Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila výsledky prieskumu o správaní sa školákov vo veku 11, 13 a 15 rokov, ktorý realizovala v školskom roku 2013/2014.
Prieskum sa týkal zdravia, spokojnosti, socioekonomických otázok ale i komunikácie s rodičmi. Na Slovensku bolo do štúdie zapojených 130 škôl a takmer desať tisíc žiakov.
Tínedžeri a prvé pokusy o fajčenie, alkohol a náhlenie sa za rýchlym dosiahnutím dospelosti patria už neodmysliteľne k sebe. Štúdia však prekvapivo zistila, že počet tínedžerov, ktorí fajčia klesol počas piatich rokov z 24 na 17%.
Výrazný pokles zaznamenalo tiež pitie alkoholu, z 21 na 13%. Z 29 na 24% dokonca poklesol počet tínedžerov, ktorí sa môžu pochváliť sexuálnymi skúsenosťami.
Zaujímavé však je, že jedno zo štyroch dievčat drží v honbe za štíhlou líniou diétu alebo sa snaží nejakým spôsobom schudnúť. Až polovica z dievčat vo veku 15 rokov si myslí, že je tučná.
Tento fakt je práve v kritickom období dospievania alarmujúci, pretože prudký rast a vývoj si vyžaduje príjem dôležitej výživy.
Navyše dievčatá si často mýlia formovanie postavy vplyvom hormonálnych zmien do ženských kriviek s priberaním. Majú však celkovo lepšie stravovacie návyky ako chlapci a zjedia viac ovocia a zeleniny.
Dievčatá majú tiež v porovaní s chlapcami väčšie problémy s psychickýcm zdravím, podliehajú zlej nálade až depresii, častejšie sa u nich vyskytuje nízke sebavedomie a pocit, že pred nimi nie je žiadna budúcnosť.
Pijeme viac sladených nápojov i alkoholu
Slovenskí tínedžeri sa vo väčšine skúmaných otázok držali okolo priemeru, avšak vo vyššej miere sa u nás pijú sladené nápoje, alkohol a v porovnaní s priemerom majú viacerí skúsenosti s fajčením. Pod priemerom sa nachádzame napríklad v sexuálnych skúsenostiach.
Nižšie je u nás pravdepodobne aj povedomie o ochrane, pretože menej opýtaných ako je priemer použilo pri sexe kondóm alebo užíva hormonálnu antikoncepciu.
Dobrou správou je, že Slovensko patri medzi krajiny s najvyšším percentom pohybovej aktivity.
Naši tínedžeri ľahšie komunikujú o problémoch s matkami, avšak komunikácia s otcom je výrazne horšia ako v ostatných krajinách.
Štúdia tiež zistila, že menej spokojní sú tínedžeri, ktorí pochádzajú z chudobnejších rodín. Pociťujú viac stresu, majú horšie fyzické a duševné zdravie a vnímajú nižšiu podporu rodiny.
Autor: Janette Sucha