SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poraďte: Ako vychovať muža k otcovstvu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

A ako si myslis, ze tie zeny k tomu dospeli. Nebude to asi preto, ze v ich rodinach otcovia proste nefungovali, co je pomerne casty jav? Ak su deti vychovavane iba matkou, zrejme to sami potom povazuju za prirodzene. Ak nechces, aby si to myslela raz aj Tvoja dcera, tak na tom pracuj.:-)
Perdita
Milá Perdita,
keďže Vás (ešte) nepoznám, budem Vám (na rozdiel od Vás) z princípu vykať, tak ma to totiž naučil môj otec. Je to podľa neho prejav slušnosti a úcty k žene a ja sa s tým stotožňujem. Toľko k etikete, poďme k veci: Ako niektoré matky a ženy dospeli k tej zvrátenej a absurdnej predstave, že matka je pre dieťa a priori viac ako otec, netuším a vlastne ma to ani nezaujíma, ale je veľmi pravdepodobné, že to ide na triko ich mizerných otcov z detstva a dospievania. O to silnejší dôvod je to však potom pre ne už to nerobiť svojim deťom, keď už sú "veľké", však áno? Poznám niekoľko žien, ktoré boli reálne vychovávané bohužiaľ iba matkou a dokonca niektoré z nich to (do)dnes považujú za svoj obrovský životný hendikep. Otec im chýbal a chýba a až na pár výnimiek ani jedna z nich si nevie predstaviť ten istý údel pre svoje deti. Prečo ale väčšina nie je schopná alebo ochotná racionálne uvažovať v tomto zmysle? Lebo to by bolo prirodzené a nie to, že (ne)chtiac pokračujú v istom aspekte svojho života tým istým spôsobom, ktorý u otca odsudzovali. A o moje dcérky nemajte strach :-) Ony celkom presne vedia, čo im ich patologická matka chce permanentne zobrať a v čom sa jej nikdy v živote určite nechcú podobať. Ale zatiaľ ešte nechápu, prečo vlastne im takýmto spôsobom ubližuje. Je to neskutočne smutné.
Chemik
< 1 2

 

Prepacte mi moju nezdvorilost, tu si ludia vacsinou tykaju. Iste, je lepsie mat aj otca, aj matku, ak su obaja rodicia funkcni. Myslim, ze idealne je, ak sa obaja rodicia podielaju na vychove deti a na fungovani domacnosti. Neviem, preco by to najaka zena nemala chciet. Iba ak mate prilis rozdielne nazory na to, co je pre deti dobre, take konflikty mozu, samozrejme, nastat.
 

Vážený ujo Chemik,

predpokladám, že ešte nemáte deti (alebo ak máte, neviete o nich...zatiaľ), pretože len bezdetný a v tomto smere neskúsený človek môže hovoriť o "zvrátenej a absurdnej predstave, že matka je pre dieťa a priori viac ako otec". Každý človek, ktorý má aspoň jedno dieťa vie, že matka je v prvých mesiacoch života to jediné, čo dieťa vníma resp. chce a potrebuje (predovšetkým tie dojčené). To však neznamená, že otec je v tomto období nepodstatný. Práve naopak! Muž sa otcom stane narodením svojho dieťaťa rovnako, ako sa žena, ktorej sa podarí vynosiť a porodiť dieťa, stane matkou. Je viac než úžasné, ak má žena po boku muža, ktorý otcovstvo berie ako niečo úplne prirodzené a aj keď ho v prvých mesiacoch dieťa veľmi nepotrebuje, snaží sa mu venovať aspoň v zmysle "vezmem ho na chvíľu, aby si si pospala" alebo "pôjdem ho prebaliť, aby si si mohla dokončiť prácu". S každým človekom musí "zamávať" príchod jeho dieťaťa či už v kladnej alebo zápornej forme, a je úplne jedno či je to muž alebo žena. Zvrátené a absurdné je, ak sa vôbec niekto snaží vychovávať otca byť otcom, keď už otcom je a matku byť matkou, keď už matkou je. Každopádne si myslím, že ak Vás niečo nezaujíma, nestarajte sa do toho a nepropagujte svoj "názor". Je smutné čítať o "mizerných otcoch" a "patologických matkách". Byť rodičmi a vychovať dieťa, ktoré bude "normálne", je pekne náročné. Myslím si, že žiadna žena nie je dokonalou matkou a žiadny otec nie je dokonalým otcom. Tak ako som to tu už čítala, pri výchove je dôležitá komunikácia a predovšetkým porozumenie. Dieťa potrebuje oboch rodičov (viď. príklad, keď sa dieťa snaží asi v 2 rokoch kopírovať svojich rodičov...dievčatko zaujme takú istú pózu ako zaujala jej matka alebo chlapček sa "votrie" tatkovi pod auto, aby opravil auto...atď.). Absurdné a zvrátené je, ak žena sama vychováva dieťa, ak homosexuálny pár vychováva dieťa, ak otec sám vychováva dieťa. Aj v prírode nie vždy záleží na orientácii, no prežijú len tí, čo sú schopní reprodukcie.
 

Milá/milý chicago2,

k Vašej brilantnej úvodnej dedukcii založenej na Vašich pocitoch len pár mojich faktov: mám dve úžasné dcérky, Leuška mala nedávno 9 a Laurinka bude mať čochvíľa 6 a sú to momentálne tí najdôležitejší ľudia v mojom živote. Máme spolu nádherný a vzájomne obohacujúci vzťah a zároveň dávajú môjmu životu zmysel. Aj Vy ste na tom podobne?
A teraz sa mi dovoľte vyjadriť sa k Vašim názorom, ktoré si propagujte podľa ľubovôle: iste, rodiť a kojiť môže a priori len žena, toto poznanie už zdá sa dorazilo aj k Vám. VŠETKO ostatné však dieťa potrebuje od oboch rodičov - lásku, dotyky, smiech, kŕmenie, prebaľovanie, čítanie rozprávok, spievanie uspávanok a milión ďalších vecí. Alebo podľa Vás sú k niečomu takému povolané a kvalifikované iba matky?!? Ja sa so svojimi milovanými deťmi nehrám preto, aby si ich matka pospala, ale preto, lebo sa vzájomne ľúbime a spoločne strávený čas je pre nás nesmierne dôležitý. Ja som deti neprebaľoval preto, aby si ich matka mohla dokončiť prácu, ale preto, lebo boli, prepytujem, docikané a pokakané...Že popri tom si ona oddýchla a mala čas pre seba, bol vynikajúci a dôležitý moment, ale žeby to bol hlavný dôvod? To nemyslíte vážne! Alebo u Vás to naozaj bolo alebo je len o tom?!? A nemyslím si, že muž sa stáva otcom narodením dieťaťa, presne rovnako ako žena sa vtedy nestáva matkou...nuž, maximálne tak biologickými rodičmi. Otcom a matkou sa človek len učí byť a to každý jeden deň života svojho dieťaťa. Alebo si naozaj myslíte, že OTCOM je aj 15-ročný fagan, s ktorým otehotnela jeho rovnako "stará" spolužiačka a majú "zrazu" dieťa?!? Rodičom sa človek stáva v hlave a v duši a nie nechráneným pohlavným stykom nezodpovedných pubertiakov počas ovulácie. A aj z takých sa bohužiaľ niekedy stanú mizerní otcovia a patologické matky.
 

Milý ujo Chemik,

konečne názor, ktorý sa dá čítať. Ani môj manžel to nerobí iba preto, aby som si pospala alebo dokončila svoju prácu, ale spája príjemné s užitočným. Uviedla som to len ako príklad a myslím, že ženy mi v tomto rozumejú. "Od prírody" sú na niektoré činnosti pri staraní sa o dieťa určené matky a otcovia sú jednoducho "kvalifikovaní". V určitých chvíľach je matka prioritná. Ako príklad uvediem slová svojho manžela: "Keď náš malý začne plakať , pretože je hladný alebo mu chýba tá dôverná osoba, ktorú už pozná 9 mesiacov (hovorím o novorodencovi a o dojčenom dieťati, kde vzťah matka-dieťa je ten jediný a podstatný v danom momente) ako otec môžem byť akokoľvek láskavý a dobrý, perfektný a úžasný, som v danej chvíli a za daných podmienok "nepodstatný". Výsledok v podobe pokojného a šťastného dieťaťa sa prejaví takmer okamžite. Pri uspávaní, napríklad, musím vynaložiť viac úsilia a trpezlivosti ako ty." Smiechu, láske, pohladkaniu, maznaniu a iným príjemným veciam (ktoré sa mimochodom, ujo Chemik, u nás vyskytujú a nie len ja, ale predovšetkým môj drahý manžel ich má tak rád) sa u nás neučí, je to naša prirodzenosť. Samozrejme vo vyššom veku je to už úplne o niečom inom. Rola matky a otca sa plne vyrovnáva. V mojom názore sa nesnažím degradovať úlohu otca (práve naopak). Zopakujem svoj názor, že absurdné a zvrátené je, ak žena sama vychováva dieťa, ak homosexuálny pár vychováva dieťa, ak otec sám vychováva dieťa. V dnešnej dobe si uvedomujem, že mám šťastie na muža, ktorého nemusím "vychovávať" k otcovstvu, pretože otcom skutočne je a fantastickým. Stojím si aj za názorom, že muž sa stáva otcom narodením dieťaťa, rovnako ako žena sa stáva matkou...spolu tvoria biologických rodičov. Rozdiel je potom už len v tom, či je matka alebo otec dobrý/á alebo zlý/á. Ako PRÍKLAD uvediem matku-alkoholičku (len pre vás: "Nie moja matka nie je alkoholička."). Matka, aj keď je akokoľvek zlá, je matkou a stala sa ňou narodením svojho dieťaťa (fakt). To, že sa nebude o dieťa starať, vzdá sa ho, v horšom prípade si ho nechá a bude ho týrať, je vec (ne)chápania svojej "úlohy matky" v živote. Aj 15-ročný chalan s rovnako starou spolužiačkou sa stanú rodičmi - otcom a matkou. Avšak svoju "rolu" nechápu tak, ako by mali. Existujú však aj 15-ročné dievčatá, ktoré porodili deti a napriek tomu, že mali nechránený pohlavný styk počas ovulácie, sú matkami a učia sa byť dobrými matkami. Viď. príklad maloletých matiek, ktoré žijú v centrách, kde im pomáhajú starať sa o svoje ratolesti. Každopádne, ak by som si takýto názor prečítala prvýkrát, asi by som len súhlasne pokývala hlavou (pretože v istom zmysle máte pravdu a je to váš pohľad na tému, ktorú rozoberá autorka).
 

perdita

To co popisujes ty, sa stane prave tam, kde zena urbila z chlapa drzhubu. A to je, bohuzial, vo vacsine slovenskych domocnosti tak.
 

 

Obavam sa, ze nie. Je to v domacnostiach, kde vladne despoticky otec, ktory energiu sustreduje na svoju pracu a deti si vobec nevsima, resp. iba ak im chce vynadat. Taky bez kuska empatie, ktory sa nezaujima, co deti prezivaju, co sa v nich odohrava, iba od nich nieco vyzaduje. Deti nadobudnu dojem, ze otec je "zasobovac", ze nema v rodine inu funkciu. To je ten lepsi pripad, a myslim, ze takto fungujucich rodin je na Slovensku vela. Druha moznost, ze otec neplni ani len tuto funkciu, pretoze je stale nalozeny v liehu a totalne neschopny. Takto fungujucich rodin je u nas tiez vela. Aku nevyhnutnost otca maju pocitovat dievcata z takychto rodin?
 
Hodnoť

 

dolezita je vyrovnana spolupraca partnerov, kedy obaja buduju ako vztah vlastny tak vztah k detom a deti.
neikoho vychovavat je zvlastna absurdita, pretoze vyzaduje aby na tuto vec bol niekto z dvojice "odbornik"
 

Vychovať

možno nebolo to správne slovo (asi by boli vhodné úvodzovky), ale zas na druhej strane - deti vychovávame tiež a ktorý z dvoch rodičov je odborník na výchovu? Zvyčajne tiež ani jeden...
 

 

Prepac, ale pouzit slovne spojenie ,,vychovavat" pri partnerovi mi pride trosicku ponizujuce- aj keby taky vyraz pouzil napr daky 30rocny k svojej 18 rocnej partnerke, tak to napriek jej veku tiez nepekne vyznie a nemalo by sa to, lebo ju to stavia do role nezrelej osoby- dietata. Ak ma dagdo na svojho partnera takito nadhlad, tak nechapem preco si ho bral. Ked si predsa dagdo dakoho berie tak si ho berie aj preto lebo sa mu pacia jeho postoje, nazory a osobnost, spravanie.
 

a co tak opacne

ked vyraz vychovat pouzije 25 rocna na 30 rocneho a ide si za svojim cielom a ked sa jej v tom nedari, tak zavola tvojim rodicom (pomaly 60 rocnym), nech s tebou pridu nieco narobit, pretoze si nevychovatelny?
Viem, tazko si to predstavit, ale existuje to
 

 

to sa mi ani nechce verit
 

 

Som si pri tomto clanku predstavil ako otca deti dakeho alkoholika alebo agresivneho neovladajuceho sa grazla- a teraz mamicka pojde presviedcat otecka, aby s detmi travil viac casu, a aby ich vychovaval- az mi nabehla husia koza- chudence deti :(
 
Hodnoť

chlap ako otec

muz sa neda k ocovstvu vychovat presne ako tu bolo napisane bud to v sebe ma alebo nie.V +ínastich rokoch sa mi narodil syn ked som povedala vtedy mojej polovicke ze bude otcom bol rad,no za par dni bolo vsetko inak a tak som zostala na vychovu sama.Za dva roky som sa zoznamila so sucasnym partnerom a ked som otehotnela bol naozaj uprimne rad a prezival so mnou kazdy den mojho tehotenstva. Takze naozaj je pravda ze sa s tym muz musi narodit,osobne nesuhlasim s tym ze po porode sa zmeni na vzorneho otca ked dieta neprime na zaciatku neeprime ho vobec
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Žena