SME

Navštívte miesta v Čechách, ktorých sa dotkol panovník Karol IV.

V Českej republike a najmä v Prahe sa tento rok oslavuje sedemsto rokov od narodenia kráľa Karola IV., ktorý tu podmienil vznik významných stavieb a inštitúcií. Tie stoja za vašu pozornosť.

Karlov most v PraheKarlov most v Prahe (Zdroj: CzechTourism/Libor Sváček)

Karol IV. Luxemburský patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti európskych dejín. Bol rímskym cisárom, ale aj českým kráľom.

Jeho meno poznamenalo históriu, architektúru aj umenie v Českej republike a niekoľko významných stavieb a diel je pomenovaných práve po ňom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyberte sa do Prahy za oslavami a zážitkami, ktoré vám prinesie niekdajší život tohto panovníka a budovateľa.

Zaujímavosti o Karolovi IV.:

  • Jeho skutočné meno bolo Václav, meno Karol bolo jeho birmovné meno

  • Vojnu a boje nenávidel a nevyužíval ich na dosiahnutie svojich cieľov

  • Od pápeža preto vymohol náboženské osamostatnenie Čiech

  • Karol sa v roku 1346 stal po korunovácii cisárom Karolom IV

  • V tom istom roku, ako tridsaťročný, stratil otca

  • Okrem množstva významných budov a stavieb, v roku 1348 založil Karlovu univerzitu, prvú v strednej Európe

  • Počas svojho života sa oženil štyrikrát

  • Vďaka tomu, že na územie Čiech za jeho života nevkročila nepriateľská noha, si vyslúžil prezývku Pater patrie – Otec vlasti

SkryťVypnúť reklamu

Dom „U Kamenného zvonu“: miesto Karolovho narodenia

Priamo na Staromestskom námestí v srdci historického centra Prahy sa nachádza dom z 13. storočia. Pred a v dobe narodenia Karola IV. to bol domov jeho rodičov, Jána Luxemburského a Elišky Přemyslovny.

SkryťVypnúť reklamu

V dobe, keď sa Karol IV. narodil tu žili preto, lebo Pražský hrad bol po požiari neobývateľný. Dom je pomenovaný podľa zvonu, ktorý visí na jednom z jeho rohov.

Zrejme práve v tejto gotickej rezidencii sa 14. mája 1316 narodil budúci panovník. Počas návštevy môžete nazrieť i do historických interiérov stavby, kde usporadúva výstavy Galéria hlavného mesta Prahy.

Karlov most: najstarší most Prahy

Karlov most, pôvodne nazývaný Pražský či Kamenný, dnes nesie meno svojho zakladateľa, cisára Karola IV. Most je dlhý 518 m, široký necelých 10 m a stojí na 16 pilieroch.

Je postavený z pieskovcových kvádrov, do malty sa podľa legiend pridávalo mlieko i víno. Kedysi slúžil najmä ako najrýchlejšie spojenie dvoch brehov rieky Vltavy, no dnes je epicentrom stretu umelcov a turistov a slúži výhradne ako pešia zóna.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti zdobí Karlov most tridsať sôch a súsoší, no jediná socha, ktorá nie je z kameňa, ale z kovu je socha svätého Jána Nepomuckého.

Legenda vraví, že ak sa na pár sekúnd dotknete jeho sochy, splní sa vám vaše prianie. Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii mosta, navštívte Múzeum Karlovho mosta, ktoré sídli na Křižovnickom námestí v tesnej blízkosti Staromestskej mosteckej veže.

Zdroj: CzechTourism/Dagmar Veselková

Plodný rok 1348

Mimoriadne úspešný karlovský rok 1348 je zaznamenaný vo všetkých českých učebniciach dejepisu. V marci začal Karol IV. budovať Nové Mesto pražské, ktorého centrom sa stalo dnešné Karlovo námestie, neskôr založil aj hrad Karlštejn a kláštor benediktínov nazvaný Na Slovanech či Emauzy.

Karlštejn, predtým nazývaný aj Karlův Týn, bol vybudovaný pre uloženie kráľovských pokladov, počas nájazdov husitov tu dokonca boli uložené korunovačné klenoty po dobu 200 rokov. V apríli 1348 však poznamenal Karol IV. českú históriu aj inak. Bolo založené „Pražské vysoké učení“, prvá univerzita v strednej Európe, ktorá v súčasnosti nesie meno svojho zakladateľa: Univerzita Karlova.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Srdcom rozsiahleho komplexu v Starom Meste je Karolínum, najstarší dochovaný univerzitný internát. V najväčšej sále sa konajú promócie a slávnostné zhromaždenia, občas sú objekty Karolína otvorené v rámci výstav a koncertov.

Zdroj: CzechTourism/Ladislav Renner

Karol IV. poznal silu termálnych prameňov

Český panovník vedel, aká sila sa skrýva v prameňoch tečúcich v okolí jeho panstva. Objavil ich vraj náhodne na jednej z jázd so svojou družinou po lesoch.

Sám sa presvedčil o jej moci, keď mu voda z prameňov pomohla vyliečiť zranenú nohu. Vo Varoch nechal postaviť prvé domy, ktoré slúžili na kúpeľné účely.

To bol počiatok vzniku mesta Karlove Vary. Sláva kúpeľov rástla predovšetkým vďaka návštevám významných hostí a šľachty.

Chodili sa sem liečiť osobnosti ako Beethowen, František Jozef I., Paganini, Chopin, Mozart či Freud. Aj v súčasnosti si miestne kúpeľné metódy vyskúšali hollywoodske hviezdy ako Jude Law, Antonio Banderas, John Malkowich, Robert De Niro či herečka Renée Zellwegerová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pražský hrad a katedrála sv. Víta

Zásluhou Karola IV. sa na Pražskom hrade obnovil starý kráľovský palác a spoločne so staviteľmi Matyášom z Arrasu a Petrom Parléřom sa zaslúžil aj o budovanie katedrály sv. Víta, ktorá symbolizuje obdobie vrcholnej gotiky v dejinách budovania Prahy.

Kráľ si vážil aj svojich predkov. Nechal postaviť novú kráľovskú hrobku a dal do nej previezť ostatky českých kráľov a cirkevných hodnostárov. Za dušu i srdce katedrály sa považuje kaplnka sv. Václava.

Vo dverách osadených v severnom portáli uvidíte bronzový kruh, ktorého sa údajne zachytil sv. Václav tesne pred svojou smrťou. Dvere v juhozápadnom rohu kaplnky vedú do korunnej komory, v ktorej sú uložené české korunovačné klenoty.

Zdroj: CzechTourism/Martin Mařák

Hodovanie podľa Karola IV.

Súčasťou cestovateľských zážitkov je možnosť objaviť v sebe pravého gurmána. Ním bol aj Karol IV. Dokázal si pochutnať na šťuke s mandľovou plnkou, zverine, dobrom víne či chlebe s maslom, ktoré patrilo k jeho obľúbeným jedlám. Zverina bola v tej dobe znakom bohatstva a preto na stole nemohla chýbať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Panovník obľuboval aj korenené jedlá. Aromatické pokrmy a výrazné chute boli znakom aristokratov, za koreniny sa považovali aj orechy či ovocie.

Korenilo sa bielym zázvorom, škoricou, horčičnými semienkami či šafránom. Ako silne veriaci kresťan jedol Karol IV. biely chlieb a bochníky sa pre neho piekli v špeciálnej veľkosti, aby padli presne do ruky. Jeho slabosťou bolo tiež maslo, ktorého bolo málo ako väčšiny mliečnych výrobkov v tej dobe.

Český kráľ však dodržiaval aj pôst, ktorý mal očisťovať od hriechov. Ten mu jedného dňa zachránil život. Najatý vrah mu v roku 1331 otrávil raňajky.

No keďže ešte vtedy mladý kráľ držal pôst pred omšou, pokusu o atentát unikol. Umrelo však mnoho dvoranov a mladý kráľ si vtedy domyslel, že ho chráni vyššia moc. Na jeho stole si hostia a rodina často pochutnávali na medzinárodnej kuchyni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príčinou boli aj jeho štyri manželky, každá z inej časti Európy. Na jeho stôl sa preto dostávali pochúťky z Luxemburska, Francúzska či Nemecka.

Kráľ rád cestoval, takže svoju kuchyňu neustále rozširoval o nové chute. Z Francúzska si priniesol lásku k vínu, z Talianska lásku k sladkému.

Tipy na výlet:

Život Karola IV. – celoročná výstava v Národnom pedagogickom múzeu mapuje život veľkého panovníka, Otca vlasti. Výstavu s tematikou jeho života nájdete od 1. apríla aj na hrade Veveří či v pôsobivej Staromestskej mosteckej veži v Prahe.

Pozorovanie karlovarskej oblohy – súčasťou kúpeľov Karlove Vary je hvezdáreň, v ktorej môžete pozorovať po nociach oblohu. Od 8. apríla si hvezdáreň pripravila výstavu týkajúcu sa svetelného znečistenia ako nežiaduceho efektu na naše životné prostredie a ponúka naďalej možnosť sledovať krásy nočnej oblohy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Karol vo Varoch – príďte sa zabaviť na hraných prehliadkach Karlových Varov v spolupráci s pouličným divadlom Viktora Braunreitera. Sprievodca vás prevedie mestom a predstaví vám všetko zaujímavé od momentu, keď tu Karol IV. prvýkrát skolil jeleňa a objavil liečivé pramene.

Viac podujatí nájdete na Kudyznudy.cz.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 267
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 142
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 231
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 545
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 142
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 125
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 779
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


2

Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 366
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 78 721
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 59 298
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 170
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 455
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 670
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 7 631
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola. 7 617
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Tupou Ceruzou: Medvede
SkryťZatvoriť reklamu