SME

Hudba podporuje schopnosť učiť sa už od útleho veku

Hudba dokáže výrazne podporiť schopnosť učenia sa, pamäť, kreativitu a produktivitu.

(Zdroj: Fotolia.com)

Na Standfordskej univerzite prišli vedci na to, že počúvaním klasickej hudby dochádza k mozgovým aktivitám na určitých miestach.

Činnosť mozgu sledovali prostredníctvom magnetickej rezonancie. Tá poskytla obrázky častí mozgu, ktoré pracovali počas jednotlivých fáz počúvania hudby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hudba prenikala do oblastí v mozgu, ktoré súvisia s udržiavaním pozornosti, generovaním predpokladov, predstáv a pamäťou. Záverom výskumu bolo, že hudba sústavne pomáha zlepšovať a podporovať činnosť mozgu a udržiava ho v pozore.

SkryťVypnúť reklamu

K podobným záverom došli aj vedci vo Francúzsku, ktorí nechali vysokoškolských študentov učiť sa z dvoch rôznych študijných materiálov.

Jeden z nich bol nahrávkou hodinovej prednášky s klasickou hudbou v pozadí, druhý bol len nahrávkou prednášky bez hudby.

Výsledky testov z vedomostí, ktoré študenti nadobudli na prednáške dopadli lepšie v skupine, ktorá sa učila z prednášky s hudbou.

Vedci sa tak zhodli na tom, že hudba pomáha študentom dostať sa do emocionálneho nastavenia, ktoré im umožňuje otvorenejšie prijímanie informácií a teda aj dopomáha k vytvoreniu optimálnejšieho prostredia na učenie sa a prácu.

Hudba od útleho veku

Vzhľadom na dokázané, aj keď len veľmi ťažko merateľné, výsledky vplyvu hudby na mozog a jeho schopnosť pracovať a učiť, zavádzajú čoraz intenzívnejšie do rozvrhu hudobnú výchovu aj školy.

SkryťVypnúť reklamu

„Masírovanie“ mozgu hudbou je užitočným pomocníkom už aj pre deti útleho veku. Potvrdila to aj učiteľka hudby Eliška Hatinová: „Výučba hudobnej výchovy alebo hudby, rovnako ako tanca a drámy, je veľmi dôležitá pre dieťa v každom veku. Od detí ako samozrejmosť očakávame akademické výsledky a vzdelávanie v klasických disciplínach ako sú matematika, jazyk, prírodoveda, neskôr biológia či chémia. Niektoré krajiny na svete považujú za základnú gramotnosť aj hudbu. Považujú za samozrejmé, že sa ich dieťa v rannom veku učí hrať na 1-2 nástroje a učí sa čítať noty.“

Zmyslom takejto výučby nie je mať len hudobne nadané dieťa, ale rozvíjať jeho schopnosť myslenia, logiky a kombinatoriky, ktorú hudba podporuje.

K téme sa vyjadruje:

Eliška Hatinová, učiteľka hudby, The British International School v Bratislave, Nordangliaeducation.com

SkryťVypnúť reklamu

Hudba a pamäť

„Tréning pamäte začína už od pexesa. To, čo sa hudbou do pamäte detí ukladá, je väčšinou prepojené sluchovo aj vizuálne, v tanci ešte podporené pohybom a v dráme dejom. Je dokázané, že deti si lepšie pamätajú hudbu, ak je prepojená s emóciou, teda ak skladbu alebo hudobné predstavenie naplno prežijú ako zážitok. Vtedy je aj pamäť naplno aktívna a dieťa je schopné zapamätať si najviac,“ hovorí Eliška Hatinová.

Hudba uľahčuje učenie sa ďalších exaktnejších predmetov. Nakoniec, aj hudobné tóny sú určitým vzorcom, rovnicou, majú svoju logiku.

Ak má dieťa hudobné zážitky, na ktorých sa môže spolupodieľať, rozvíja sa kreatívne. Dieťa, ktoré vie hrať na klavíri, sa ľahšie učí matematiku či ďalšie vedy ako dieťa, ktoré sa hudbe nevenuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozvíja sa uňho časovo-priestorové vnímanie potrebné na poznávanie, porovnávanie a nachádzanie spojitostí. Počúvanie hudby súvisí aj s učením cudzích jazykov.

Podľa učiteľky hudby je pri oboch činnostiach maximálne zapojený sluch. Vzniká synergia a jednotlivé činnosti sa ovplyvňujú vzájomne. Hudba obohacuje učenie cudzích jazykov a učenie cudzích jazykov posilňuje možnosti vnímania hudby.

Robiť dve veci naraz?

Ako rodičom sa vám už možno stalo, že namiesto sústredeného učenia ste svoje dieťa našli nad učebnicami so slúchadlami na ušiach.

Prvou reakciou je dieťaťu toto rozptýlenie hudbou zrušiť. Je pravda, že učenie s hudbou v pozadí nesedí každému a nie je vhodné pri ktorejkoľvek činnosti. Aj podľa odborníčky je lepšie, ak sa dieťa venuje len jednej činnosti a učí sa bez hudby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hudobný psychológ Mats Küssner z Kráľovskej hudobnej akadémie sledovaním svojich študentov zistil, že hudba ako pozadie je vhodná pri určitých typoch učenia.

To, čo vám alebo vášmu dieťaťu pri práci a učení robí dobre, je však vždy najlepšie zistiť metódou pokus-omyl, pretože každý je iný a niekomu hudba môže v určitej situácií vyhovovať, iného rušiť.

Vplyv hudby na myslenie:

Hudba v pozadí pomáha pri:

  • Čítaní s porozumením

  • IQ testoch

  • Vizuálnom vyhľadávaní informácií

  • Učení slovnej zásoby cudzieho jazyka

Hudba v pozadí škodí pri:

  • Verbálnej pamäti

  • Vizuálnej pamäti

  • Zapamätávaní čísel

Hudobná výchova na Slovensku

Bežná výučba hudby na slovenských základných školách trvá 45 minút raz týždenne. Na Britskej medzinárodnej škole, ktorá je zameraná na posilnenie hudobnej výchovy a učenie hudbou, majú deti vo veku 2-11 rokov hodinu hudby 60 minút týždenne, od 11-14 rokov 90 minút a od 14-18 rokov 4x60 minút týždenne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Posledné štyri roky je možné si na tejto škole hudbu voliť ako jeden zo skúškových predmetov, v 16 rokoch robia študenti IGCSE exam - Cambridge skúšku z hudby a v 18 rokoch môžu získať IB diplom, čo je v podstate medzinárodne uznávaná maturita.

Novinkou na Britskej medzinárodnej škole, ktorá ju robí výnimočnou, sú osnovy zostavené profesionálnym tímom špecialistov - hudobníkov z univerzity Juilliard School v New Yorku.

Hudba posilňuje sebavedomie

Ak sa rozhodnete, že svoje dieťa dáte na hudobný krúžok, kde sa naučí hrať na hudobnom nástroji alebo spievať, robíte to s predpokladom, že bude so svojim talentom vystupovať pred väčšou či menšou skupinou ľudí.

Postavenie dieťaťa pred obecenstvo sa môže zdať ako stresujúca záležitosť pre malé krehké stvorenie, no opak je pravdou. Je to vhodný spôsob, ako v dieťati pestovať vieru v svoje schopnosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Deti majú rôzne sebavedomie, podmienené vrodeným predpokladom alebo výchovou a prostredím, v ktorom žijú. Vystupovanie na pódiu výrazne podporuje ich prirodzené sebavedomie. Môže to byť v zbore, ako sólový hráč, v zvončekovom súbore, či sláčikovom orchestri,“ objasňuje Eliška Hatinová.

S hudbou prichádza vnútorný pokoj

„Hudba lieči“ je heslo, ktoré pozná snáď každý. Okrem toho aj spája a pomáha mysli relaxovať. Na svete existujú desiatky hudobných štýlov a každému pomáha niečo iné.

V niektorých ľuďoch prebúdzajú rôzne žánre rôzne druhy emócií alebo zosilňujú aktuálne pocity. Sami možno poznáte momenty, keď sa cítite neskutočne dobre a pozitívne naladení a pustíte si hudbu, ktorá vás ešte viac vnútorne rozžiari.

Ale poznáte aj momenty, keď sa cítite smutní a pustíte si tomu zodpovedajúcu hudbu, ktorá vám pomôže dostať zo seba slzy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Hudba sa tiež využíva ako liečebná alebo skôr rehabilitačná metóda. Hudobná terapia sa využíva u predčasne narodených detí, ktoré sa upokojujú počúvaním uspávaniek zo špeciálnych miniwalkamanov.

Pri počúvaní hudby im srdce bije pravidelnejšie a ich pulz je stabilný. V ordinácií zubára či na pôrodnej sále hudba slúži ako nástroj, ktorý pomáha akceptovať a znižovať bolesť.

Je súčasťou rehabilitácie pacientov po mozgovej mŕtvici a dokáže spomaliť postup Alzheimerovej choroby.

No aj zdravému človeku poslúži ako meditačný nástroj, ktorý upokojí myseľ a zníži pocity úzkosti či stresu. Je však na vás, aby ste zistili, aký hudobný štýl vám prospieva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 522
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 283
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 551
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 927
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 503
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 184
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 008
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 023
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 090
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 056
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 141
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 087
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 652
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 236
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 879
  8. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 6 160
  1. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  2. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  3. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  4. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  5. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  6. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  7. Tupou Ceruzou: Pandemická
  8. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
SkryťZatvoriť reklamu