Nie je to síce ako vo filme Ako prísť o muža za desať dní, no nižšie spomínané veci sú dokonalým návodom, ako pokaziť aj skvele fungujúci vzťah, ak sa týchto chýb budete opakovane dopúšťať.
Možno si to ani neuvedomujete a niektoré z týchto prehreškov sú súčasťou vášho vzťahu s partnerom.
No sme tu, aby sme vám pomohli zachrániť, čo sa dá, prípadne pokaziť, čo chcete pokaziť. Ale rozísť sa dá aj elegantnejšie. Radili by sme vám preto radšej sa týchto chýb vyvarovať.
Profesor John Gottman prišiel na štyri základné faktory, ktoré ničia dnešné vzťahy. Vypozoroval ich počas viac ako 40-ročnej analýzy dobrých aj zlých partnerských vzťahov.
Chcel zistiť, aké druhy správania ľudí dokážu byť znakom dlhodobých vzťahov alebo rýchleho konca. Po desiatkach rokoch si všimol, že štyri typy správania, ktoré vedú k záhube vzťahu vytŕčajú spomedzi ostatných najviac.
Kritika
Sťažovanie sa a hádky sú bežnou súčasťou vzťahu. U dvojíc, ktoré sú v manželskom zväzku, je to podľa štúdie rozšírené ešte viac. Kritika samotná však nie je taká tragická.
Ide o určitý druh kritiky, ktorá pôsobí na vzťah deštruktívne. Ide o kritizovanie podstaty človeka a jeho povahy. Nevadí, ak svojmu partnerovi z času na čas vynadáte, že neumyl riad.
Horšie však je, ak mu vynadáte, že neumyl riad a že to znamená, že mu asi na vás vôbec nezáleží a nemyslí na vás.
Takáto kritika dokáže skutočne raniť milovaného človeka a postupne vedie vzťah do problémov, neskôr až ku samotnému koncu.
Neúcta
Podľa Gottmana je neúcta alebo dokonca opovrhovanie najzákladnejším a najsilnejším predpokladom rozvodu. Za prejavy neúcty je považovaný aj nadmerný sarkazmus, posmešné prezývky, výsmešná mimika a gúľanie očami, keď vám partner niečo hovorí.
Takýmto správaním človek vyvoláva vo svojom partnerovi pocit neschopnosti a bezcennosti. Zaujímavým zistením bolo aj to, že páry, ktoré voči sebe prechovávali neúctu, boli náchylnejšie na infekčné choroby ako napríklad na chrípku či nádchu.
Ak chcete, aby vám vzťah vydržal, budujte v ňom vzájomný rešpekt a oceňujte na partnerovi všetko, čo na ňom máte radi a obdivujete. Nehľadajte zbytočne malicherné chyby.
Stavanie obrany
Defenzívne správanie je tretím najvážnejším problémom, s ktorým dvojice bojujú. Často majú tendenciu pretekať sa v obrannom správaní a nepriznať si chybu.
Možno sa aj vám stalo, že ani jeden nedokázal ustúpiť a zvaľoval vinu na toho druhého. Možno ste zabudli zaplatiť účet za telefón, lebo vám to váš partner nepripomenul.
Alebo ste oškreli auto, lebo si on kýchol? Vinu si treba priznať a naučiť sa vo vzťahu hľadať kompromisy. Aj to je znamenie toho, že si jeden druhého vážite.
Život je dosť komplikovaný aj bez toho, aby ste zápasili v obviňovaní sa so svojim partnerom.
Pasívna agresia v tichu
Niektorí ľudia majú tendenciu prerušiť hádku alebo jej náznak absolútnym tichom. Väčšinou sa toho dopúšťa jeden z partnerov, ten druhý sa snaží komunikovať, aj keď to možno robí nesprávne.
Ticho je často následkom návalu kritiky, neúcty a neprimeraného obranného postoja druhého partnera. Považuje sa za prejav pasívnej agresivity a človeka jednoducho vytáča.
Aj z malého problému dokážete tichom vytvoriť obrovskú bublinu konfliktu, ktorá narastá, čím viac sa ticho prehlbuje.
Základným pravidlom vo vzťahu je komunikácia, okamžité riešenie aj najmenšieho problému, ktorý má potenciál prerásť do niečoho väčšieho. A, bohužiaľ, každý, aj ten najmenší problém, má takýto potenciál.