Zvyšných 54 % ľudí na svete považuje bozkávanie za prejav, ktorý je otravný a z ktorého sa im v mnohých prípadoch zdvíha žalúdok.
Tento poznatok uverejnil časopis American Anthropologist. Štúdia výskumníkov z Univerzity v Nevade a v Indiane sledovala 168 rôznych svetových kultúr, aby zistila, kde ľudia zdieľajú a ukazujú svoju lásku prostredníctvom romantických bozkov a kde nie.
Jeden z autorov štúdie, Justin Garcia povedal, že si je vedomý toho, že doposiaľ nikto nevyužíval poznatky z kultúry rôznych národov na porovnanie bozkávania ako zvyku a dôvodu, prečo sa niekde objavuje a inde zase nie.
Zo 168 kultúr považuje bozkávanie za normálne len 77, zvyšných 91 ho odmieta.
„Je to pripomenutie faktu, že veci, ktoré sa v našej kultúre zdajú byť nejakou normou, sú niečím nevšedným v iných kultúrach vo svete. Ukazuje nám to rozdiely v sexualite a pohľade na romantiku ľudí na celom svete a tiež to, ako si ľudský organizmus vytvára interakcie s kultúrnym prostredím a vysvetľuje si určité prejavy po svojom,“ hovorí Justin Garcia.
Stredný východ sa bozkáva rád
Bozkávanie ako prejav lásky je najpopulárnejšie na Strednom východe. Všetky kultúry v tejto oblasti sa zhodli na jeho príjemnom charaktere.
V severnej Amerike bozkávanie obľubuje 55 % obyvateľov, v Európe 70 % a v Ázií 73 %. Niektoré oblasti na zemi však považujú bozky za absolútne neromantické a nekomfortné. Ide najmä o oblasť subsaharskej Afriky, Novú Guineu a strednú Ameriku.
Zaujímavosťou je aj to, že podľa výskumu k bozkávaniu inklinujú skôr kultúry s komplexnou, rozvrstvenou a vyspelou spoločnosťou.
Vedeli ste, že...
Na základe toho, ako sa partner bozkáva, si vyberáme, či je pre nás ten pravý?
Pri bozkávaní využívame 146 svalov?
Bozkávaním si vymieňame približne 80 miliónov nových baktérií za 10 sekúnd? Tieto baktérie však zdraviu oboch partnerov pomáhajú a posilňujú imunitný systém, ktorý je neskôr schopný bojovať s rôznymi ochoreniami, aj s tými, ktoré si navzájom na seba prenášajú partneri
Keď bozky nevoňajú
Aby bolo bozkávanie príjemné, či už ide o vášnivé bozky medzi partnermi alebo o zdvorilostné bozky na pozdrav, je dobré mať pod kontrolou sviežosť dychu. Aj v kultúrach, ktoré bozkávanie považujú za príjemnú súčasť života, sa vyskytnú situáciu, kedy sa chcú ľudia bozku vyhnúť. Problémom môže byť halitóza - zápach z úst.
„Halitóza predstavuje pre ľudí spoločenské obmedzenie. Ak si ju uvedomujú, majú zábranu komunikovať. Ak nie, partner sa vyhýba vzájomnej komunikácii,“ hovorí o nepríjemných dôsledkoch halitózy Eva Kovaľová, odborná garantka Dentálnej hygieny v Eurovea.
„Je dočasná alebo trvalá. Vyvolávajú ju príčiny celkové a lokálne. Z celkových príčin to môžu byť zápaly v oblasti krku, prínosových dutín, ale aj problémy s trávením. Rovnako i ochorenia obličiek a pečene, látky z potravy, fajčenie či užívanie liekov,“ vymenúva príčiny zápachu z úst docentka Kovaľová.
Medzi lokálne príčiny patria kazy, zápal parodontu a nánosy plaku na jazyku, zuboch a ďasnách. Lokálne príčiny tvoria viac ako 98% všetkých halitóz.
„Hlavnou príčinou zápachu z úst sú prchavé zlúčeniny síry. Tie vznikajú ako produkt bakteriálneho rozkladu aminokyselín vo zvyškoch jedla, slinách a mŕtvych bunkách epitelu. Spomínaný rozklad majú na svedomí baktérie žijúce v povlaku na jazyku, ale aj v parodontálnych vačkoch a medzi zubami. Preto je halitóza znakom parodontitídy a gingivitídy (zápalu ďasien),“ objasňuje špecialistka na dentálnu hygienu.
Ako sa zápachu zbaviť
„Prvým krokom v liečbe halitózy je kompletná profesionálna dentálna hygiena, motivácia a inštruktáž k individuálnej dentálnej hygiene. Samozrejme jej následná kontrola,“ radí.
V prípade, ak pacientovi zápach z úst nezmizne ani po profesionálnej dentálnej hygiene, je mu odporučené vyšetrenie u špecialistu – otorinolaryngológa alebo internistu.