1.Zaľúbenie sa zaberie jednu pätinu sekundy
Pocit zaľúbenia nás prepadne zrazu a ani si to neuvedomíme. Je to len krátky moment, ktorý dokáže v našej hlave a srdci pretrvať veľmi dlho.
Jedna pätina sekundy je doba, počas ktorej chemické látky vyvolávajúce eufóriu, ktorú si vysvetľujeme ako zaľúbenie sa, začnú vplývať na mozog počas toho ako sa pozeráte na svoj objekt túžby. Štúdia uvádza, že počas tohto procesu je aktivizovaných dvanásť oblastí mozgu.
Keď myslíte na svoju lásku, tieto oblasti vypúšťajú do mozgu a tela kokteil neurotransmiterov, ktorý pozostáva napríklad z oxytocínu, dopamínu, serotonínu či adrenalínu. Laicky sa to dá vysvetliť ako prudký „úder“.
2.Bozkávanie vám pomôže vybrať si a udržať partnera
Štúdia z roku 2013 prezradila, že jednou z podmienok pri výbere životného partnera je aj spôsob, akým sa bozkáva. Za dôležitú považovala bozkávanie väčšina žien, ktoré sa prieskumu zúčastnili.
Účastníci, ktorí mali v živote viacero partnerov a boli označení za promiskuitných, tvrdili, že bozkávanie je pre nich veľmi dôležité.
Vedci skúmali aj to, či bozkávanie súvisí s kvalitou vzťahu. Zistili, že čím viac sa partneri bozkávajú, tým sú vzťahy dlhšie a lepšie. Zaujímavosťou je aj to, že množstvo sexu takýmto spôsobom na vzťah nevplýva.
3.Po 25 rokoch sa začnete podobať na partnera
Hovorí sa, že niektorí ľudia si vyberajú vhodného partnera podľa určitých podobných čŕt, ktoré spoločne zdieľajú a vzájomnej podobnosti.
Psychológ Robert Zajonc však zistil, že či už sa na začiatku vzťahu s partnerom na seba podobáte alebo nie, po 25 rokoch spoločného života si budete podobní určite. Po tomto období spoločného života získate s partnerom podobné črty tváre, či postoj tela.
Dôvodom je veľmi podobný, v niektorých prípadoch totožný, životný štýl. Páry, ktoré spolu žijú dlhé roky v jednej domácnosti sa podobne stravujú, žijú v rovnakom prostredí, vyberajú si jeden druhého podľa určitých predispozícií a charakterových vlastností, ktoré u nich prevládajú.
Ďalším dôvodom je aj vzájomná empatia a rokmi nadobudnutá schopnosť prispôsobiť sa jeden druhému napríklad v spôsobe reči a vyjadrovania, gestikulácií či mimike.
4.Aj vzťahy na diaľku môžu fungovať
Niektorí partnerstvo na diaľku odsudzujú na zánik, no vôbec to tak nemusí byť. Ak prežívate vzťah na diaľku aj vy alebo vám hrozí dlhodobé odlúčenie od partnera a chcete svoj vzťah udržať, držte sa týchto dvoch na prvý pohľad veľmi jednoduchých pravidiel.
- Rozprávajte sa spolu viac o intímnych a dôverných veciach a neustále medzi sebou takéto informácie zdieľajte.
- Udržujte si zidealizovaný obraz svojho partnera, nesnažte sa na silu hľadať na ňom chyby.
Výsledkom dodržiavania týchto pravidiel je to, že napriek geografickej vzdialenosti budú partneri voči sebe pociťovať nesmiernu blízkosť a spolupatričnosť, v niektorých prípadoch oveľa väčšiu ako páry, ktoré spolu žijú deň čo deň v jednej domácnosti.
5.Na záchranu manželstva pomôže film
Americký profesor psychológie Ronald Rogge chcel zistiť, aké metódy dokážu znížiť rozvodovosť párov. Vybral si tri formy partnerskej terapie, ktorými riešil manželskú krízu v troch rôznych skupinách manželských párov.
Jedna skupina sa mala naučiť, ako zvládať vzájomné konflikty, pozorne počúvať partnera a zmierniť emócie počas hádky. Druhá skupina absolvovala terapiu nazvanú „súcit a akceptácia“, počas ktorej sa dvojice učili oceniť svoj vzťah viac a naučiť sa komunikovať jazykom, ktorým to dajú najavo.
Za seriózne zoznámenite nemusíte platiť. Zoznamka dvaja.sme.sk je teraz zadarmo.
Tretia metóda bola metóda sledovania vybraných filmov a následného rozhovoru o deji a o tom, ako riešili dvojice vo filme svoje problémy.
Skupiny sa porovnávali po troch rokoch trvania prieskumu a zistilo sa, že všetky tri typy terapií boli približne rovnako úspešné. Metóda sledovania filmov však doposiaľ nie je tradičnou manželskou terapiou, no znížila rozvodovosť sledovaných párov o polovicu.