Lesklokôrovka lesklá je u nás známa najmä pod názvom Reishi alebo Ganoderma. V Ázii sa táto cenná liečivá huba využíva už viac ako štyritisíc rokov na liečebné účely.
V minulosti však bola pre bežných smrteľníkov neprístupná. Cisári ju skrývali za múrmi svojich palácov, jej zázračné účinky si užívali len vyvolení.
Ako už názov napovedá, povrch jej klobúka je lesklý a má žltú až červenohnedú farbu. Huba parazituje na koreňoch opadavých stromov a rastie najmä v letnom a jesennom období.
Odkedy začali v Japonsku, Číne a Malajzii v minulom storočí s jej umelým pestovaním tejto, sprístupnili sa jej liečivé účinky širokej verejnosti.
Reishi v ázijských krajinách považujú za hubu nesmrteľnosti, vitality, zdravia a sily. Je zapísaná v čínskom zozname liekov, v našich končinách sa využíva ako výživový doplnok.
Na baktérie i vírusy
Reishi má výrazný antibakteriálny a antivírusový účinok. Pomáha predchádzať najmä chrípkovým ochoreniam, spomaľuje rast obávaného helikobaktera, je účinná v boji s bronchitídou, herpesovými infekciami, oparom, dokáže dokonca zmenšiť poškodenie buniek pri ochoreniach pečene.
Na alergiu
Reishi obsahuje najviac triterpenoidov zo všetkých liečivých húb, ktoré sú známe pre svoje antialergické a protizápalové pôsobenie. Pomáha aj pri reume a kožných prejavoch alergie.
Proti cukrovke
Látky obsiahnuté v reishi znižujú hladinu cukru a tuku v krvnom sére, preto je vhodné užívať výťažky z nej pri cukrovke druhého typu.
Omladzuje
Reishi pôsobí priaznivo na nervový a hormonálny systém. Upokojuje, zlepšuje pamäť, schopnosť sústrediť sa a pomáha pri nespavosti.
Navyše, zvyšuje okysličenie organizmu, čo výrazne revitalizuje a omladzuje. Radi ju preto využívajú aj športovci.
Pre srdce
Reishi podľa klinických testov znižuje vysoký krvný tlak a cholesterol. Priaznivé výsledky má pri búšení srdca a arytmii.