Najčastejším a najrozšírenejším problém s močovými cestami býva klasický zápal. Už menej sa však hovorí o syndróme hyperaktívneho močového mechúra. Podľa magazínu Urgent trpí týmto ochorením v Európe 10-15 % ľudí.
Neustále nutkanie na močenie si mnohí mýlia práve so spomínaným zápalom močových ciest, avšak pri syndróme hyperaktívneho močového mechúra nejde o zápal ale o falošný pocit naplnenia močového mechúra a okamžité nutkanie na močenie.
Výskum tohto ochorenia sa venuje komunikácii nervového systému, ktorý dáva pokyn na vyprázdnenie ale i výstelke močového mechúra, lebo reaguje prehnane aktívne.
Pacientov s týmto ochorením najviac trápi neodkladná potreba močiť, ktorá im výrazne znižuje komfort života. Všade kam prídu hľadajú záchody, vyhýbajú sa cestovaniu a dokonca obmedzujú pitný režim.
Syndróm hyperaktívneho močového mechúra často prezývajú aj klamárskym mechúrom a vyskytuje sa v každej vekovej kategórii a dokonca i u detí. K rizikovým faktorom, ktoré prispievajú k vzniku tejto diagnózy patrí stres, obezita, depresia, alkohol, veľké množstvo kofeínu a u žien aj počet pôrodov.
Existujú spôsoby liečby tejto diagnózy, lekári však upozorňujú, že je dôležité ju podchytiť čo najskôr.
Nepríjemná inkontinencia
O inkontinencii, teda neželanom úniku moču sa doteraz hovorilo najmä v súvislosti s vyšším vekom. Môže k nej však dôjsť v akomkoľvek veku. Vyvoláva ju mnoho príčin, medzi najčastejšie patrí infekcia, pokles panvového dna, u mužov zväčšenie prostaty, poruchy mozgu či nádory.
Rozlišujeme stresovú inkontinenciu pri ktorej uniká malé množstvo moču pri zmenách polohy, tela, zakašľaní, smiechu, či zdvíhaní bremien. Urgentná inkontinencia je typická pre starších ľudí, reflexná inkontinenciu je zasa dôsledkom neurologického problému a inkontinenciu z pretekania sa týka najmä starších mužov so zväčšenou prostatou.
Táto diagnóza sa tiež rozdeľuje do rôznych stupňov podľa intenzity úniku moču na občasný únik moču po kvapkách, častý únik prúdom moču a trvalý únik. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Pri stresovej inkontinencii, ktorou trpí u nás viac ako tristotisíc žien sa odporúča cvičenie panvového dna, farmakoterapia, či operačná liečba takzvanou TVT páskou.
Novinka, s ktorou sa môžete operácii vyhnúť
Novinkou u nás je ošetrenie erbiovým laserom Fotona, ktoré zlepšuje kvalitu epitelu močovej rúry, množstvo kolagénu v jej okolí a cievne zásobovanie a silu svaloviny. Toto ošetrenie trvá približne pol hodinu a je úplne bezbolestné.
Pacientke sa zavedie do pošvy zrkadlo a následne sa laserovou sondou ošetruje predná pošvová stena a okolie močovej rúry. Laser nie je ablatívny, čiže na rozdiel od všetkých ostatných používaných laserov nespôsobuje poškodenie a odlúpenie povrchových vrstiev sliznice, ktoré bývajú často príčinou komplikácií pri tradičných zákrokoch.
Podľa lekárky Ivety Hasovej je táto procedúra určená pre ženy, ktoré trápi ľahká až stredná forma stresovej inkontinencie, neúčinkuje u nich liečba posilňovaným panvového dna a chcú sa vyhnúť chirurgickému zákroku.
"Pri tomto zákroku nie je potrebná hospitalizácia, nespôsobuje poškodenie slizníc a rekonvalescencia je rýchla a nie sú pri nej potrebné žiadne analgetiká a antibiotiká," dodáva odborníčka.