SME

Hillary Clintonová: Keď niekoho milujete, odpustíte mu

S úsmevom na tvári zvládla medzinárodný škandál, ktorý vyvolala nevera jej manžela, a rovnako chladnokrvne postupuje aj pri odrážaní útokov počas prezidentskej kampane.

(Zdroj: SITA)

Jej matka Dorothy Rodhamová z Chicaga bola obyčajná žena v domácnosti, pre ktorú bola centrom vesmíru rodina. Manžel, dvaja synovia Hugh a Tony a dcéra Hillary, ktorá sa rozhodne „nepomamila“.

Od detstva si svoj život predstavovala inak. Narodila sa 26. októbra 1947 a v detstve snívala, že sa stane prvou americkou kozmonautkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď mala štrnásť rokov, ponúkla svoje služby NASA, ale dostala zamietavú odpoveď, že so ženami rozhodne nepočítajú. Toto odmietnutie ju natoľko pobúrilo, že sa rozhodla angažovať za práva žien.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenil ju Luther King Boj za ľudské práva, najmä práva žien a detí, sa stal jej celoživotnou mantrou. Už od školských čias sa začala angažovať vo verejnom živote a postupne prenikala do politiky.

Hoci vyrástla v republikánskej rodine, radikálne zmenila politický názor. Obdivovala Martina Luthera Kinga, s ktorým sa dokonca stretla aj osobne a bol jej veľkým vzorom.

Po jeho smrti sa republikánom obrátila chrbtom a definitívne prešla k demokratom, ktorým je verná dodnes.

Prvý veľký záujem verejnosti vyvolala prejavom na dievčenskej škole Wellesley, kde študovala v čase, keď prijímali prvé černošské študentky.

Otvorene kritizovala vtedajšiu strnulú spoločnosť aj prístup republikánov k problematike rasovej neznášanlivosti. Časopis Time ju vtedy označil za hlas mladej generácie.

SkryťVypnúť reklamu

When you accidentally dress like your boss at work.

Fotka uverejnená používateľom Hillary Clinton (@hillaryclinton),Okt 7, 2015 o 5:40 PDT

Hillary Clintonová (vpravo) počas študentských čias

Fešák a „šprtka“ Hillary najskôr vyštudovala politické vedy, neskôr sa vrhla na právnickú fakultu na Yale. Tam sa čoraz viac stávala vďaka svojej horlivej angažovanosti neprehliadnuteľnou.

Všimol si ju aj o rok starší spolužiak Bill Clinton, hoci väčšina ľudí nechápala, ako sa najväčší školský fešák mohol dať dokopy so suchopárnou „šprtkou“.

Napodiv im to od začiatku klapalo. Mali rovné vízie o budúcnosti a obaja neúnavne pracovali na svojej kariére. Hillary pohltilo právo a Bill sa dal na politickú dráhu.

Zosobášili sa 11. októbra 1975 v Arkansase a už v roku 1978 bol Clinton zvolený za guvernéra tohto štátu. Hillary mu výrazne pomohla s kandidatúrou na tento post, dokonca preto výrazne zmenila imidž, zahodila obrovské okuliare a neforemné svetre.

SkryťVypnúť reklamu

Clintonovci sa prezentovali ako ideálna mladá americká rodina. Ich dcéra Chelsea sa narodila v roku 1980.

Z Hillary sa nestal manželov prívesok, jej príjmy z právnickej praxe boli štyrikrát vyššie než plat jej manžela - guvernéra.

V rokoch 1988 a 1991 ju uznávaný právnický časopis National Law Journal zaradil medzi stovku najvplyvnejších právnikov v Amerike. Stále sa však angažovala i v občianskych organizáciách, ktoré chránili a podporovali deti.

40 years ago today, these two tied the knot in the living room of their new home in Arkansas. Happy anniversary, Hillary and Bill!

Fotka uverejnená používateľom Hillary Clinton (@hillaryclinton),Okt 11, 2015 o 8:26 PDT

Pani Bieleho domu Keď sa Bill Clinton rozhodol v roku 1993 kandidovať za 42. prezidenta USA, v predvolebnom boji zohrala podstatnú úlohu. Otvorene to aj priznal počas kampane a vyhlásil, že namiesto jednej si voliči zvolia naraz dve osoby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hillary sa nestala len obyčajnou prvou dámou Spojených štátov. Bola prvou ženou, ktorá mala na tomto poste postgraduálne štúdium a za sebou úspešnú samostatnú kariéru. Dalo by sa povedať, že bola najaktívnejšou prvou dámou v histórii krajiny.

V tomto období však musela prehltnúť poriadne horké pilulky. Už počas Billovej kampane sa prevalila jeho dvanásťročná nevera, no Hillary mu všetko v priamom prenose odpustila.

V roku však 1998 prišla ďalšia facka. Sex Billa Clintona s mladou stážistkou Monikou Lewinskou sa stal medzinárodnou udalosťou roka.

Hillary najprv tvrdila, že ide o účelovú kampaň Billových nepriateľov, ale keď jej manžel aféru priznal, bolo to obrovské poníženie. Pod veľkým tlakom okolia zvažovala rozvod, no nakoniec zostala po manželovom boku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Áno, Bill má svoje slabosti, ale vzhľadom na to, z akého prostredia vyšiel a čím prešiel, je pozoruhodné, že sa dokázal stať takou osobnosťou, akou je, s takými vodcovskými schopnosťami,“ obhajovala svojho muža.

Tvrdila, že sklony k nevere majú na svedomí jeho traumy z detstva, keď bol svedkom konfliktu, ktorý sa odohrával medzi jeho matkou a babičkou. „Každý pozná problémy v rodine. Musí sa im čeliť. Keď niekoho milujete, neopustíte ho, ale pomôžete mu,“ dodala.

Manželia napokon zvládli aj aféru Whitewatergate, v ktorej boli obvinení z realitných a investičných podvodov a prezident prvýkrát v histórii vypovedal pred veľkou porotou.

Merry Christmas!

Fotka uverejnená používateľom Hillary Clinton (@hillaryclinton),Dec 25, 2015 o 6:14 PST

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V období, keď bol Bill Clinton prezidentom a Hillary prvou dámou

Vekom pridala na plyne Už v čase Clintonovho prezidentského úradu sa hovorilo, že americkú politiku riadi jeho žena. No až keď sa skončilo jeho funkčné obdobie, mohla sa Hillary naplno vrhnúť na vlastnú politickú kariéru.

Najskôr sa stala prvou ženskou senátorkou za štát New York a získala si na tomto poste obrovskú popularitu.

V roku 2008 sa rozhodla kandidovať za prezidentku USA. Mala však proti sebe veľmi silného straníckeho konkurenta Baracka Obamu. Hillary napokon vzdala boj až v samotnom závere a Obama jej ponúkol post ministerky zahraničných vecí.

Tento rok je opäť horúcou kandidátkou na prezidentské kreslo. Volebná kampaň je tvrdá, keďže republikáni si chcú po ôsmich rokoch vlády Baracka Obamu za každú cenu vziať späť Biely dom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Povráva sa, že existujú zoznamy škandálov spojených s ambicióznou kandidátkou a niektoré už vyšli najavo. Hovorí sa napríklad o tom, že otcom jej dcéry Chelsey nie je Bill Clinton, ale právnik, ktorý bol kedysi Hillariným kolegom.

Navyše amerických reportérov šokovala Yoko Ono, vdova po Johnovi Lennonovi, ktorá síce podporuje kandidatúru Clintonovej, no napriek tomu vyzradila intímne detaily, ktorými jej v očiach verejnosti viac ublížila než pomohla: „Zišli sme sa viackrát v sedemdesiatych rokoch v New Yorku počas protestov proti vojne vo Vietname a intímne sme sa zblížili. Vyznávali sme rovnaké hodnoty o sexuálnej rovnosti a mali sme krátku romantickú aférku, keď som žila s Johnom na Manhattane. Hillary vtedy študovala na Yale, ale časom sme stratili kontakt. Udivuje ma, ako dobre sa jej darí a prajem jej len to najlepšie.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

From the bottom of my heart: Thank you, Iowa. -H

Fotka uverejnená používateľom Hillary Clinton (@hillaryclinton),Feb 1, 2016 o 9:23 PST

Veľký škandál vyvolala aj kniha bývalého politického poradcu Rogera Stona. Ten totiž tvrdí, že Hillary psychicky a fyzicky týrala svojho manžela.

Podľa autora mával prezident na tvári a na krku podozrivé škrabance, ktoré zvádzal na nepozornosť pri holení, rany však pripomínali skôr stopy po ženských nechtoch než po žiletke.

Stone navyše tvrdí, že Hillary sa vedela rýchlo rozzúriť a potom hádzala do Billa všetko, čo jej prišlo pod ruku, napríklad aj popolník. Tento obraz sa veľmi nezhoduje s verejnou maskou kultivovanej dámy.

Clintonovci sú však tvrdí hráči, vo vysokej politike zvyknutí na všetko, a tak ich podobné útoky nemôžu odradiť. Vo volebnej kampani Bill stojí verne po Hillarinom boku a všemožne ju podporuje aj ich dcéra, ktorá len nedávno priznala, že je druhýkrát tehotná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak by bola na jeseň Hillary Clintonová vo svojej kampani úspešná, v januári by sa nasťahovala do Bieleho domu a prvýkrát v histórii USA by sa stalo, že by si manželia vymenili posty v najvyššom štátnom úrade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 127
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 722
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 103
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 824
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 585
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 382
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 226
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 995
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 926
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 231
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 215
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 654
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu