Je ťažké udržať pod kontrolou a v ideálnom stave pokožku so sklonom k nadmernému premasťovaniu.
Mastná pleť je výsledkom geneticky podmienených hormonálnych zmien v ľudskom tele a hormóny jednoducho nemôžeme „ukočírovať“ na sto percent.
Okrem genetiky zohrávajú v stave pleti úlohu aj ďalšie faktory. „Zdravie a výzor našej pokožky závisia od genetiky, stravovacích návykov, životného štýlu, domácej ale aj profesionálnej starostlivosti. Naše telo je priamym obrazom a odrazom toho, ako a čo do neho prijímame. Je zrkadlom našich návykov, spánkového režimu, ale aj vonkajšej starostlivosti. Tu ide všetko ruka v ruke,“ zdôrazňuje kozmetička Barbora Gráčová z Bashi Studio.
Zabúdame na prísun tekutín. Aj mastná pleť potrebuje hydratáciu zvnútra. Často je práve chabý prísun tekutín dôvodom problematickej pleti.
„Voda je základom našich buniek, je dôležité dodávať ju hlavne zvnútra. My ženy máme problém s pitným režimom. Pri zabezpečení dostatočného prísunu tekutín stačí už len dobrý hydratačný krém a sérum, napríklad s obsahom kyseliny hyalurónovej,“ hovorí kozmetička.
Každodenná starostlivosť o mastnú pleť:
Používajte jemný pleťový čistiaci gél s obsahom bylín na odlíčenie a každodenné čistenie
Píling aplikujte na pleť maximálne dvakrát do týždňa. Nie je jedno, aký typ použijete. Môžete si vyberať medzi zrniečkovým, gumážnym, alebo biologickým, či enzýmovým. Ak si nie ste isté, ktorý typ vaša pleť znáša najlepšie, poraďte sa s kozmetičkou či kožným lekárom.
V prípade pleťovej vody siahajte po jemných alternatívach s maximálnym obsahom alkoholu do 10 %.
Ak sa na vašej pleti vyskytne zápal, ošetrite ho lokálne SOS tyčinkou s bylinami a alkoholom do 40%.
Súčasťou každodennej starostlivosti je pleťový krém. Vhodný je denný krém na zmatnenie a reguláciu mazu v pokožke.
Raz do týždňa si doprajte domácu starostlivosť s bylinnou maskou.
V zimnom období používajte krémy s obsahom ovocných AHA kyselín.
Násilné vysušovanie nepomôže
Sedliacky rozum človeku občas radí riešiť problém tým, že ho zahladí. S rovnakým prípadom sa stretávame v prípade mastnej pleti. Niektoré ženy majú tendenciu vysušovať rôznymi prípravkami s vysokým obsahom alkoholu svoju mastnú pleť. Odborníčka to však neodporúča.
„Treba dávať pozor na extrémne vysúšanie pleti dráždivými a drastickými odmasťujúcimi prípravkami, kde dochádza k silnému vysušeniu, ale zároveň je pleť stále lesklá a vytvárajú sa šupinky. V tomto prípade okrem vysúšania pleť ani neliečime, ani nehýčkame.“
Dôsledkom je, že takýmto postupom neriešite príčinu, len následky. To sa vám však môže vypomstiť vznikom ďalších problémom a zbytočným dráždením problematickej pokožky.
Problémom mastnej pleti nie je len akné
Pokožka, ktorá produkuje nadmerné množstvo mazu je dôsledok niečoho hlbšieho. Jej pretrvávaním však vzniká prostredie, ktoré praje ďalším problémom s pleťou. Nemusí to však byť vždy len akné.
„Nie každá mastná pleť má alebo v mladom veku mala problémy s akné. Najčastejšie sa v súvislosti s ňou stretávame s rozšírenými pórmi, mastným kožným filmom, zapálenými folikulami, a komedónmi, teda čiernymi bodkami. Mastná pleť podlieha rôznym problémom od akné po rosaceu. Acné Rosacea/Ružovka sa vyskytuje u starších žien aj mužov. Má rôzne charakteristiky, aj spôsoby liečenia, no bohužiaľ, nielen kozmetické.“
Ako sa zbaviť vyrážok s odborníkmi?
Doporučenie kozmetičky Barbory Gráčovej, Bashi Studio:
Základom je navštíviť odborníka - lekára/homeopata/liečitela a zistiť, či naše telo funguje tak, ako má a nemá silný vnútorný zápal.
Odporúčam aj sedenia a liečbu biorezonanciou.
Ak sa v našej pleti a tele nenachádza stafylokok, streptokok a iné baktérie, odporúčam pravidelné čistiace ošetrenie vždy dobre naplánované v rámci cyklu.
Za vyskúšanie stojí aj ozónoterapia.
Základom je tiež vhodná domáca starostlivosť.
Vyberajte si správnu kozmetiku
Ak chémia zlyháva alebo by ste sa jej radšej vyhli, stavte na silu prírodu a vyskúšajte produkty na mastnú pleť s obsahom bylín a minerálov.
Podľa kozmetičky sú vhodné prípravky s obsahom skorocelu, šalvie, levanduľového oleja, alantoínu, sladkého drievka, aloe vera, kaolínu, bisabolu a zinku.
„Všetky tieto zložky sú výborné na redukciu mazu a liečenie prípadných kožných zápalov. Vhodné krémy na mastnú pleť by mali byť nezaťažujúce, s ľahkou konzistenciou a zmatňujúce,“ tvrdí Barbora Gráčová a dodáva: „Na základe skúsenosti odporúčam stredne krycí mejkap s jemnou, skôr fluidovou textúrou, ktorá sa pekne vpije a nezvýrazní každú nerovnosť. Práve tu platí, že menej je viac. Pri mastnej pleti je to veľmi individuálne práve kvôli nejednotnosti kožného povrchu. Niekedy treba poskúšať viacero textúr a krytia. Dôležité je cítiť sa s mejkapom na pleti príjemne.“