Medzinárodný deň vody, ktorý každý rok oslavujeme 22. marca, je dobrou príležitosťou si pripomenúť, prečo je voda jednou z najdôležitejších vecí na svete.
Celý svet si v tento deň pripomína, aké je potrebné a nevyhnutné chrániť vodné zdroje, dodržiavať pitný režim a aspoň na chvíľu sa sústredí na myšlienku, že prístup k čistej vode je základom prežitia.
Známy fakt, že dospelý človek by mal denne vypiť približne 2 litre tekutín, zaznieva zo všetkých strán a odborníci na výživu dostanú priestor, aby zdôraznili, prečo je pre ľudský organizmus nevyhnutné pravidelne dopĺňať tekutiny.
Podľa informácií UNESCO v období medzi rokmi 1990 a 2010 získalo prístup k čistej pitnej vode 2,3 miliardy ľudí, čo je pozitívne číslo.
Stále to však nestačí. Viac ako 700 miliónov ľudí stále nemá prístup k bezpečnej pitnej vode a viac ako 2 miliardy ľudí, prevažne dievčat a žien nemá potrebné zabezpečenie osobnej hygieny.
Na ženy oveľa viac vplýva nedostatok vody ako na mužov. Dehydratácia neovplyvňuje len telesné funkcie, ale aj duševnú pohodu.
Aby ste doviedli svoje telo k dehydratácii, nepotrebujete veľa. Už strata 1,5 % vody z tela, pričom telo je tvorené približne 60 % vody, zapríčiňuje miernu dehydratáciu.
Tá je príčinou mnohých problémov, nielen pocitu smädu. Môže viesť k pocitom únavy, páchnucemu dychu alebo nebezpečnejším súvislostiam ako je nesústredenosť, napríklad pri šoférovaní.
Profesori z amerických univerzít tiež upozornili na to, že spôsobuje aj zhoršenie nálady, najmä u mladých žien. Venuje sa tomu štúdia „Mierna dehydratácia má vplyv na náladu mladých zdravých žien“, ktorú publikoval Journal of Nutrition Ingestive Behavior and Neurosciences.
Ak vás obchádza smútok a neviete prečo, skúste sa napiť vody. Úsmev by sa mal dostaviť v dohľadnom čase.
Pitný režim je dôležitý aj pre psychickú výkonnosť
Výsledky štúdie priniesli nové zistenia. „Prvé škodlivé efekty dehydratácie vedci spozorovali veľmi rýchlo, prejavili sa v priebehu 12 – 16 hodín od nedostatočného príjmu tekutín. Účastníčky experimentu v dotazníkoch uvádzali únavu, celkové zhoršenie nálady, neschopnosť sa sústrediť na úlohy,“ hovoria autori štúdie.
Čo to znamená v praxi? Tento experiment potvrdzuje, že voda je dôležitá nie len pre fyzické, ale aj pre duševné zdravie ľudí.
„Ak patríte medzi ľudí, ktorí v behu denných povinností zabúdajú na pitný režim, kvalita vášho života môže byť ovplyvnená práve nedostatkom tekutín,“ uvádza štúdia.
Dôležité je aj to, čo pijete
Koncom roka 2014 realizovala podobný prieskum Katedra výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Autori štúdie sledovali súvis pitného režimu a celkového životného štýlu s nedostatkom horčíka. Výsledky potvrdili dávnejšie zistenia, že nesprávne stravovanie a životný štýl spôsobuje, že až tretine dospelej populácie na Slovensku chýba tento životne dôležitý prvok.
„Slovenský prieskum signalizuje niekoľko dôvodov nedostatku horčíka. Medzi ženami je špecifickým problémom vysoká hodnota indexu BMI. U mužskej časti populácie sa potvrdila korelácia nedostatku horčíka s vyšším vekom a nadmerným solením,“ zhodnotil štúdiu Zdeněk Zadák, vedúci centra pre výskum a vývoj FN Hradec Králové, ktorý hodnotil výsledky prieskumu.
Viac informácií nájdete na Magnesia.sk.