Mnohí z nás majú problém určiť si svoj vlastný typ pleti. Následkom zlej voľby kozmetických produktov a následnou nesprávnou starostlivosťou o pleť vznikajú prejavy akné, ekzémy, zápaly, precitlivelosť, predčasné starnutie, zmeny pigmentácie alebo rozšírené cievky...
Akonáhle si určíte váš typ pleti, ste pripravení sa naučiť, ako sa o ňu starať.
Koža pod mikroskopom
Koža je zložená z dvoch vrstiev, najhlavnejšiu úlohu má vrchná časť nazývaná pokožka - epidermis. Umožňuje styk s vonkajším prostredím. Táto vrstva je tenká asi 1 milimeter, ale ponúka niekoľko základných funkcií.
Pokožku tvoria silné bariéry, ktoré pomáhajú chrániť naše telo pred vonkajším svetom. Bunky pokožky priebežne odumierajú, olupujú a obnovujú sa. Život kožných buniek trvá 26 – 28 dní. Starnutím sa tento proces spomaľuje.
Spodná vrstva kože dermis je zodpovedná za elasticitu a pevnosť pokožky, čo umožňujú kolagénne a elastické vlákna. Výživné látky sa do pokožky dostávajú práve touto vrstvou. Je pretkaná cievami, nervami, potnými a mazovými žľazami.
Hrúbka kože je nerovnomerná (0,3 – 5 mm), na niektorých častiach tela môže byť veľmi tenká ako je okolie očí alebo hrubá ako je na pätách.
Čo je poslaním kože?
chráni organizmus pred vonkajšími vplyvmi (tlak, ťah, trenie, úder, pred UV žiarením, chemickými látkami, mikroorganizmami, prehriatím):
- jej pevnosťou rohovej (vrchnej) vrstvy – reaguje zhrubnutím
- elastickosťou vďaka kolagénu a elastínu
- podkožným tukom
- ochranným kyslým plášťom vďaka jeho neutralizačnému charakteru (pH 4,5 až 6,2)
- baktériami na povrchu kože (dermatofyty)
- obnovovaciou a olupovaciou schopnosťou kožných buniek
- výlučkami mazu a potu
- kapilárnou (cievnou) elasticitou
- kožnými receptormi na vnímanie vonkajčích vplyvov (chlad, teplo, povrch, tvar, tlak)
- bariérovovou membránou zabraňujúcou prenikaniu chemikálií, vody do hlbších vrstiev kože
- respiračnou schopnosťou príjímaním kyslíka a vylučovaním oxidu uhličitého
Pri porušení niektorej z týchto funkcií dochádza k degenerácií štruktúr vrstiev kože, infekciám, zápalom, predčasnému starnutiu, pigmentačným zmenám, alergickým prejavom...
Udržiavanie prirodzenej krásy je zásadou v starostlivosti o zdravie pokožky. V každom období života si však pokožka vyžaduje inú starostlivosť.
Typy pleti
Pokožka môže byť zaradená do štyroch všeobecných základných typov:
- kombinovaný typ pleti
mastný prejav v T zóne – čelo, brada a nos, okraje tváre sú suchšie, nerovnomerné rozloženie mazových žliaz, - suchý typ pleti
znížená tvorba mazu, potné a mazové žľazy nie sú dostatočne vyvinuté alebo je ich veľmi málo, pleť je drsná na pocit, krehká, popraskaná, olupuje sa, póry nie sú viditeľné, ľahko sčervená, viditeľné presakujúce krvné vlásočnice, zle prekrvená, bledá, najrýchlejšie starne, - normálny typ pleti
pleť sa nadmerne nemastí, nie je vysušená, koža je pružná, hebká, bez vrások, ideálny typ pleti vyskytujúci sa veľmi zriedka, - mastný typ pleti
mazové a potné žľazy majú zvýšenú tvorbu sekrétov, pleť sa leskne, je hrubšej štruktúry, častejšie sa upchávajú póry, objavujú sa prejavy akné, uhrovitosť, pleť však starne pomalšie.
Každá z typov pleti môže byť citlivá a podliehajúca prejavom starnutia.
Testovanie typu pleti
Nie ste si istí do akej kategórie patrí vaša pokožka? Skúste si doma jednoduchým testom určiť sami váš typ pleti. Testom premastenia ľahšie určíte aký typ pleti máte.
Umyte si pleť čistou vodou, vynechajte však všetky kozmetické výrobky (tie môžu výsledok ovplyvniť). Jemne si ju osušte. Počkajte 30 minút.
Pripravte si cigaretový alebo hodvábny papierik alebo hygienickú papierovú vreckovku, 4 rovnaké diely. Každú jednu časť papierika jemným tlakom pritlačte na inú časť tváre (nos, čelo, líca, brada). Nešúchajte.
Ak sa vám na ňom objavili škvrny, vaša pleť je mastná v danej oblasti. Ak na papieri nie sú žiadne zmeny, vaša pleť je v danej oblasti tváre suchá. Ak v oblastiach T zóny (brada, čelo, nos) je prevaj premastenia a na bočných partiách tváre nie je prejav premastenia, ide o pleť zmiešanú.
Ak na celej tvári nie je prejav premastenia, ide o suchú pleť.
Viditeľné veľké množstvo mastných škvŕn na papieriku z každej oblasti tváre je prejavom mastného typu pleti. Normálny typ pleti sa prejavuje jemným mastným otlačkom.Určiť typ pleti sa dá aj voľným okom, pri nedostatočnom premastení je koža suchá, bledá, tenká a olupuje sa. Pri nadmernom premastení je pleť lesklá, sú na nej viditeľné rozšírené póry a upchaté čierne komedóny tzv. uhry.
Starnutie pokožky
Každý sme jedinečný, preto sa nedá určiť presná hranica veku kedy pokožka začína starnúť. Väčšinou sa uvádza prvý prejav starnutia pokožky od 25 roku života. Ovplyvňuje to však množstvo faktorov od genetiky, cez životný štýl a prostredie, v ktorom žijeme.
Pružnosť a pevnosť pokožky sa dá určiť jednoduchým testom - ľahkým uchopením kože dvoma prstami (ukazovák a palec) na bočných partiách tváre (líca) vytvoríme kožný zhyb. Ak sa po uvoľnení tlaku koža pomaly vracia a po jej línií zostanú ryhy, máte zrelú pleť. Je potrebné jej venovať špeciálnu starostlivosť s výživnými prípravkami výhradne pre zrelú pleť.
Ak sa po uvoľnení koža rýchlo vráti do pôvodného stavu a nevytvoria sa ryhy, nemusíte sa obávať, vaša pokožka je svieža, ešte mladá.
Starostlivosť o jednotlivé typy pleti
Krása sa nezachová tým, že sa používa veľa kozmetiky, ale že sa používa s rozumom.
Tipy na ošetrenie kombinovanej (zmiešanej) pleti:
Z hľadiska ošetrovania je to náročný typ, pretože jednotlivé partie treba ošetrovať podľa zásad pre daný typ pleti.
Ráno : pleť umyjeme vlažnou vodou, strednú partiu tváre (nos, čelo, brada) dočistíme pleťovou vodou so sťahujúcim účinkom, nanesieme hydratačný krém, T zónu prepudrujeme štetcom, aby sa neleskli.
Večer : pleť odlíčime odličovacím mliekom alebo olejom, umyjeme vlažnou vodou, dočistíme pleťovým mliekom a tonikom strednú časť s prípravkom pre mastný typ pleti a bočné partie tváre s prípravkom pre suchú alebo normálnu pleť, nanesieme regeneračný krém
Tipy na ošetrenie suchej pleti:
Pri ošetrení suchej pleti treba dbať na výber výživných, hydratačných kozmetických prípravkov najlepšie bez syntetických prísad, vonných látok a alkoholu, ktoré by pokožku zbytočne dráždili.
Ráno : použijeme pleťové tonikum a čistiace mlieko, nanesieme hydratačný krém s veľkým obsahom mastných zložiek
Večer : nečistoty a zvyšky líčidiel odstránime čistiacim pleťovým mliekom alebo olejom, dočistíme pleťovým tonikom, nanesieme regeneračný mastný krém s hĺbkovým účinkom
Tipy na ošetrenie normálnej pleti:
Tento typ pleti je nemá špeciálne nároky na ošetrenie.
Ráno : tvár umyjeme vlažnou vodou a opláchneme studenou, prečistíme pleťovým mliekom alebo tonikom, nanesieme hydratačný denný krém
Večer : pleť odlíčime pleťovým mliekom alebo olejom a dočistíme pleťovou vodou, opláchneme tvár studenou vodou a nanesieme na ešte vlhkú pokožku regeneračný olej, gél alebo krém
Tipy na ošetrenie mastnej pleti:
Mastná pleť sa nadmerne mastí, je dôležité tento prejav korigovať sťahujúcimi prípravkami.
Ráno : pleť umyjeme vlažnou vodou dočistíme pleťovým mliekom a tonikom so sťahujúcimi účinkami, opláchneme studenou vodou, nanesieme tenkú vrstvu pleťového gélu a nato tenkú vrstvu polomastného krému, tvár prepudrujeme tenkou vrstvou pomocou štetca, počas dňa je vhodné 2 krát v týždni prepílingovať pleť
Večer : odlíčime pleťovým mliekom a pleťovou vodou, opláchneme studenou vodou a na ešte vlhkú pokožku nanesieme gélové sérum, na bočné partie tváre nanesieme hydratačný pri zrelej pleti regeneračný krém
Autor: Alžbeta Slezáková