Opuch, zápal, pulzujúca bolesť. S extrakciou, teda vytrhnutím zuba, prichádza približne dvojtýždňové rizikové obdobie, ktoré si môžete nesprávnou či nedostatočnou starostlivosťou poriadne skomplikovať.
Je preto dôležité mať tie správne informácie na boj so zdravotnými problémami, ktoré zvyčajne prichádzajú s týmto zákrokom.
Začnite už doma
Starostlivosť spojená s extrakciou sa začína ešte pred samotným zákrokom, a to základným úkonom ústnej hygieny.
„Predovšetkým je dôležité poriadne si doma vyčistiť zuby. Extrakcia sa len zriedkavo vykonáva spontánne. Väčšina ľudí už tuší, že ide na vytrhnutie zuba, pretože je zub mimoriadne bolestivý. Prípadne sú na extrakciu objednaní. Ak však idete na tento zákrok so zvyškami potravy na zuboch, zvyšujete šancu, že rana zapáli alebo že sa rozšíri už existujúci zápal,“ hovorí stomatológ Pavol Andel.
Zároveň dodáva, že pred zákrokom je dôležitý aj ďalší kľúčový krok. „Mali by ste si ústa poriadne vypláchnuť ústnou vodou.
Kvalitná ústna voda sa „vpije“ do ďasien a vydrží naviazaná na sliznici až dvanásť hodín, počas ktorých chráni pred baktériami. Ideálne sú ústne vody, ktorých účinnou zložkou je chlórhexidín, a ktoré neobsahujú alkohol.
Chlórhexidín je najosvedčenejšou antibakteriálnou látkou, v stomatológii je považovaný za akýsi zlatý štandard chemickej kontroly povlaku.“
Správne načasovanie
Pri akejkoľvek liečbe platí, že to, čo nám v určitej fáze pomáha, môže mať v inej chvíli opačný efekt. Rovnako je to aj pri starostlivosti o ústnu dutinu, ktorá sa spája s extrakciou.
K téme sa vyjadruje:
Pavol Andel, stomatológ, CURAPROX Slovensko, Curaprox.sk
Vhodne načasované by mali byť napríklad ľadové obklady. „Chlad sťahuje cievy, preto je počas prvých hodín po extrakcii prikladanie vrecka s ľadom efektívne v tlmení opuchu. Zároveň čiastočne pôsobí aj ako analgetikum. Ľadové obklady však nepoužívajte dlhšie ako dvadsaťštyri hodín od zákroku. Po ustúpení prvotného opuchu totiž začnú mať chlad opačný efekt – rana je nedostatočne prekrvená a pomalšie sa hojí,“ vysvetľuje Pavol Andel.
Upozorňuje tiež na riziko, ktoré sa spája s neuváženým ochladzovaním opuchnutého miesta.
„Nikdy si neprikladajte ľad či mrazenú potravinu priamo na pokožku, ale vždy zabalené do uteráka či utierky. Keď ste ešte pod anestéziou, líce máte znecitlivené a pri priamom kontakte s pokožkou si môžete spôsobiť omrzliny.“
Správne načasovanie je veľmi dôležité aj pri vyplachovaní rany. Mnoho ľudí si myslí, že je dobré vypláchnuť ranu hneď po vytrhnutí zuba. Či už siahnete po repíkovom odvare alebo po ústnej vode, robíte chybu.
„Vyplachovaním rany tesne po zákroku narušíte vytváranie krvnej zrazeniny, ktorá má ranu uzavrieť. Tým nielen spomalíte hojenie, ale aj zvýšite pravdepodobnosť vzniku takzvaného suchého lôžka, ľudovo známeho aj ako zápal okostnice,” hovorí stomatológ.
Antibakteriálny a protizápalový efekt, ktorý by sme chceli dosiahnuť vyplachovaním po zákroku, plní už spomínané vyplachovanie pred ním.
Chlórhexidín chráni až dvanásť hodín, druhý raz preto vyplachujeme ústnu dutinu približne dvanásť hodín po extrakcii. Potom dvakrát denne, zhruba dva týždne.
Pavol Andel vopred upozorňuje na neželaný vedľajší efekt chlórhexidínu, ktorému sa však dá vyhnúť, ak sa o výbere ústnej vody poradíte s lekárom.
„Pri dlhšom používaní chlórhexidínu dochádza k pigmentácii zubnej skloviny. Na trhu sú však aj ústne vody, v ktorých sú chemické reakcie upravené tak, že sa zuby sfarbujú len minimálne alebo vôbec. Pritom je zachovaný plnohodnotný účinok chlórhexidínu.“
Jemnosť nadovšetko
Pri starostlivosti o extrakčnú ranu sa treba riadiť základným pravidlom – jemnosť nadovšetko. Platí to o výplachoch, čistení zubov aj o konzumácii potravy.
„Pri vyplachovaní ústnou vodou necháme roztok len zľahka obmývať hojacu sa ranu. Príliš intenzívne vyplachovanie by mohlo mechanicky narušiť regenerujúce sa tkanivo, riskovali by sme tiež vypláchnutie krvnej zrazeniny,“ vysvetľuje Pavol Andel.
Jemnosť je nevyhnutná aj pri mechanickom čistení zubov, preto je okolie rany najlepšie čistiť extrémne jemnou chirurgickou kefkou. Ak ju nemáte a miesto extrakcie je bolestivé, približne dva týždne používajte na týchto miestach iba výplachy ústnou vodou.
„Všetky ostatné zuby však čistíme normálne, vynechávame iba nevyhnutné miesta,“ zdôrazňuje Pavol Andel.
"Do tretice treba spomenúť jemnosť pri jedle - niekoľko dní po zákroku radšej uprednostňujte kašovitú stravu. Hrubšia potrava sa oveľa ľahšie zachytí v rane. V nej sa po niekoľkých hodinách začne rozkladať a bráni tak jej hojeniu. Keď pacient pocíti, že niekoľko dní po extrakcii sa mu bolesť v mieste zákroku znova vrátila, často je to spôsobené práve tým, že mu v rane uviazol kúsok jedla, napríklad zrnko ryže. To bráni hojeniu a spôsobuje bolesť,“ hovorí Pavol Andel.
Ako užívať lieky
Bežnou súčasťou poextrakčnej liečby je užívanie analgetík. Ideálne je, ak ústna voda spolu s ľadovými obkladmi dokážu čo najviac zamedziť bolesti, ale niekedy sú lieky proti bolesti nevyhnutné. „V prípade, ak je bolesť intenzívna alebo má pacient nižší prah bolesti, je prirodzené siahnuť po analgetikách. Môžu to byť lieky proti bolesti, ktoré má pacient vyskúšané a vie, že mu zaberajú,“ odporúča stomatológ. Niekedy treba siahnuť dokonca po antibiotikách. „V špecifických prípadoch sú potrebné, avšak len po porade so zubným lekárom. Závisí to aj od typu zákroku a stavu, v akom je rana. Používanie chlórhexidínovej ústnej vody pomáha predísť lokálnemu zápalu, ktorý začína na povrchu sliznice. V niektorých prípadoch sa však antibiotikám aj tak nevyhneme,“ dodáva Pavol Andel.
Pavol Andel, stomatológ, CURAPROX Slovensko, Curaprox.sk