Legendy a mýty
O dudinskej vode sa rozpráva niekoľko príbehov. Jej blahodarné účinky pripisuje legenda magickej sile víly Dudinky, rozprávkovej bytosti, ktorá touto vodou vrátila život synovi rímskeho vojvodcu a ponechala jej liečivú moc aj pre nasledujúce generácie.
Novšia dudinská legenda spomína aj ďalší miestny tekutý poklad – víno. V devätnástom storočí vytvoril miestny lekárnik z liečivej vody a vína nápoj pre vzácnu návštevu, cisárovnu Alžbetu, známu ako Sisi.
Na jej počesť ho nazval Dudinskou cisárskou vodou. Vraj jej tak zachutila, že si ju objednávala aj po návrate domov.
Čriepky z minulosti:
Už v 18. storočí sa dudinská voda, ako uvádza Matej Bel, využívala na liečbu rôznych ochorení ako reumatizmus, zápaly očí, kožné ochorenia či choroby tráviacich orgánov.
Od roku 1894 boli miestne pramene uznané ako liečivé.
Podzemný poklad sa spočiatku využíval prevažne na pitné kúry, v dvadsiatom storočí bola dudinská voda dokonca plnená do fliaš a exportovaná do Ameriky a Egypta.
V súčasnosti sú Dudince s počtom obyvateľov približne 1500 najmenším slovenským mestom.
Zaujímavé je, že dudinské kúpele sa pýšia hneď dvoma superlatívmi – sú medzi najmladšími a zároveň najstaršími kúpeľmi na Slovensku. K najmladším patria preto, že sa tu začali budovať liečebné domy až v novodobej histórii, a k zasa najstaršími preto, lebo miestny minerálny prameň pomáhal ľuďom pri liečení už pred dvoma tisícročiami.
Kde nájdete liečivú vodu?
V liečebných domoch Diamant, Smaragd a Rubín.
Na kúpalisku Dudinka v minerálnom bazéne, ktorý je otvorený počas letnej sezóny.
V pitných vázach v kúpeľnom parku. V Dudinciach sa nevyužíva pitná kúra ako procedúra, ale ak táto voda niekomu chutí, nič mu nebráni piť ju. Samozrejme, vzhľadom na jej zloženie sa odporúča konzumácia len v primeranom množstve, ktoré je dobré prekonzultovať s lekárom.
Liečba viacerých diagnóz
O dudinskej vode sa dá povedať, že je multifunkčná. Vďaka vzájomnému pôsobeniu oxidu uhličitého a sírovodíka sa využíva pri liečbe pacientov s polymorbiditou, ktorí trpia ochoreniami kardiovaskulárneho, pohybového aparátu a nervovej sústavy.
Podľa slov lekárky Dagmar Demeterovej, ktorá pôsobí v miestnych kúpeľoch, prichádzajú klienti do Dudiniec s rôznymi ochoreniami.
„Najčastejšie ide o ochorenia pohybového aparátu, či už chronické, alebo reumatologické, po operáciách na pohybovom aparáte a nervovom aparáte či periférnom, alebo centrálnom nervovom systéme a ďalšou skupinou klientov sú pacienti so srdcovo- cievnymi ochoreniami,“ spresňuje.
K téme sa vyjadruje:
Dagmar Demeterová, vedúca lekárka a riaditeľka zdravotníckeho úseku v Kúpeľoch Dudince, Kupeledudince.sk
Okrem týchto indikácií sem prichádzajú aj ľudia, ktorí trpia chorobami z povolania a následkami profesionálneho preťaženia.
Rozhýbe vaše telo
„Vysoká mineralizácia dudinskej minerálnej vody s kombináciou oxidu uhličitého a sírovodíka predurčuje našu minerálnu vodu na liečbu ochorení pohybového aparátu. Bolo dokázané, že rezorbovaná síra pôsobí v spojivovom tkanive tým viac, čím viac je toto tkanivo poškodené, hovorí sa o takzvanom sírnom hlade reumatikov,“ objasňuje pozitívne účinky dudinskej vody na pohybový aparát Dagmar Demeterová.
Účinok sírovodíkového kúpeľa zabezpečuje liečbu poškodených kostí, chrupaviek, dochádza k relaxácii svalov a šliach, ustupujú bolesti a zlepšuje sa aktivita pohybového aparátu.
„Základom liečby pohybových problémov je kúpeľ v minerálnej liečivej vode vo forme vaňového alebo bazénového kúpeľa. V Dudinciach nájdete aj rôzne druhy masáží, elektroliečby, magnetoterapie a vodoliečby. Ďalším dôležitým faktorom v liečbe pohybového aparátu je vhodne zvolená pohybová aktivita vzhľadom na zdravotný stav klienta,“ uvádza odborníčka.
Srdce na správnom mieste
Pre pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami je vhodnejšia návšteva kúpeľov v zime. „Vzhľadom na pomerne vysoké teploty v letnom období v Dudinciach, ale aj všeobecne na celom území Slovenska, odporúčam využívať obdobie zimných mesiacov na kúpeľnú liečbu pre klientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami,“ hovorí Dagmar Demeterová.
Na srdce pôsobí liečivo najmä oxid uhličitý, ktorý sa nachádza v dudinskej vode. Výrazne zvyšuje prekrvenie kože, dokáže znížiť srdcovú frekvenciu, zlepšiť prácu srdca, zvýšiť flexibilitu červených krviniek, a tým aj zlepšiť zloženie krvnej plazmy a znížiť tlak.
V lete alebo v zime?
Kúpanie v bazénoch a na termálnych kúpaliskách je obľúbené najmä v lete, pretože voda patrí k tomuto ročnému obdobiu.
Čoraz obľúbenejšie sú však aj zimné wellness pobyty v kúpeľoch. Vyhľadávajú ich nielen pacienti s určitými ochoreniami, ale aj ľudia, ktorí si chcú v zime oddýchnuť a zregenerovať telo aj myseľ.
„Mimosezóna, keď je návštevnosť o niečo nižšia, je vhodná pre tých, ktorí majú radi cenovo výhodné pobyty a komornejšiu atmosféru. Tiež ju možno odporučiť klientom, ktorí nemajú radi horúčavy a je im príjemnejšie absolvovať procedúry v chladnejšom období. Naopak, leto býva akčnejšie, sprevádzané rôznymi podujatiami a animačnými aktivitami,“ vysvetľuje Dagmar Demeterová.
Mimosezóna tiež poskytuje možnosť ponuky výhodných balíčky, napríklad pre seniorov, alebo poskytnutie liečby pre poistencov v skupine B s nižším doplatkom za ubytovanie a stravovanie.
Sezónne obdobia v Dudinciach
Hlavná sezóna: od 1. 5. do 31. 10.
Mimosezóna: od 1. 11. do 30. 4. nasledujúceho roka
Relax pre zdravých
Účinky minerálnej vody môžu využiť aj návštevníci, ktorí netrpia žiadnym ochorením a chcú si len oddýchnuť.
Návšteva kúpeľov je zároveň výbornou formou prevencie rôznych chorôb. V zime sú obľúbené pobyty vo wellness a spa centrách, ktoré dokážu zohriať uzimené telá v horúcich vírivkách a saunách.
Okrem základných procedúr si v meste môžete dopriať masáže, lymfodrenáže, bankovanie či špeciálne zábaly z rašeliny, zázvoru, zeleného čaju, ale aj medu, mlieka a čokolády. Veľkým plusom mesta je jeho poloha.
Nachádza sa v ekologicky čistom a tichom prostredí na juhu Slovenska a má najvyšší počet slnečných dní v roku.