Vo svojej poslednej knihe tvrdíte, že vek je len číslo, lenže je to skutočne tak?
Keď zalovím v pamäti, moja mama nikdy neriešila, či je mladá. V práci postupovala podľa odpracovaných rokov, starším ľuďom sa vtedy prejavovala úcta a vek bol výhodou. Kult mladosti sa stal len v posledných desaťročiach svetovým trendom, zrazu starnúť nie je v móde. Dožívame sa vyššieho veku, ale neznamená to, že musíme byť polovicu života staré. Kozmetické firmy už začali zo sloganov vypúšťať slovo „omladzovanie“, pretože ženy ponižuje. Väčšina z nás nechce byť nasilu mladá, chce len dobre vyzerať. Najhoršie je, že celý život sa učíme, ale nikto nás neučí ako starnúť. Kde ubrať, kde pridať...
Honba za večnou mladosťou sa u niektorých žien podobá posadnutosti, je vôbec možné zachovať si mladosť vo vyššom veku?
Zo svojej skúsenosti môžem povedať, že žien, ktoré vekom rezignovali, je viac než tých, čo sa naháňajú za elixírmi. Lebo vedia, že mladosť nie je povrchová omietka, ale to, ako sa cítime a ako nás vnímajú druhí. Nemáme vzory. Na očiach verejnosti je málo uznávaných zrelých žien, takže veľa päťdesiatničiek nemá chuť vystrkovať rožky. Veď naše mamy išli do dôchodku po päťdesiatke. Lenže, my sme ešte viac ako desať rokov v aktívnom veku. Moje knihy označujú za motivačné, ja si však myslím, že v nich len ženám kamarátsky prehováram do duše, pretože ak nám slúži zdravie, byť ženou je úžasné v každom veku.
Zo všetkých strán sa na nás valia rady a informácie, ako máme žiť, ako sa máme stravovať. Ťažko sa v tom orientuje, čo si vyberáte vy?
Po mnohých skúsenostiach verím viac prírodným riešeniam. Naučil ma to môj dedo. Bežne si ordinoval horkú bylinu a kefír, červené víno s čili papričkou, a tvrdil, že ak to telu robí dobre, je to liek. Až keď zomrel, mama mi prezradila, že bol senzibil, napríklad vedel zbaviť človeka bolesti. Dožil sa deväťdesiatky. Kiež by som po ňom zdedila nejaký výnimočný gén.
V čom robia podľa vás dnešné ženy v honbe za mladosťou najväčšie chyby?
Všetky sme nervózne a netrpezlivé. Ani ja nie som výnimkou. Hľadáme okamžité riešenia, najradšej také, ktoré sa dajú kúpiť. Pred siedmimi rokmi som sa začala venovať starému čínskemu umeniu I ťing, niektorí mu hovoria veštenie, ale sú to skôr životné vzorce. I ťing je geniálny v tom, že už pred päťtisíc rokmi za hlavnú ľudskú chybu označil nespokojnosť a strach. Znie to ako klišé, ale aj vek je o strachu a nespokojnosti a odohráva sa v hlave, podľa toho, či si veríme, alebo nie. Potom sa cítime a vyzeráme tak, ako svojmu telu velíme. Kým som toto pochopila, žila som z extrému do extrému.
Začínali ste ako modelka, neskôr ste boli hlásateľkou, moderátorkou a napokon ste začali písať knihy. Ako sa u vás prepájali tieto obdobia?
Dostala som od otca lekciu a zapamätala som si ju na celý život. Počas štúdia na právnickej fakulte som robila modelku, rodičia mi to tolerovali ako záľubu, ale keď som už ako hotová právnička išla po promócii na konkurz na hlásateľku do STV a vyhrala ho, otec sa ma doma s ľadovým výrazom spýtal: A to si chceš celý život iba pudrovať nos?! Ty máš na viac! Na túto vetu som si spomenula vždy, keď ma stretla nejaká výzva. Keď som dostala ponuku na napísanie prvej knihy, mohla som mávnuť rukou, knihy pred dvadsiatimi rokmi písali len literáti. No riskla som to, spomenula som si, že v sedemnástich som vyhrala literárnu súťaž. Jednoducho sú veci, ktoré k človeku patria, a tie ho napokon neminú a keď sa zacyklí len na jednu oblasť, sám si uškodí.
Ako si s odstupom času spomínate na svoje hlásateľské obdobie? Bolo ťažké spojiť prácu v televízii s vášňou pre módu?
Televízne hlásateľky boli módnymi ikonami sedemdesiatych a osemdesiatych rokov, ale ja ako hlásateľka som dostala zákaz venovať sa móde, keďže predtým som bola modelkou a vedenie televízie si neprialo, aby som v tej práci pokračovala. Preto som s nadšením privítala možnosť moderovať reláciu Salón Beauty. A potom prišli ďalšie príležitosti. Stala som sa garantom medzinárodnej súťaže Burda na Slovensku, rozbehla som experimentálne Štúdio módy, s agentúrou z Paríža som založila prvú školu modeliek, navrhovala som vlastné kolekcie s firmou ITM z New Yorku.
Nikdy ste sa netajili tým, že móda je vašou láskou, hoci pre niekoho je to len rozmar.
Móda je fenomén, dnes ju dokonca skúmajú vedci. Najnovšie sa stala aj terapiou, vo Francúzsku ju psychiatri využívajú na liečbu niektorých duševných porúch. Mňa na móde fascinuje, že sa správa ako živá bytosť. Neverila som mame, keď mi kedysi hovorila, čo dokážu urobiť so ženou perly. Skúste si ich dať na krk v tridsiatke, budete vyzerať usadlo, staromódne. Po päťdesiatke však každú ženu rozsvietia.
Kam sa podľa vás uberajú dnešné módne trendy?
Známa okrídlená veta „nosí sa všetko“ je len zjednodušením módneho chaosu, ktorý dnes pociťujeme. Moja generácia zažila módu ako diktát, a keď sa v deväťdesiatych rokoch skončil, stratila pôdu pod nohami, vkus sa posunul rôznymi smermi. Kedysi sa napríklad celebrity obliekali krásne, dnes vyrábajú škandály pomocou módy, a to všetko nás ovplyvňuje. Sú však módne zákony, ktoré sa nikdy nezmenia, lebo uznávajú estetické pravidlá, napríklad „menej je viac“, a tých sa oplatí držať.
Máte nejakú radu ako byť šik, a pritom neminúť majetok?
My Slovenky máme v podstate skvelé módne IQ, hoci v sebe nosíme „gén folklóru“ a občas sa necháme uniesť „načančaným“ smerom. Móda šikovne využíva naše city a slabiny, takže môžete mať vkus Lagerfelda, a predsa urobíte chybu. Priznávam, že z množstva trendov, ktoré sa na nás valia, som unavená a túto naháňačku som začala odmietať. Vyberám si do šatníka len veci, ktoré sú ako moja druhá koža. V New Yorku vraj už vznikol módny štýl, ktorý vychádza z oblečenia človeka, čo nesleduje trendy. Pre mňa je to signál, že sa treba aj v móde sústrediť viac na seba, aby nás oblečenie nezakrývalo.
Je nejaká žena, ktorú obdivujete, či už pre jej štýl, alebo spôsob myslenia, života?
Na internete som videla video, v ktorom na pódium kráča sedemdesiatšesťročná Tina Turner a keby to nebola známa osoba, hádala by som jej štyridsať. Aj Meryl Streep, čím je staršia, tým je krajšia a viac sama sebou. Páči sa mi každá žena, ktorá zreje do krásy. Prestali sme si totiž uvedomovať, aké sme v živote dôležité. Svetu už dlho vládne mužský princíp, rivalita, arogancia. Negatívna energia však nie je ako zlý parfum. Nestráca sa v oblakoch, nerozplynie sa ani v hádke, má tiché dôsledky v podobe chorôb. Byť ženou preto dnes znamená byť viac ako kedysi, znamená to robiť svet lepším, krajším, zdravším, aby bol znova rajom na zemi. A nemyslím si, že to znie naivne.
V čom teda tkvie tajomstvo vašej mladosti?
Keď mi babka povedala, že človek vekom zmúdrie a nepodstatné veci vylúči zo života, čudovala som sa, prečo chodí každý deň popoludní do Modrého kostolíka, lebo s barlou sa jej ťažko chodilo. Vtedy mi povedala, že jej to robí dobre. Tak to dnes robím aj ja. Konečne môj život nie je odriekanie, ale rozumná disciplína. Celý život sa vyhýbam cukru, nejedla som ho už vtedy, keď sa ani nechyrovalo, že prispieva k starnutiu pleti aj mozgu. O tom, že telo je skonštruované na pohyb, ktorý robí zázraky s psychikou a pleťou, som sa presvedčila až po päťdesiatke. Aj keď minulý rok mi nebolo dopriate aktívne športovať. Od marca som mala zlomenú nohu, dve operácie, nemohla som desať mesiacov cvičiť. Bola som unavená a zároveň prchká ako rozbuška, ale súčasne som si uvedomila, že čerstvý vzduch je zadarmo, prechádzka tiež, a spomenula som si na radu svojej priateľky liečiteľky, ktorá hovorí: Celý deň sa treba usmievať. Dobrá nálada lieči. Úsmev posilňuje svalstvo ako tvárová gymnastika. A s úsmevom vyzerá každá žena mladšie o desať rokov.
Vizitka
Emma Tekelyová (62)
Moderátorka a spisovateľka vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave, pôsobila ako hlásateľka a moderátorka v STV, TV Joj a TA3, pracovala ako módna publicistka, šéfredaktorka ženského magazínu, scenáristka a televízna imagemakerka. Založila experimentálne Štúdio módy na podporu mladých tvorcov, Prvú školu modeliek na Slovensku, stala sa garantkou a organizátorkou Medzinárodnej súťaže Burda na Slovensku, v spolupráci s americkou módnou značkou navrhovala kolekcie EMMA by ITM. Od roku 1997 napísala dvanásť kníh, získala ceny Zlatá a Platinová kniha, vydala dve DVD s cvičením pre ženy a Tvárovú gymnastiku, za ktoré získala ocenenie Briliantový nosič. Jej posledná kniha má názov VEK je len číslo.
S rodinou
Pečenie s dcérou patrí k obľúbeným činnostiam Emmy Tekelyovej.
Posledná kniha, ktorú doposiaľ Emma Tekelyová vydala - Vek je len číslo.
Foto: Alex Rymšinová
Vizáž a styling: Barbora Yurkovic