Ak pociťujete bolesti kĺbov, zbystrite. Znamená to, že vaše telo volá o pomoc a zmenu. Príčin môže byť niekoľko – k problémom vedie najmä sedavý spôsob života a sedavé zamestnanie spojené so zlými stravovacími návykmi či nedostatkom vitamínov.
Práve preto sa v súčasnosti boľavé kĺby nespájajú len s vyšším vekom, ale aj s ľuďmi v mladšom veku. Na pozore by sa mali mať aj tí, ktorí prekonali vážnejšie ochorenie či chirurgické zákroky.
Aj tieto okolnosti totiž môžu ovplyvňovať prirodzené procesy prebiehajúce v tkanivách ako sú kosti, väzy alebo šľachy.
Prvotné problémy nemusíte vôbec pociťovať, v tom je nebezpečenstvo opotrebovaných kĺbov. Nečakajte na moment, keď budete musieť riešiť tento problém a radšej naštartujte účinnú prevenciu, ktorá pozostáva z niekoľkých jednoduchých krokov.
1. Všetko s mierou, aj šport
So športmi ako je beh, futbal a tenis, je spojená značná záťaž pre naše kĺby, ktoré sú počas nich opakovane vystavované nárazom.
Pokiaľ chrupavka nefunguje správne, čiže nevylučuje dostatok tekutiny tlmiacej nárazy, môžete si privodiť bolesti. Ak pociťujete, že niečo nie je v poriadku, zvoľte si radšej bicyklovanie, pri ktorom nebudú vaše kĺby toľko zaťažované.
2. Správne sa obujte
Oplatí sa investovať aj do poriadnej obuvi, ktorá je viac odolná proti zošliapnutiu a telu bude oporou. Obuv musí ale dobre sedieť, nie vždy je dobré veriť predavačom, ktorí tvrdia, že sa topánka vašej nohe prispôsobí.
Pokiaľ vás bude tlačiť na prstoch, budú pod týmto náporom tlaku trpieť. Okrem toho je vysoká šanca, že vás topánka bude tlačiť navždy.
Podpätky voľte uvážene. Je jasné, že niektoré situácie si ich vyžadujú, no pre ženy sú na každodenné nosenie najvhodnejšie topánky, ktoré nie sú vyššie než 3–4 cm. Páni by si mali vyberať maximálnu výšku podpätku 2,5 cm.
3. Seďte rovno
Seďte rovno, choďte rovno. Posilňujete tým svaly chrbta a krčnej chrbtice, pretože vaše kĺby nie sú tak namáhané.
Myslite na to, že zhrbeným chrbtom zaťažujete nielen spomenuté oblasti, ale aj vnútorné orgány. To všetko sa opäť môže odraziť aj na vašej psychike.
Nie menej dôležité je tiež to, že s narovnaným chrbtom vyzeráte sebaisto, pozitívne a jednoducho lepšie.
4. Jedzte zdravo
Aj vaša strava má vplyv na vaše kĺby. Preto je veľmi dôležité, aby bola vyvážená. Zamerajte sa na to, aby ste mali dostatočný prísun omega-3 mastných kyselín (obsahujú ich ryby alebo ľanový olej), ktoré telo využíva pri tvorbe protizápalových látok.
Nezabúdajte ani na ovocie, zeleninu, vitamín K, ktorý obsahuje špenát alebo brokolica. Pravidelne stravu dopĺňajte o orechy a semienka obsahujúce mononenasýtené tuky a veľké množstvo bielkovín.
5. Doprajte kĺbom kvalitnú výživu
Kĺby zaťažujeme každý deň bez výnimky, preto je nesmierne dôležité podporiť ich a pomôcť im udržiavať sa v dobrom stave. K tomu dopomôže aj kvalitná kĺbová výživa.
V súčasnosti nájdete na trhu veľké množstvo rôznych výživových doplnkov, ktoré sľubujú úľavu od kĺbových ťažkostí. Nie všetky sú ale dostatočne kvalitné a obsahujú všetko, čo si kĺbový aparát vyžaduje. Vyberte si preto také, ktoré ponúkajú komplexnú starostlivosť, dbajte na zloženie výrobku.
Hľadajte také, ktoré obsahujú kolagén typu II, glukozamín sulfát a chondroitín sulfát. Všetky tieto látky sa v tele vyskytujú prirodzene a podporujú stavbu a vývoj buniek v kĺbovom a chrupavkovom tkanive.
Niektoré doplnky tiež obsahujú tzv. ExPur komplex obsahujúci kolagén typu II a vitamín C, ktorý tvorbu kolagénu podporuje.
6. Buďte trpezliví
Trpezlivosť je nevyhnutná a to najmä v súvislosti so zdravím a o to viac v spojení s dlhodobou starostlivosťou o kĺby.
Chrupavka sa opotrebúva dlhodobo, rovnako aj problémy s kĺbmi nevznikajú zo dňa na deň, aj preto si ich regenerácia a zlepšenie stavu vyžaduje dlhšiu a kontinuálnu starostlivosť.
Výsledky sa nedostavia za týždeň, o to dlhodobejšie ale potom budú. Vaše telo to uvíta.
7. Myslite viac na seba
Potláčaním negatívnych emócií v sebe hromadíte tlak, ktorý sa v dlhodobom meradle veľmi často prejavuje fyzickou bolesťou, napríklad chrbta.
Často máme tendenciu tento faktor potláčať, ale skúste sa zamyslieť, koľko času na seba v skutočnosti máte; viete odpočívať a dokážete sa zbaviť stresu?
Aj táto časť vášho životného štýlu môže mať negatívny dopad na vaše zdravie a kĺby.