Treba zmeniť starostlivosť o vlasy v chladnom počasí?
Vlasy sú v zime vystavené teplotným rozdielom a nepriaznivým poveternostným vplyvom, preto bývajú suché a slabé. Aj na pokožku používame v tomto období hutnejšie krémy, rovnako musíme pristupovať aj k vlasom. Doprajme im produkty na regeneráciu a celkovú výživu.
V zime sa mnohé z nás trápia so spľasnutými vlasmi, ako tento boj vyhrať?
Spľasnutými vlasmi väčšinou trpia ženy, ktoré ich majú jemné. V zime však tento problém trápi viaceré dámy, je to spôsobené dehydratáciou vlasov. Objem dosiahneme stylingovým prípravkom, ktorý sa aplikuje priamo ku korienkom. Často sa snažím svojim zákazníčkam vysvetliť, že menej je viac.
Čím viac prípravku aplikujete na vlasy, tým rýchlejšie spľasnú, lebo sú zaťažené pri korienkoch a končeky sú zbytočne vysušené. Pri fénovaní si vlasy vždy sušte v protismere rastu a uloženiu cestičky, vytvoríte si tak vzdušný účes s prirodzeným objemom.
Prečo nám v zime vlasy elektrizujú?
Vlasy nám v zime elektrizujú v dôsledku nedostatočnej vlhkosti vzduchu v našich zemepisných podmienkach, ktorá klesá priamo úmerne znižujúcej sa teplote. Spôsobujú to aj čiapky a klobúky, ktoré sú často vyrobené z umelých vlákien.
Môžeme tomu predísť používaním bezoplachových kondicionérov, ktoré vo vlasoch zapečatia hydratáciu a vytvoria na nich ochranný film. Na česanie je dobré používať kefy s prírodnými štetinami. Ak aj napriek tomu vlasy elektrizujú, môžeme ich skrotiť prelakovaním a použitím vosku alebo špeciálneho krému určeného na vlasy.
Ako by sme sa mali starať v zime o mastné vlasy?
Boj s mastnými vlasmi sa nedá vyhrať, ak je príčinou genetika, hormonálna nerovnováha alebo stres. Ak ide o mastenie spôsobené zlou životosprávou a používaním nesprávnych produktov vlasovej kozmetiky, vždy existuje riešenie.
Vlasy si môžete umývať častejšie, ale nie každý deň, pretože pokožka bude reagovať tak, že sa bude ešte viac mastiť. Treba používať šampóny určené na mastné vlasy. Odporúčam skôr číre s obsahom byliniek a neutrálnym PH. Určite si nedávajte kondicionér ku korienkom! Vyberajte si finálne stylingové prípravky, ktoré nezaťažia vlasy.
Žiadne gély, vosky ani lesky v rôznych podobách. Nečešte sa hrebeňom. Určite nepomáha, ak si vlasy neustále prehrabávate alebo si ich chytáte. Podobne ako pri spľasnutých vlasoch, je dobré vyhýbať sa produktom s obsahom silikónu. V prípade potreby si môžete pomôcť aj suchým šampónom, ktorý sa výborne hodí práve na rýchlo sa mastiace vlasy.
Ktoré procedúry v súvislosti so zimnou starostlivosťou môžeme absolvovať doma a ktoré treba urobiť v salóne?
V salóne odporúčam hydratačnú termokúru pre jemnejšie vlasy a kúry na báze prírodných olejov. Vhodný je napríklad argánový, makadamiový alebo olej zo šachora jedlého. Kúry s obsahom keratínu sú zase vhodné pre pevnejšie, poréznejšie a kučeravé vlasy.
Doma by si mali dámy dopriať aspoň raz do týždňa zábal, ktorý im odporučí ich kaderník. Treba myslieť na to, že profesionálne produkty sú účinnejšie ako voľne predajné, preto je lepšie kúpiť si ich priamo v kaderníctve.
Ďalšou možnosťou je vyrobiť si zábal vo vlastnej kuchyni. Doma sa dajú vyrobiť vlasové masky, napríklad z olivového oleja, medu, vajíčok a majonézy, kombinácií je veľa, treba len vyskúšať, ktorá vám sadne.
Autor: Michaela Katonová