberných miest v BA. prečo nie sú kontejnery na elektro pri každom supermarkete, Baumaxe, Hornbachu,,NAJ, kde elektro predávajú? To mám utekať s každou úspornou žiarovkou, výbojkou, batériou, na okraj mesta do dvorov, kde majú špeciálne otváracie hodiny? Celé sídlisko to hádže do bežných kontejnerov pred domom.
 
Hodnoť

este

boli v canku spomenute baterie ? nechce sa mi to citat este raz ... lebo niektore rady boli fakt 'dobre' - napr. nekupujte modne vystrelky, alebo uprednostnujte pri napojoch sklene flase a (zaroven?) vacsi objem :)
a este je fajn, ked sa nieco fungujuce zrusi :( Pred par rokmi fungoval v BA tyzdenny zber velkorozmerneho odpadu- raz do tyzdna zbierali vozy OLO velkorozmerny odpad pri kontajneroch, potom to kvoli hygenikom zrusili. Chapem, ze ked niekto robil poriadok v byte cez vikend, tak v BA V. bol odpad pri kontajneroch do piatku, ale bol tam max. tyzden; teraz ked niekto (nedisciplinovany) nieco vyhodi, tak to tam 'strasi' aj mesiac :(
 
Hodnoť

hehe ... porcelán v skle

ledysi v dobách hriešnej mladosti som videl, ako to dopadne keď niekto snaživý ale intelektuálne nesmelý narve obité kachličky do kontajnera na sklo. Nemenovaná firma (môx exchlebodarca) sklo zbierala starým BOBRom, ktorý má rotačné hutnenie, takže to všetko dôkladne zamiešal. Keď bolo skla na dvore dosť, naložili to do kontajnerov a súprava sa vybrala do Nemšovej. Tam vyliezol technológ hore... chvíľu sa v skle špŕtal paličkou a vytiahol prvý črep obkladačky. Špŕtal sa ďalej a za 10 minút ich mal pol kýbla. I vraví " toto si zase pekne odvezte nazad" (do sklennej taveniny sa nesmie dostať porcelán alebo kamenina, lebo to vraj robí veľkú neplechu). A tak mercedeska doviezla dva veľké kontajnery späť a celé leto sme chodili okoli partie študákov brigádnikov, ktorý preberali obrovskú kopu sklenných črepov a vyberali z nich obkladačky z jednej kuchyne..
 
Hodnoť

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 
Hodnoť

Do potoka, či jarku alebo do studne

.
 


Najčítanejšie na SME Žena