Silné a husté vlasy sú vysnívaným symbolom krásy a vitality. Nerady preto vidíme, keď nám vypadávajú. Sú prirodzené obdobia, kedy ich strácame viac, najmä na jeseň a tiež na jar.
Prirodzený je tiež každodenný úbytok vlasov, ak však prekročí stovku denne, a vlasy sú na vankúši a všade, je načase s tým niečo robiť.
Vlasy totiž môžu signalizovať rôzne ochorenia, napríklad štítnej žľazy či očí. Často sa s nadmerným vypadávaním vlasov stretávame aj pri diétovaní, keď organizmu nedoprajeme potrebné množstvo výživy.
Návštevu odborníka, ktorý zistí príčinu vypadávania vlasov teda neodkladajte.
Diagnostike pomáha moderná technika
Podľa dermatologičky Lucie Filovej je základom zistenia príčiny vypadávania vlasov podrobná anamnéza, „ niekedy už na základe nej dokážeme určiť diagnózu a odporučiť vhodnú terapiu.
Ak je príčina padania vlasov napriek dôkladnej anamnéze stále nejasná, máme k dispozícii moderné diagnostické pomôcky ako je digitálna trichoskopia a fototrichogram.
Sú to neinvazívne metódy, ktoré slúžia na dermatoskopickú diagnostiku ochorení vlasov a pokožky hlavy.“ Pomocou týchto metód sa môže pacient vyhnúť kožnej biopsii a zbytočnej jazve.
K téme sa vyjadruje
Dermatologička Lucia Filová z kliniky dermatológie a estetickej medicíny Dermarevolta.
Ako to funguje?
Pomocou digitálnej trichoskopie dokáže lekár zhodnotiť samotný vlas, vlasové folikuly a pokožku hlavy, „pred vyšetrením skrátime v oblasti patologických zmien vlasy strojčekom na jeden milimeter a urobíme snímku, o dva dni sa urobí druhá snímka a pomocou špeciálneho softvéru vyhodnotíme potrebné údaje,“ objasňuje dermatologička Lucia Filová.
Pri diagnostike často krát spolupracuje s praktickým lekárom, gynekológom alebo endokrinológom, „na základe našich odporúčaní urobia doplnkové vyšetrenia, ktoré nám pomôžu stanoviť príčinu vypadávania vlasov“, dodáva odborníčka.
Ako môžeme vlasom pomôcť?
Vhodná výživa
Vlasy potrebujú pestrú stravu, bohatú na vitamíny, minerály, najmä železo a zinok. Doprajte si červené mäso, ryby, zelenú zeleninu ako je špenát, kel, brokolica ale i vajíčka, sušené ovocie a orechy.
Prírodné kúry
Urobte si proti vypadávaniu vlasov masku zo žĺtka, olivového oleja, citrónovej šťavy a bieleho jogurtu. Naneste na vlasy, zabaľte do mikroténového vrecka a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom opláchnite.
Výborná je tiež jemná masáž hlavy, ktorá posilní vlasové korienky.
Keď domáca starostlivosť nestačí
Ak ste už vyskúšali rôzne domáce spôsoby zlepšenia stavu a nepomáhajú, môžete sa obrátiť na odborníkov, „čo sa týka samotnej liečby, okrem klasických možností máme dnes k dispozícii mezoterapiu alebo aplikáciu vlastnej plazmy do oblasti vlasovej pokožky.
Ide o injekčné metódy, kedy pomocou mnohonásobných vpichov tenkou ihličkou do pokožky hlavy vpravujeme liečebné látky. V prípade mezoterapie sú to zväčša roztoky obsahujúce peptidy medi, zinok, kofeín, vitamíny, adenozín a iné.
Aplikácia nie je jednorazová, proces je potrebné opakovať v intervaloch ktoré určí lekár, celkovo však minimálne osemkrát. Pri PRP metóde aplikujeme podobným spôsobom vlastnú plazmu pacienta bohatú na trombocyty a rastové faktory.
Obe metódy je ideálne kombinovať s LED terapiou, ktorá pri pravidelnej aplikácii výrazne redukuje padanie vlasov,“ opisuje možnosti liečby Lucia Filová .
Keď už niet cesty späť
Mnoho mužov no čoraz viac i žien trpí alopéciou, teda plešatosťou. Riešením môže byť transplantácia vlastných vlasov, alebo najnovšie aj implantácia umelých biokompatibilných vlasov Biofibre.
„Pri transplantácii vlastných vlasov je nutné, aby mal pacient kvalitné odberové miesto s dostatočnou hustotou vlasov na záhlaví, odkiaľ sa najskôr odoberú štepy, ktoré sa následne transplantujú na požadované miesta,“ vysvetľuje odborníčka a objasňuje výhody Biofibre, „pri implantácii umelých vlasov Biofibre podmienka kvalitného odberového miesta odpadá, pretože pacientovi neodoberáme žiadne štepy, ale priamo implantujeme umelý vlas“.