SME
reklama

Hudba podporuje schopnosť učiť sa už od útleho veku

Hudba dokáže výrazne podporiť schopnosť učenia sa, pamäť, kreativitu a produktivitu.

(Zdroj: Fotolia.com)

Na Standfordskej univerzite prišli vedci na to, že počúvaním klasickej hudby dochádza k mozgovým aktivitám na určitých miestach.

Činnosť mozgu sledovali prostredníctvom magnetickej rezonancie. Tá poskytla obrázky častí mozgu, ktoré pracovali počas jednotlivých fáz počúvania hudby.

Hudba prenikala do oblastí v mozgu, ktoré súvisia s udržiavaním pozornosti, generovaním predpokladov, predstáv a pamäťou. Záverom výskumu bolo, že hudba sústavne pomáha zlepšovať a podporovať činnosť mozgu a udržiava ho v pozore.

K podobným záverom došli aj vedci vo Francúzsku, ktorí nechali vysokoškolských študentov učiť sa z dvoch rôznych študijných materiálov.

Jeden z nich bol nahrávkou hodinovej prednášky s klasickou hudbou v pozadí, druhý bol len nahrávkou prednášky bez hudby.

Výsledky testov z vedomostí, ktoré študenti nadobudli na prednáške dopadli lepšie v skupine, ktorá sa učila z prednášky s hudbou.

Vedci sa tak zhodli na tom, že hudba pomáha študentom dostať sa do emocionálneho nastavenia, ktoré im umožňuje otvorenejšie prijímanie informácií a teda aj dopomáha k vytvoreniu optimálnejšieho prostredia na učenie sa a prácu.

Hudba od útleho veku

Vzhľadom na dokázané, aj keď len veľmi ťažko merateľné, výsledky vplyvu hudby na mozog a jeho schopnosť pracovať a učiť, zavádzajú čoraz intenzívnejšie do rozvrhu hudobnú výchovu aj školy.

„Masírovanie“ mozgu hudbou je užitočným pomocníkom už aj pre deti útleho veku. Potvrdila to aj učiteľka hudby Eliška Hatinová: „Výučba hudobnej výchovy alebo hudby, rovnako ako tanca a drámy, je veľmi dôležitá pre dieťa v každom veku. Od detí ako samozrejmosť očakávame akademické výsledky a vzdelávanie v klasických disciplínach ako sú matematika, jazyk, prírodoveda, neskôr biológia či chémia. Niektoré krajiny na svete považujú za základnú gramotnosť aj hudbu. Považujú za samozrejmé, že sa ich dieťa v rannom veku učí hrať na 1-2 nástroje a učí sa čítať noty.“

Zmyslom takejto výučby nie je mať len hudobne nadané dieťa, ale rozvíjať jeho schopnosť myslenia, logiky a kombinatoriky, ktorú hudba podporuje.

K téme sa vyjadruje:
Eliška Hatinová, učiteľka hudby, The British International School v Bratislave, Nordangliaeducation.comeliska-hatinova.jpg

Hudba a pamäť

„Tréning pamäte začína už od pexesa. To, čo sa hudbou do pamäte detí ukladá, je väčšinou prepojené sluchovo aj vizuálne, v tanci ešte podporené pohybom a v dráme dejom. Je dokázané, že deti si lepšie pamätajú hudbu, ak je prepojená s emóciou, teda ak skladbu alebo hudobné predstavenie naplno prežijú ako zážitok. Vtedy je aj pamäť naplno aktívna a dieťa je schopné zapamätať si najviac,“ hovorí Eliška Hatinová.

Hudba uľahčuje učenie sa ďalších exaktnejších predmetov. Nakoniec, aj hudobné tóny sú určitým vzorcom, rovnicou, majú svoju logiku.

Ak má dieťa hudobné zážitky, na ktorých sa môže spolupodieľať, rozvíja sa kreatívne. Dieťa, ktoré vie hrať na klavíri, sa ľahšie učí matematiku či ďalšie vedy ako dieťa, ktoré sa hudbe nevenuje.

Rozvíja sa uňho časovo-priestorové vnímanie potrebné na poznávanie, porovnávanie a nachádzanie spojitostí. Počúvanie hudby súvisí aj s učením cudzích jazykov.

Podľa učiteľky hudby je pri oboch činnostiach maximálne zapojený sluch. Vzniká synergia a jednotlivé činnosti sa ovplyvňujú vzájomne. Hudba obohacuje učenie cudzích jazykov a učenie cudzích jazykov posilňuje možnosti vnímania hudby.

Robiť dve veci naraz?

Ako rodičom sa vám už možno stalo, že namiesto sústredeného učenia ste svoje dieťa našli nad učebnicami so slúchadlami na ušiach.

Prvou reakciou je dieťaťu toto rozptýlenie hudbou zrušiť. Je pravda, že učenie s hudbou v pozadí nesedí každému a nie je vhodné pri ktorejkoľvek činnosti. Aj podľa odborníčky je lepšie, ak sa dieťa venuje len jednej činnosti a učí sa bez hudby.

Hudobný psychológ Mats Küssner z Kráľovskej hudobnej akadémie sledovaním svojich študentov zistil, že hudba ako pozadie je vhodná pri určitých typoch učenia.

To, čo vám alebo vášmu dieťaťu pri práci a učení robí dobre, je však vždy najlepšie zistiť metódou pokus-omyl, pretože každý je iný a niekomu hudba môže v určitej situácií vyhovovať, iného rušiť.

Vplyv hudby na myslenie:

Hudba v pozadí pomáha pri:

  • Čítaní s porozumením
  • IQ testoch
  • Vizuálnom vyhľadávaní informácií
  • Učení slovnej zásoby cudzieho jazyka

Hudba v pozadí škodí pri:

  • Verbálnej pamäti
  • Vizuálnej pamäti
  • Zapamätávaní čísel

Hudobná výchova na Slovensku

Bežná výučba hudby na slovenských základných školách trvá 45 minút raz týždenne. Na Britskej medzinárodnej škole, ktorá je zameraná na posilnenie hudobnej výchovy a učenie hudbou, majú deti vo veku 2-11 rokov hodinu hudby 60 minút týždenne, od 11-14 rokov 90 minút a od 14-18 rokov 4x60 minút týždenne.

Posledné štyri roky je možné si na tejto škole hudbu voliť ako jeden zo skúškových predmetov, v 16 rokoch robia študenti IGCSE exam - Cambridge skúšku z hudby a v 18 rokoch môžu získať IB diplom, čo je v podstate medzinárodne uznávaná maturita.

Novinkou na Britskej medzinárodnej škole, ktorá ju robí výnimočnou, sú osnovy zostavené profesionálnym tímom špecialistov - hudobníkov z univerzity Juilliard School v New Yorku.

Hudba posilňuje sebavedomie

Ak sa rozhodnete, že svoje dieťa dáte na hudobný krúžok, kde sa naučí hrať na hudobnom nástroji alebo spievať, robíte to s predpokladom, že bude so svojim talentom vystupovať pred väčšou či menšou skupinou ľudí.

Postavenie dieťaťa pred obecenstvo sa môže zdať ako stresujúca záležitosť pre malé krehké stvorenie, no opak je pravdou. Je to vhodný spôsob, ako v dieťati pestovať vieru v svoje schopnosti.

„Deti majú rôzne sebavedomie, podmienené vrodeným predpokladom alebo výchovou a prostredím, v ktorom žijú. Vystupovanie na pódiu výrazne podporuje ich prirodzené sebavedomie. Môže to byť v zbore, ako sólový hráč, v zvončekovom súbore, či sláčikovom orchestri,“ objasňuje Eliška Hatinová.

S hudbou prichádza vnútorný pokoj

„Hudba lieči“ je heslo, ktoré pozná snáď každý. Okrem toho aj spája a pomáha mysli relaxovať. Na svete existujú desiatky hudobných štýlov a každému pomáha niečo iné.

V niektorých ľuďoch prebúdzajú rôzne žánre rôzne druhy emócií alebo zosilňujú aktuálne pocity. Sami možno poznáte momenty, keď sa cítite neskutočne dobre a pozitívne naladení a pustíte si hudbu, ktorá vás ešte viac vnútorne rozžiari.

Ale poznáte aj momenty, keď sa cítite smutní a pustíte si tomu zodpovedajúcu hudbu, ktorá vám pomôže dostať zo seba slzy.

Hudba sa tiež využíva ako liečebná alebo skôr rehabilitačná metóda. Hudobná terapia sa využíva u predčasne narodených detí, ktoré sa upokojujú počúvaním uspávaniek zo špeciálnych miniwalkamanov.

Pri počúvaní hudby im srdce bije pravidelnejšie a ich pulz je stabilný. V ordinácií zubára či na pôrodnej sále hudba slúži ako nástroj, ktorý pomáha akceptovať a znižovať bolesť.

Je súčasťou rehabilitácie pacientov po mozgovej mŕtvici a dokáže spomaliť postup Alzheimerovej choroby.

No aj zdravému človeku poslúži ako meditačný nástroj, ktorý upokojí myseľ a zníži pocity úzkosti či stresu. Je však na vás, aby ste zistili, aký hudobný štýl vám prospieva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

reklama

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 707
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 765
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 834
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 034
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 016
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 682
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 144
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Unicef Slovensko: Inšpirujúce ženy a ich úloha pri formovaní lepšieho sveta
  2. Mária Melková: U ocka upratovať nemusím! Čo s rozdielnymi pravidlami v dvoch domovoch po rozvode.
  3. Mária Melková: Moje dieťa ku mne po rozvode odmieta chodiť. Čo mám robiť?
  4. Věra Tepličková: Krehké deti alebo Keď blogerka vybočí zo zaužívaných koľají
  5. Lucia Nicholsonová: Načo sa zahadzovať s deťmi? Obzvlášť s tými chudobnými?
  6. Věra Tepličková: Život s introvertným dieťaťom, manželom alebo rodičom
  7. Martin Pollák: Generácia Alfa
  8. Mária Melková: Moje deti, Tvoje deti, naše deti - mýty o živote v zošívaných rodinách
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 823
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 560
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 392
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 752
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 391
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 354
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 166
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 430
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu