Zdravé kĺby znamenajúzdravý a bezbolestný pohyb. Akékoľvek poškodenie kĺbov či už úrazom alebo v dôsledku choroby ovplyvní mobilitu človeka, a tým aj jeho každodenný život.
Artróza je degeneračné ochorenie pohybového aparátu, ktorým trpí až 12 percent populácie. S vekom sa riziko tohto ochorenia zvyšuje, pretože kĺby a chrupavky, rovnako ako všetko v našom tele, starnú a opotrebúvajú sa. Bolestivé kĺby dokážu človeku poriadne znepríjemniť život.
Donedávna bola jedinou možnosťou zlepšenia zdravotného stavu pacientov výmena kĺbu endoprotézou alebo užívanie analgetík.
K téme sa vyjadruje:
Roman Fano, ortopéd, Celltherapy
V posledných rokoch však dávajú nádej ľuďom trpiacim artrózou ich vlastné kmeňové bunky, ktoré sú akýmsi malým zázrakom z nášho tela.
Moderná samoliečba
Po aplikácii do okolia postihnutého miesta majú kmeňové bunky schopnosť premeniť sa na iný, špecializovaný druh buniek, vyhľadať miesto poškodenia a postupne ho zregenerovať. Celý zákrok pritom netrvá viac než zopár hodín.
„Bunky potrebné na liečbu sa najčastejšie získavajú z tukového tkaniva, pretože z tuku je ich možné získať najviac a tento odber je bezbolestný. Ich aplikácia dokáže zmierniť bolesť kĺbu alebo predĺžiť jeho životnosť o niekoľko rokov,“ hovorí ortopéd Roman Fano.
Pacienti môžu ešte v ten istý deň odísť domov po vlastných nohách, tento spôsob liečby ich nevyradí z denného kolotoča povinností. Po mesiaci si už môžu užívať radosť z pohybu bez bolestí a obmedzenia.
„Liečba kmeňovými bunkami je optimálnou voľbou aj pre ľudí, ktorí majú rôzne závažné ochorenia, ktoré im nedovoľujú podstúpiť výmenu poškodeného kĺbu za umelý. Často sa jedná o starších pacientov s ochoreniami srdcovocievneho systému, napríklad po srdcových infarktoch alebo po náhlych cievnych príhodách,“ dodáva Roman Fano.
Štyri tipy ako udržať kĺby zdravé
Starnutiu a opotrebovaniu kĺbov, samozrejme, nezabránime, ale niekoľkými prevenčnými aktivitami môžeme dopomôcť k ich zdravému fungovaniu a dlhšej životnosti.
1.Hýbte sa!
Jedno zo základných pravidiel zdravých kĺbov je zdravý pohyb. Mnoho vrcholových športovcov trpí na sklonku kariéry veľkými bolesťami kĺbov, avšak tie dostávajú počas rokov súťaženia a výkonov poriadne zabrať.
Pravidelný pohyb je však alfou a omegou zdravého tela, a teda aj kĺbov. Tie nebudú stuhnuté a lenivé.
V prípade, že máte sedavé zamestnanie, prejdite sa aspoň raz za hodinu po kancelárii alebo sa aspoň poriadne ponaťahujte.
2.Skoncujte s nadváhou a obezitou
Čím viac kilogramov musia naše kĺby niesť, tým viac sú zaťažené a trpia. Ide najmä o kĺby dolných končatín a chrbticu.
Aj malý úbytok hmotnosti ich dokáže odľahčiť. Ak teda trpíte nadváhou či obezitou, riziko, že budete mať v budúcnosti problémy s kĺbmi, je vo vašom prípade vyššie.
3.Nepreceňujte svoje sily
Ak pociťujete bolesť kĺbov aj niekoľko dní po cvičení, zrejme ste precenili svoje sily.
Nabudúce dbajte na to, aby ste svoje telo príliš nepreťažili, pretože to môže viesť k úrazu alebo trvalému poškodeniu kĺbov. Najideálnejšími cvičeniami sú chôdza, bicyklovanie, plávanie alebo silové tréningy.
4.Zdravá strava
Nezdravé, mastné a ťažké jedlá by vo vašom jedálničku mala vystriedať zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny, ryby a dostatok bielkovín.
Samozrejmosťou by mal byť denný príjem tekutín, v priebehu dňa sa odporúča vypiť 2 – 3 litre čistej vody alebo bylinných čajov.