Ako vzniká citlivá pleť
Začervenanie, pocit napätia, diskomfortu, tvorenie nepekných suchých miest a šupiniek, to všetko sú známky citlivej, precitlivenej alebo podráždenej pleti.
Takúto pokožku môžeme mať na akejkoľvek časti tela, najviac starostí nám však robí na tvári, kde je najmenej chránená, najviac vystavovaná negatívnym vplyvom a najviac na očiach. S citlivou pleťou sa môžeme narodiť už ako deti alebo ju získať počas života, ak niečo naruší jej ochranný hydrolipidový film.
Citlivá pleť je tenšia, suchá a má malé póry, veľmi senzitívne reaguje na rôzne vplyvy počasia, kozmetických látok alebo aj na stravu, stres a životný štýl.
Precitlivenou môže byť akýkoľvek typ pleti, dokonca aj mastná a problematická. Pleť tváre je tenšia ako pokožka na ostatných častiach tela, preto je na zmeny oveľa vnímavejšia. Zdravá pleť si pomocou prirodzených procesov udržiava rovnováhu a bariérovú funkciu.
Jej vrchná vrstva ju chráni pred vonkajšími vplyvmi, udržiava dostatočnú hydratáciu a koncentráciu potrebných výživných látok.
Hydrolipidový film zabraňuje vniknutiu nežiaducich látok do pleti a rohová vrstva zaisťuje pomocou lipidov reguláciu hydratácie a prirodzený regeneračný proces.
To všetko sa deje pomocou práce enzýmov. Pri citlivej pleti však môže byť fungovanie enzýmov oslabené, a tak dochádza k narušeniu prirodzenej ochrannej funkcie kože, strate vody a preniknutiu škodlivých látok do pokožky.
Potom stačí ísť na slnko bez ochranného filtra, prísť do kontaktu s dráždivými látkami alebo jednoducho vystaviť tvár vetru, mrazu či vykúrenému interiéru. Reakcia, ktorá nasleduje, je nepríjemné napätie, svrbenie, začervenanie, suchosť, v ťažších prípadoch opuch, tvorba vyrážok a šupiniek.
Čo ovplyvňuje citlivosť pleti
Vrodená predispozícia. S tenšou a citlivejšou pleťou sa môžete jednoducho narodiť.
Vek. Starnúca pleť má výraznejšie sklony k precitlivenosti.
Nesprávne návyky v starostlivosti o pleť. Pleti môžete ublížiť napríklad aj častým umývaním v horúcej vode alebo používaním prípravkov s agresívnym zložením.
Fajčenie a alkohol. Ľudia, ktorí požívajú alkohol alebo sú vystavení nikotínu, ohrozujú nielen svoje zdravie, ale výrazne škodia aj pleti.
Nedostatočná starostlivosť o pleť. O pleť by sme sa mali vždy starať primerane veku.
Kontakt s dráždivými látkami.
Častejšie trápi ženy ako mužov. Napriek každodennému holeniu u mužov stále prevažuje počet žien s citlivou pleťou.
Alergie. Ak ste alergik, je väčšia pravdepodobnosť, že budete mať citlivú pleť.
Ekzémy. Ekzematici majú narušenú imunitu pokožky a citlivú pleť.
Prejavy citlivej pokožky
Začervenanie
Pocit diskomfortu
Drsná na dotyk
Pocit napätia až štípania a pálenia
Vyrážky
Suchosť
Tvorenie šupín
Opuch
Negatívne vplyvy
Vonkajšie negatívne vplyvy
Vietor narúša obrannú funkciu kože a dehydruje ju
Znečistené ovzdušie. Toxické látky prenikajú do pokožky
Mráz vysušuje pokožku
Slnko - UV žiarenie poškodzuje pleť
Striedanie teplôt. Prechod z chladu do prekúreného interiéru spôsobuje dehydratáciu pleti
Kontakt s látkou, ktorá spôsobuje dráždenie
Vnútorné negatívne vplyvy
Problémy s trávením
Stres
Hormonálna nerovnováha
Životný štýl, nesprávne stravovanie
Nedostatočný pitný režim
Zásady starostlivosti o citlivú pleť
1. Udržiavajte v pleti dostatočnú hydratáciu pomocou vhodného kozmetického ošetrenia a prijímaním tekutín zvnútra.
2. Doprajte si stravu bohatú na antioxidanty, omega 3 mastné kyseliny a vitamíny A, C, E.
3. Chráňte si pokožku pred UV žiarením.
4. Vyberajte si prípravky na starostlivosť s čo najnižším spektrom použitých zložiek, aby ste dokázali vyselektovať, čo konkrétne vám spôsobuje problémy.
5. Otestujte si, ktoré zložky vaša pleť toleruje a v budúcnosti pozorne čítajte zloženie produktov a vyhýbajte sa problematickým zložkám, ktoré ju dráždia.
6. Používajte celú kozmetickú starostlivosť pre citlivú pleť, nestačí mať len krém, ale i čistiace produkty, masku a iné prípravky, ktoré bežne používate.
7. Pre citlivú pleť je výborná je prírodná certifikovaná biokozmetika, ale aj na látky obsiahnuté v nej môžete mať ojedinele reakciu. Preto si najprv otestujte, ktoré zložky vám spôsobujú problémy.
8. Znížte vnútorné príčiny negatívneho vplyvu na pleť, napríklad stres a nedostatok spánku.
9. Zvláštnu pozornosť venujte okoliu očí a úst, v týchto miestach je pokožka najtenšia a najcitlivejšia.
10. Používajte špeciálny mejkap pre citlivú pleť.
11. Vyvarujte sa kontaktu so znečisteným ovzduším a dráždivými látkami.
12. Pri kontakte s mrazom, vetrom alebo prudkým striedaním teplôt doprajte pleti zvýšenú starostlivosť a ochranu špeciálnymi prípravkami.
Náš tip: Mandľový olej
Mandľový olej je jedným z najvzácnejších olejov využívaných v kozmetike. Získava sa z jadierok mandľovníka,
ktorý pochádza zo strednej Ázie, ale úspešne sa už pestuje aj v južnej Európe, na pobreží Čierneho mora a v Kalifornii. Štruktúra tohto oleja je podobná pokožke ľudského tela, a tak do nej preniká do hĺbky a navodzuje v nej rovnováhu, harmonizuje ju a vyživuje. Je bohatý na nenasýtené mastné kyseliny a vitamíny. Je teda výborným antioxidantom a chráni pleť pred predčasným starnutím. Zabraňuje strate vlhkosti z pokožky, zjemňuje ju a obnovuje jej ochrannú funkciu. Je vhodný na všetky typy pleti aj pre všetky vekové kategórie. Využíva sa v hydratačných a zvláčňujúcich pleťových krémoch, čistiacich mliekach, sprchových géloch, telových mliekach alebo ako čistý olej, najlepšie v certifikovanej biokvalite. Olej je vynikajúci napríklad na masáž tváre alebo na lokálne ošetrenie a upokojenie podráždenej, vysušenej a začervenanej pokožky.