Vedci z Univerzity v Ohio našli súvislosti medzi migrénou a emocionálnym zneužívaním v detstve. Pri svojej štúdii sledovali vyše 14 000 ľudí vo veku 24 až 32 rokov. U 14 percent z tejto skupiny bola diagnostikovaná migréna.
Len emocionálne zneužívanie
Podľa autorky výskumu doktorky Gretchen Tietjen majú emocionálne zneužívané deti až o 52% vyššiu pravdepodobnosť vzniku migrény v dospelosti. Nejde pritom o sexuálne alebo fyzické zneužívanie ale výlučne o citovú záležitosť, psychické týranie.
Účastníkom výskumu položili kľúčovú otázku, ´ako často vám rodičia alebo iní dospelí hovorili veci, pri ktorých ste sa cítili nepríjemne, odmietnutí alebo nemilovaní, a prežívali ste duševnú bolesť?´.
47% účastníkov štúdie uviedlo, že boli psychicky zneužívaní, 18 percent priznalo fyzické týranie ako je bitie, kopanie, či zhodenie na zem, a 5% uviedlo sexuálne zneužívanie. Až 61 percent z tých, ktorí trpia migrénami priznalo emocionálne zneužívanie v detstve.
U tých, ktorí neboli citovo zneužívaní bola pravdepodobnosť vzniku migrény zanedbateľná. Vedci však priznali, že na presné mechanizmy vzniku migrény v súvislosti s psychickým týraním bude potrebný ďalší výskum.
Je ale dôležité aby lekári pri liečbe migrény zvážili i tento nový fakt.
Čo všetko sa považuje za psychické týranie?
Psychické týranie alebo emocionálne zneužívanie býva ťažko rozpoznateľné. Obeť ho vníma ako duševnú bolesť, pocit ublíženia, krivdy.
Medzi psychické násilie patrí ponižovanie, zosmiešňovanie, kritizovanie, nadávanie, osočovanie, manipulácia, vytváranie stresujúceho prostredia, napätia, neistoty.