Glaukóm, ľudovo zelený zákal, je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie druhou najčastejšou príčinou slepoty na svete.
V dňoch 6. – 13. marca si svet pripomína Svetový týždeň glaukómu. Vedci sa tejto problematike venujú neustále a postupne sa približujú k rozlúšteniu príčin tohto ochorenia.
Glaukóm je všeobecne považovaný za ochorenie oka, v ktorom citlivosť na očný tlak spôsobuje poškodenie sietnice a očného nervu.
Poškodenie začína v periférnom zornom poli a pokračuje smerom k stredu, až kým nespôsobí úplnú slepotu.
Problémom glaukómu je, že je náročné ho zachytiť dostatočne skoro, aby sa zabránilo nezvratným škodám na zrakovom nerve. V jeho počiatočnom štádiu totiž pacient nemusí mať vôbec žiadne ťažkosti. Doterajšia liečba glaukómu vychádza najmä zo znižovania očného tlaku v oku.
Zvyšujúci sa vnútroočný tlak je jedným z nápadnejších rpejavov tohto problému. Občas sa pridruží nepríjemný pocit v oku sprevádzaný s rozmazaným videním alebo zvýšená únavnosť oka.
Neskôr sa môže objaviť aj bolesť hlavy na strane chorého oka, ktorá súvisí s poruchou samoregulácie prietoku krvi v optickom nerve. Výsledkom je, že pacienti niekedy prídu na kontrolné vyšetrenie až s nezvratnými poškodeniami v oku.
Objavujú sa nové príčiny glaukómu
Už výskumy pred rokom 2010 naznačovali, že glaukóm nie je len obyčajné ochorenia oka, ale môže byť podobný iným chorobám centrálnej nervovej sústavy.
„Vývoj glaukómového poškodenia oka môže v skutočnosti vznikať v opačnom poradí, než sme si doteraz mysleli. Môže začínať v mozgu, pokračovať do zrakového nervu až v neskorších štádiách choroby môžu byť poškodené štruktúry v oku,“ hovorí o nových poznatkoch Peter Žiak z očnej kliniky UVEA Mediklinik.
4 zaujímavé fakty o glaukóme
Predpokladá sa, že do roku 2020 bude celosvetovo glaukómom trpieť až 80 miliónov ľudí.
Riziko straty zraku v dôsledku glaukómu sa po dosiahnutí veku 55 rokov zvýši 7-krát.
Až 10 % ľudí s glaukómom, ktorí dostávajú súčasnú liečbu, nakoniec stratí zrak.
Slepota je po rakovine a srdcových ochoreniach tretím najčastejším zdrojom strachu ľudí.
Aká je účinná prevencia?
V súčasnosti platí, že pravidelné očné vyšetrenia sú najlepšou formou prevencie pred glaukómom. Včasné odhalenie a prípadná liečba dokážu zaistiť celoživotne funkčný zrak u väčšiny ľudí.
Všeobecne platí, že si treba dať skontrolovať oči každé 2 až 4 roky pred 40-tkou, po nej každé dva až tri roky a v dôchodcovskom veku každých 12 mesiacov.
Ľudia s cukrovkou, s rodinnou anamnézou glaukómu alebo napríklad ľudia s tmavou pleťou by mali očného špecialistu navštevovať pravidelnejšie, keďže sú štatisticky viac vystavení riziku rozvoja glaukómu.
Podľa očnej lekárky Lenky Jurečekovej, „stopercentný spôsob, ako zamedziť vzniku glaukómu v tejto chvíli nepoznáme. Avšak vedecké štúdie preukázali prospešnosť viacerých druhov správania, ktoré znižujú riziko rozvoja zeleného zákalu.“
Pravidelný pohyb a cvičenie
Pravidelné mierne cvičenie je prínosom pre zdravie ako také. Podľa vedeckých štúdií ale fyzické aktivity ako chôdza alebo beh tri a viackrát týždenne dokážu pomôcť aj pri znižovaní vnútroočného tlaku, ktorý je hlavnou príčinou devastácie zraku v prípade glaukómu.
Výsledky anglickej štúdie ukázali, že tí ľudia, ktorí sa venovali miernemu telesnému cvičeniu po dobu asi 15 rokov, mali o 25 % nižšie riziko vnútroočného tlaku.
Naznačuje to súvislosť medzi sedavým spôsobom života a faktormi vedúcimi k vzniku glaukómu.
Pre dosiahnutie pozitívneho zdravotného efektu je nutnou podmienkou pravidelnosť cvičenia. Preto odborníci odporúčajú druhy cvičení na rutinnej báze ako napríklad joga.
Konzumácia potravín bohatých na dusičnany
Strava bohatá na dusík pomáha udržiavať vysokú hladinu kyslíka v krvi a v dôsledku toho prispieva k znižovaniu hustoty krvi, znižovaniu krvného tlaku, a tým zabraňuje vzniku zrazenín.
Hoci viacero druhov zeleniny obsahuje tieto prospešné látky, významný preventívny účinok na rozvoj glaukómu sa pozoroval najmä po konzumácii listovej zeleniny.
Preto aj ľudia so správnou životosprávou, ktorí častejšie konzumujú túto zeleninu, trpia ochorením glaukómu menej často.
Ďalšie „preventívne opatrenia“:
Nefajčiť
Udržiavať si správnu telesnú hmotnosť
Minimalizovať poškodenia oka v dôsledku slnečného žiarenia