Vlastná strecha nad hlavou je pre mnohých ľudí nielen životnou ambíciou, ale aj položkou, ktorá poriadne zaťaží domáci rozpočet.
Okrem novostavieb sú v ponuke aj staršie byty, ktoré môžu byť lacnejšie, vo väčšine prípadov si však vyžadujú rozsiahlejšiu rekonštrukciu.
Finančne náročný tak nie je len nákup samotného bytu, ale aj bytového zariadenia, doplnkov či elektrospotrebičov.
Väčšinou sa rekonštrukcia týka najmä kuchýň a kúpeľní. Veľmi dôležitým parametrom pri nákupe novej kuchyne sú bezpochyby spotrebiče, ich vybavenie, množstvo funkcií, obsluha, spôsob zabudovania a tiež úspornosť.
Investícia do spotrebičov však nie je krátkodobá záležitosť, preto je dôležité brať do úvahy najmä výdavky na prevádzku domácnosti.
Vo všeobecnosti platí, že ak chcete ušetriť, výmene starého za nové by ste sa nemali brániť. Ušetriť nemalé prostriedky môžete práve správnym výberom spotrebiča.
Energetické štítky na spotrebičoch pomôžu zorientovať sa pri výbere najúspornejšieho typu. Okrem toho môžete ušetriť aj správnym používaním spotrebičov.
Zabudnite na chladničku po starej mame
Najväčšími požieračmi elektrickej energie sú chladničky a mrazničky, keďže pracujú nepretržite 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Celkovo dokážu spotrebovať až 26% energie.
„Dnešné spotrebiče sú oveľa úspornejšie ako staré modely a dokážu ušetriť až 60%, preto sa investícia do nového modelu určite oplatí,“ informuje Vladimír Sušil z internetového obchodu Hej.sk.
Neinvestujte do opráv starých spotrebičov, zvážte radšej ich výmenu za nové. Aj v prípade, že sú staré spotrebiče ešte funkčné, môže vám ich výmena ušetriť nemalé peniaze. Podiel na spotrebe elektriny v domácnosti pri novej chladničke a mrazničke poklesne i pod 10 %.
Tip: Ako kupovať chladničku a mrazničku?
Pri kúpe novej chladničky si všímajte hlavne energetický štítok, ktorý uvádza energetickú účinnosť výrobku na stupnici od A+++ po G, kde A+++ predstavuje najnižšiu spotrebu, zatiaľ čo písmeno G signalizuje veľmi vysokú spotrebu energie. Pri výbere chladničky či mrazničky treba zvoliť správny typ, ktorý svojím objemom vyhovuje potrebám domácnosti. „Príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče spôsobujú zbytočné energetické straty,“ uvádza Vladimír Sušil. Chladnička by tiež nemala stáť v blízkosti sporáka alebo vykurovacieho telesa. Čím vyššia je teplota okolia, tým vyššia je spotreba energie na to, aby sa vo vnútri udržala požadovaná teplota.
Na šetrenie je dobré myslieť už pri nákupe. S výberom spotrebičov si dajte na čas, produkty porovnávajte a radšej niekoľkokrát "merajte", až potom sa presuňte k nákupu. Pomôžu vám v tom rôzne porovnávacie portále. Napríklad Spotrebitelskytest.sk, kde nájdete porovnanie cien aj recenzie na konkrétne produkty.
Ušetriť môžete aj správnym používaním spotrebičov. Napríklad časté otváranie chladničky má taktiež výrazne negatívny vplyv na celkovú spotrebu elektriny.
Ak nemáte chladničku a mrazničku s automatickým odmrazovaním, pravidelne odstraňujte námrazu z výparníka. Námraza výparník tepelne izoluje a znižuje chladiaci výkon.
Energiu môžete ušetriť aj pri varení
Odstránením nesprávnych návykov môžete pri varení výrazne ušetriť čas i energiu. Podstatný vplyv na spotrebu energie má aj výber vhodných spotrebičov na prípravu jedla.
V novostavbách a rekonštruovaných kuchyniach sa využívajú najmä sklokeramické varné dosky, ktoré sú však energeticky náročné.
„Výhodnejšou alternatívou je indukčná sklo-keramická doska. energia sa prenáša striedavým magnetickým poľom priamo do materiálu hrnca, kde sa mení na teplo ,“ hovorí Vladimír Sušil.
Štyrikrát menej energie spotrebujete napríklad aj pri varení s pokrievkou. Na varenie tak treba používať nádoby s celou plochou priliehajúcou k ohrevnej ploche.
Priemer dna hrnca má zodpovedať priemeru varnej zóny alebo platne. V prípade, že máte elektrický sporák s viacstupňovou reguláciou, určite ju využívajte.
„Pri zapnutí platne zvoľte najvyšší stupeň, po dosiahnutí potrebnej teploty prepnite na nižší. Na nižší stupeň môžete regulátor prepnúť aj pár minút pred dovarením, čím využijete zbytkové teplo varnej zóny,“ radí Sušil.
Šetrite nielen energiu, ale aj čas
Už dávno neplatí, že ručným umývaním riadu ušetríte. Umývačky síce potrebujú na svoju prevádzku elektrickú energiu, ale náklady na jej spotrebu sa vyrovnajú tým, koľko pritom ušetríte vody a taktiež času.
„Najnovšie modely už dokázali ísť so spotrebou vody aj pod 10 litrov bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo kvalitu umývania,“ upresňuje Vladimír Sušil.
Ušetriť môžete aj používaním rýchlovarnej kanvice, ktorá vďaka rýchlosti ohrevu ponúka úspornejší spôsob zohrievania vody ako plynové či elektrické varné dosky.
Pri najmodernejších kanviciach si môžete dokonca nastaviť, na akú teplotu má byť voda ohriata. Zohrievajte však len také množstvo vody, aké potrebujete, aby ste zbytočne neplytvali.
Autor: Romana Otočková