SME

Párov, ktoré márne túžia po dieťati, je čoraz viac

Zhoršená plodnosť dnes trápi v rovnakom pomere mužov aj ženy.

(Zdroj: Fotolia.com)

Neplodnosť či skôr znížená plodnosť je v súčasnosti asi jedna z najviac mediálne prepieraných zdravotníckych tém. Časy, keď sa uvádzalo, že ide takmer výhradne o ženskú záležitosť, sú už dávno preč.

Podľa aktuálnych údajov, ktoré sa síce medzi jednotlivými autormi a štúdiami mierne líšia, sa uvádza, že za neschopnosťou počať dieťa treba hľadať asi v tridsiatich percentách príčinu v žene, ďalších tridsať percent je čisto mužského pôvodu a pri ďalších tridsiatich percentách je príčina u oboch partnerov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zhruba v desiatich percentách sa dôvod neplodnosti vôbec nepodarí zistiť. V posledných rokoch pribúda počet párov, ktoré sa snažia v rámci prevencie myslieť na svoje reprodukčné zdravie alebo ho riešiť bez pomoci hormonálnej liečby. Aj tak však mnohí napokon skončia na klinikách asistovanej reprodukcie. Prečo je to tak?

Ženy sú limitované vekom

Rodičovstvo býva čoraz menej spontánnym rozhodnutím. Čím ďalej tým viac ľudí dáva prednosť plánovanému rodičovstvu.

Vďaka nemu majú partneri pocit istoty, že sa pre potomka rozhodli vo chvíli, keď mu môžu dať všetko, čo potrebuje.

Neraz však toto rozhodnutie prichádza v období, keď už z biologického hľadiska nemajú na splodenie potomka najvhodnejšie podmienky. Vek prvorodičiek sa stále posúva, s čím narastajú aj komplikácie pri počatí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa gynekologičky Michaely Grossovej sa optimálny vek na počatie pohybuje u žien od osemnásť do tridsať rokov. Po prekročení tejto hranice sa schopnosť otehotnieť znižuje.

„So stúpajúcim vekom klesá zásoba vajíčok vo vaječníkoch. Počas života ženy sa už netvoria nové, ich počet je daný pri narodení a postupne z nich len ubúda. Po tridsiatom piatom roku života sa zhoršuje aj ich kvalita. Okrem toho môžu vo vyššom veku pribúdať ochorenia, ktoré komplikujú otehotnenie a graviditu. Napríklad myómy v maternici, vyšší krvný tlak alebo cukrovka,“ vysvetľuje lekárka.

K téme sa vyjadruje:

Michaela Grossová, gynekologička, medicínska riaditeľka Iscare, Bratislava, Iscare.sk

mudr.-michaela-grossova-252c-phd_r4912.jpg

Negatívny vplyv na plodnosť má podľa nej aj nezdravá životospráva - príliš rýchly životný štýl s nedostatkom spánku, oddychu, pravidelnej stravy, pohybu a stres.

SkryťVypnúť reklamu

Vitamíny a výživa

Dá sa ženská plodnosť podporiť životným štýlom? „Plodnosť prirodzene ovplyvňuje celková úprava životosprávy, zdravé a pravidelné stravovanie, dostatok prirodzeného pohybu a spánku,“ hovorí Michaela Grossová.

Ak máte nadváhu, odporúča sa znížiť hmotnosť. Kľúčová je aj psychika, no netreba zabúdať ani na dostatočný prísun vitamínov. Pre ženy je veľmi dôležitá kyselina listová, vďaka ktorej dochádza k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a tiež myo-inositol, látka, ktorá pozitívne ovplyvňuje rast a dozrievanie vajíčok, čiže ovuláciu.

Na to, aby ste mali optimálny prísun všetkých potrebných vitamínov a minerálov a dostatočné množstvo dôležitých výživných látok by ste museli zjesť obrovské množstvo rôznorodých a ťažko kombinovateľných potravín. Preto je vhodné dopĺňať ich výživovými doplnkami, samozrejme, po konzultácii s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antikoncepcia a PCOS

V prípadoch ženskej neplodnosti lekári často narážajú na takzvaný syndróm polycystických ovárií. Ide o jedno z najčastejších endokrinologických ochorení u žien v plodnom veku.

K jeho klinickým prejavom patrí hormonálna nerovnováha, poruchy menštruačného cyklu alebo akné. Počatie dieťaťa nie je u mnohých pacientiek bez lekárskej pomoci vôbec možné.

„Aby sa podporila plodnosť pri tejto diagnóze, nemá žena veľa možností. Ako riešenie sa ukazuje myo-inositol a vitamín skupiny B, ktorý je dôležitý pri úprave hormonálnej nerovnováhy,“ vysvetľuje gynekologička. Čím skôr sa žena začne liečiť a v čím mladšom veku sa rozhodne pre tehotenstvo, tým sú jej šance na materstvo väčšie.

A aký vplyv majú na ženskú plodnosť antikoncepčné tabletky? „Antikoncepcia môže zachovať dlhšie potrebný počet vajíčok, keďže pri nej nedochádza k ovuláciám, takže počas užívania tabletiek vaječníky akoby spali. Pri dlhodobom užívaní však môže prísť k určitému hormonálnemu zablokovaniu a naštartovanie vaječníkov môže trvať aj dlhšie, približne tri až šesť mesiacov. Samozrejme, kvalita vajíčok sa s vekom zhoršuje, či už žena v minulosti antikoncepciu užívala, alebo nie,“ vysvetľuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podpora mužskej plodnosti

Aj plodnosť muža je ovplyvnená jeho celkovým životným štýlom, životosprávou, kvalitou pohybu a spánku. „Okrem toho by sa muži mali vyhýbať fajčeniu a častému saunovaniu, ktorým sa prehrievajú semenníky, ale aj noseniu mobilu vo vrecku nohavíc – elektromagnetické žiarenie má nepriaznivý vplyv na tvorbu spermií,“ upozorňuje Michaela Grossová.

Vek u mužov nezohráva takú rolu ako u žien. Najdôležitejšie sú faktory životného štýlu. V prípade, ak sa s partnerom snažíte o splodenie potomka, zakomponujte aj do jeho jedálneho lístka doplnky výživy. „Vhodné sú antioxidanty, ktoré vychytávajú voľné radikály.

Tie nepriaznivo vplývajú na počet, pohyblivosť a štruktúru spermií. Látky, ktoré podporujú správny vývoj spermií, sú napríklad vitamíny E, C, inositol a kyselina listová, ktorá pôsobí proti oxidačnému stresu a voľným radikálom, alebo zinok, či selén, ktorý podporuje zrenie a kvalitu spermií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jednou z najčastejších príčin mužskej neplodnosti býva oligo-asteno-teratospermia, alebo takzvaný OAT syndróm. Ide o patologické zmeny spermií, buď ich je v ejakuláte príliš málo, majú zníženú pohyblivosť, alebo má časť z nich poškodený tvar. Nie vždy sa však podarí odhaliť skutočný dôvod.

1.jpg

Posilnite psychiku

Okrem fyzickej kondície je pri podpore plodnosti dôležitá psychika. Paradoxne, čím viac sa snažíme o počatie, tým sme na tom väčšinou psychicky horšie. Ľudia často rodičovstvo odkladajú, a keď sa po tridsiatke rozhodnú pre dieťa, chcú ho mať hneď. Tlak, ktorý pritom cítia, im spôsobuje stres, a tak si môžu nevedomky proces počatia komplikovať. „Keď sa potenciálnym rodičom nejaký čas nedarí, lebo už nemajú dvadsaťpäť rokov, začnú sa reálne obávať, že ostanú bezdetní. Väčšinou je na tom jeden v páre psychicky horšie a ten druhý mu je oporou,“ opisuje svoje skúsenosti Michaela Grossová. Z problému zhoršenej plodnosti bývajú viac nervózne ženy. Dnes sa bežne odporúča v takýchto prípadoch psychologická pomoc. Zaujímavú štúdiu na túto tému urobila v Bostone americká psychologička Alice D. Domar, ktorá sa špecializuje na neplodné páry. Porovnávala skupinu žien, ktoré sa snažili otehotnieť a využívali pritom rôzne uvoľňujúce techniky, so ženami, ktoré boli v rovnakej životnej situácii, ale nevyhľadali pomoc psychoterapeuta.V prvej skupine bola úspešnosť otehotnenia päťdesiatpäť percent. V druhej skupine sa podarilo počať dieťa len dvadsiatim percentám. Aj keď vplyv stresu na plodnosť je zatiaľ nedostatočne preskúmaná oblasť, jedno je isté. Bez ohľadu na to, ako naše pokusy s počatím dopadnú, mali by sme sa snažiť odbúrať prehnanú úzkosť a strach. Najdôležitejšie je byť si s partnerom vzájomnou oporou, lebo riešenie neplodnosti je vždy záťažovou situáciou pre oboch, bez ohľadu na to, aká je jej príčina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 401
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 837
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 460
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 055
  5. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 019
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 771
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 432
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 690
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Tomáš Mikloško: 8 prekvapivých faktov o vzťahoch, ktoré zmenia váš pohľad na lásku
  2. Zdravotní Klauni: Otec, bezpečný prístav dieťaťa v nemocnici
  3. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  4. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  5. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  6. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  7. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  8. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 189
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 113
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 311
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 7 290
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 207
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 5 079
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 768
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťZatvoriť reklamu