Mnohé z vás si to už párkrát v živote vyskúšali a vedia, že domáca depilácia strojčekom či voskom je bolestivá záležitosť, ktorá je často sprevádzaná nepríjemnými kožnými prejavmi.
Najrýchlejší je proces depilácie voskom, no za tú ukrutnú bolesť to niekedy nestojí, aj keď sa zveríte do rúk profesionála. Možností je viacero. Vyberať si môžete na základe bolestivosti, ceny aj konečného výsledku.
Aké metódy dnes existujú?
Laserová epilácia – v súčasnosti neexistuje účinnejšia metóda na odstránenie chĺpkov z rôznych častí tela. No je zároveň aj najdrahšia, ale najmenej bolestivá. Vyžaduje si však niekoľko opakovaní v rozmedzí niekoľkých mesiacov, aby boli chĺpky odstránené dokonale.
Vosk – môžete si vyberať medzi studeným a teplým a obe procedúry môžete absolvovať doma alebo u odborníka. Studený vosk sa však pre veľkú bolestivosť neodporúča pri odstraňovaní chĺpkov z intímnych partií. Za tú bolesť to nestojí, aj keď je to efektívny proces.
Depilačné krémy, mlieka a peny – sú šetrnejšie, ak netrpíte precitlivenosťou na niektoré látky obsiahnuté v takýchto prípravkoch. Predtým, ako ich použijete, aplikujte malé množstvo na kožu, aby ste zistili, či sa prejaví alergia alebo nie. Chĺpky odstránia, nie však úplne, následne je potrebné oholiť príliš odolné miesta.
Strojčeky – na trhu dnes nájdete depilačné strojčeky, holiace strojčeky aj epilátory. Kým si pokožka zvykne na epilátor, je to utrpenie a často je holenie sprevádzané podráždením pokožky a vznikom zápalov a vyrážok.
Žiletka – je najrýchlejšia, najlacnejšia a bezbolestná, no efekt jej práce je len krátkodobý. Preferujte však mokré holenie, kupujte si žiletky určené na dámsku pokožku a svoju pleť na holenie dôkladne pripravte.
Pravidlá správneho domáceho holenia
1.Nevynechávajte prípravu
Ak ste chĺpky v intímnych partiách chvíľu ignorovali alebo sa na to chystáte prvýkrát a vaše chĺpky sú dlhšie, ušetríte prácu žiletke tým, že si ich skrátite nožničkami.
No či už sa holíte „tam dole“ pravidelne alebo ste nováčik, doprajte chĺpkom možnosť zmäknúť a stať sa jemnejšími.
Holenie teda absolvujte až na konci sprchovania či kúpeľa, aby boli chĺpky mäkké a poddajné. Holenie tak pôjde hladšie a vyhnete sa neželanému podráždeniu pokožky.
2.Investujte do kvalitnej žiletky
Pri holení oblasti bikín sa vyhnite používaniu žiletky s príliš početnými čepeľami. Tie môžu nadmerne dráždiť citlivé intímne partie, najmä ak sa holíte každý deň.
Dobrým pravidlom je tiež používať dve rôzne žiletky – jednu na oblasť bikín, druhú na zvyšok tela. Zároveň by ste nemali čakať, kým vám žiletka začne pri vani hrdzavieť. Meniť ju je ideálne už po štvrtom holení.
3.Píling by mal byť prioritou
Aj samotné holenie pôsobí na pokožku ako píling, to však nestačí. Predtým, ako sa začnete holiť, doprajte pokožke píling, ktorý ju zbaví odumretých buniek a nečistôt.
Tie sa potom nezachytia medzi čepele žiletky a ona bude pracovať tak ako má. Ani s pílingom tela to však nepreháňajte, postačí ho absolvovať raz za týždeň. Inak opäť riskujete podráždenie.
4.Postupujte správnym smerom
Aby sme dosiahli pri holení žiletkou maximálny efekt, ťahy vedieme proti rastu chĺpkov. To však spôsobuje dráždenie, následný zápal a neestetické kožné vyrážky. Pri holení teda postupujte v smere rastu chĺpkov a vyhnete sa tým aj ich zarastaniu.
Druhou chybou je vytváranie príliš veľkého tlaku žiletky na pokožku. Pristupujte k pokožke jemnejšie a po chĺpkoch žiletkou prechádzajte len zľahka.
5.Hydratačná bodka na záver
Holenie a rovnako aj kúpeľ sú pre pokožku vyčerpávajúce aktivity. Aby sa upokojila a zregenerovala, aplikujte na ňu po osušení jemný hydratačný neparfumovaný krém bez obsahu alkoholu. Pre intímne partie to platí dvojnásobne.