Apiterapia je umenie využívať produkty včiel, všetko od obnôžkového peľu po materskú kašičku, na zvýšenie energie tela a zlepšenie zdravotného stavu.
Moderná veda v súčasnosti prichádza na čoraz viac výhod, ktoré činnosť včiel prináša. Tieto malé tvory, ktorých sa mnohí aj bojíme, sú však súčasťou medicíny už tisícročia.
Produkty včiel a ich účinky na ľudské telo poznali aj lekári zo starého Egypta, Ruska a Číny, grécki filozofi alebo Avicenna na Blízkom východe. Dnes zažívame vzácny návrat k prírode a znovu objavujeme to, čo nám príroda ponúka už celé veky.
Včely ako prírodné liečiteľky
„Vplyv včelích produktov ako med, peľ, materská kašička, perga, propolis a ďalších má na zdravie človeka blahodarný vplyv vďaka svojmu hodnotnému zloženiu a obsahu biologicky aktívnych látok. Obsah vitamínov, enzýmov a mikroelementov v mede nemá v živočíšnych produktoch obdobu,“ vysvetľuje expertka na včelie produkty a apiterapeutka Iveta Krajňaková.
Podľa výskumov pomáhajúzlepšiť zdravotný stav ľudí trpiacich autoimunitnými ochoreniami, rakovinou, Alzheimerom, HPV, sklerózou multiplex či artritídou. Baktéria v žalúdku včely vraj môže pôsobiť ako prírodné antibiotikum.
K téme sa vyjadruje:
Iveta Krajňáková, expertka na včelie produkty a apiterapeutka, Tentorium.sk
Obnôžkový peľ
Aminokyselinové zloženie obnôžkového peľu má blízko k iným, na bielkoviny bohatým potravinám, ako mäso, mlieko či vajcia.
Vzniká už na rastline potom, ako ho včela spojí do väčšej hrudky. Tento peľ včely ukladajú do úľa, kde kvasí a zreje. Včely ho využívajú ako hlavnú potravinu pre správny vývoj potomstva. Už 30 gramov peľu pokrýva dennú ľudskú potrebu esenciálnych aminokyselín.
Peľ pomáha organizmu vyrovnať sa s fyzickou, ale aj psychickou záťažou, okrem toho chráni pečeň, detoxikuje organizmus a posilňuje činnosť srdca.
Je možné si ho kúpiť v špecializovaných obchodoch. Včelí peľ však patrí medzi alergény. Ak ste alergik, s užívaním opatrne. Radšej sa predtým poraďte so svojim lekárom.
Propolis
Propolis je zmes živíc, vosku, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych prírodných látok. Jeho účinnosť sa zvyšuje pri kombinácií s liehom, kde sa zintenzívňujú jeho prírodné antiseptické a antivírusové vlastnosti.
Jeho úlohou v prírode je zaceliť rany a chrániť stromy pred baktériami, hubami a hmyzom, z čoho vyplýva jeho potenciál aj pri liečení ľudí.
„Viacerými štúdiami je dokázané, že propolis má široké spektrum biologických a farmakologických účinkov. Využíva sa pri ošetrovaní chronických a ťažko sa hojacich rán,“ hovorí apiterapeutka.
Včelí jed
Je produktom jedových žliaz včiel a je určený predovšetkým na obranu ich obydlia. Aj keď to na prvé počutie môže znieť hrozivo, je to veľmi účinný liek.
Využívať by sa mal však len pod dozorom lekára. Vo forme mastí alebo vpichnutím úspešne lieči artritídu, reumatizmus a reumatické zápaly, krvné zrazeniny a tiež astmu a choroby spojené s vysokým krvným tlakom.
Materská kašička
Nazýva sa aj elixír včelích kráľovien. Ide o biely kašovitý výlučok včiel robotníc. Má typickú vôňu a kyselkavú chuť. Je významným biostimulátorom, okrem iného normalizuje metabolické procesy v organizme, zosilňuje fermentatívnu aktivitu, zlepšuje výživu tkanív, reguluje výživu buniek, hormonálnu činnosť, upravuje poruchy nervového systému, znižuje hladinu cholesterolu a triglyceridov.
Uskladnená doma vydrží menej než med. V chladničke ju môžete skladovať pol roka, zmrazená vydrží bez ujmy na kvalite dva až tri roky.
Zaujímavosťou tiež je, že zvyšuje ženskú a mužskú plodnosť, libido, reguluje menštruačný cyklus a zmierňuje problémy s menopauzou.
Apisan
K včelím produktom patrí aj takzvaný apisan získavaný špeciálnu technológiou z mŕtvych telíčok včiel. Ide o nestráviteľnú látku, ktorá vďaka svojej vlastnosti viazať v hrubom čreve tuky a tým blokovať ich vstrebávanie, znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Týmto tiež znižuje vysoký krvný tlak a riziko vzniku srdcovocievnych ochorení. A keďže je to prírodná vláknina, znižuje pocit hladu, zlepšuje funkciu hrubého čreva a tým predchádza vzniku ochorení gastrointestinálneho traktu akým je aj rakovina hrubého čreva.
Má schopnosť na seba viazať ťažké kovy a vyplavovať ich von z tela.
„Jedna lyžica medu rozpustená v pohári s teplou vodou dokáže pomôcť aj pri probléme s prekysleným žalúdkom. Najmä u žien v tejto súvislosti dochádza k premnoženiu kvasiniek (kandidóza). Vtedy je potrebné začať predovšetkým čistením gastrointestinálneho traktu pomocou vodného propolisu a apisanu. Pri kardioochoreniach je zas potrebné zdôrazniť hypolipidemickú vlastnosť materskej kašičky, ktorá pomáha znižovať riziko vzniku aterosklerózy, čo je hlavný faktor rozvoja angíny pectoris a infarktu myokardu,“ radí Iveta Krajňaková.
Ďalšou špecifickou formou je aplikácia apitoxínu pomocou včelích bodnutí a elektroforézy, ultrazvukové inhalácie a inhalácia vzduchu z včelích úľov zvaná apiresterapia.